Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

TİP MUĞLA’DAN SUÇ DUYURUSU

Türkiye İşçi Partisi (TİP)

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Menteşe İlçe Başkanlığı’nca partiye üye 2 kişinin, Akbelen’de ‘kolluk kuvvetleri tarafından darp edildiği’ gerekçesiyle, yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

TİP Menteşe İlçe Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada 29 Temmuz’da Muğla’nın İkizköy Mahallesi’ne bağlı Akbelen Ormanı’nda ağaç kesimine karşı başlatılan direnişe destek vermek için giden 2 parti üyesinin ‘kolluk kuvvetlerinin kalkanlı, joplu, biber gazlı orantısız şiddetine, işkencesine maruz kaldığı’ belirtildi. Bugün Muğla Adliyesi önünde toplanan partililer, yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

Adliye önünde açıklamalarda bulunan yönetim kurulu üyesi Av. Alev Öztürk, “Bugün burada bulunma amacımız 29 Temmuz Cumartesi günü dayanışma için gittiği Akbelen’de partili iki üyemizin, anayasal bir hak olan protesto etme haklarına engel olmaya çalışan kolluk kuvvetlerinin kalkanlı, joplu, biber gazlı orantısız şiddetine, işkencesine maruz kalmış olması nedeniyle kötü muamelede sorumluluğu bulunan yetkililer ve bu hukuksuzluğa göz yumanlar hakkında bulunduğumuz suç duyurusunu sizler aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmaktır” dedi.

“BU SUÇ DUYURUSU MÜCADELE EDEN TÜM YURTTAŞLAR ADINADIR”

Yapılan suç duyurusunun sadece partili üyeler için yapılmadığını söyleyen Öztürk, “Bu suç duyurusu ülkede her gün artan baskı, şiddet ve hukuksuz uygulamalara maruz kalan, ancak her türlü baskı ve hukuk dışı uygulamalara karşı ülkenin dört bir yanında rant uğruna talan edilen, sermaye güçlerine peşkeş çekilen ormanlar, denizler ve bilumum doğa katliamı için var gücüyle mücadele eden tüm yurttaşlar adınadır” diye konuştu.

“AKBELEN DİRENİŞİ BİR YAŞAM DİRENİŞİDİR”

Öztürk, açıklamasına şöyle devam etti:

“Akbelen’deki mücadele sadece birkaç ağacı korumak için değil tüm yurttaşların hakkı olan sağlıklı yaşam hakkımızı güvence altına almak ve mücadelesini yürütmek için verilen bir mücadeledir. Ormanların yok edilmesi, doğal yaşamın yok edilmesi, çevredeki tarımsal faaliyetlerin sona erdirilmesi demektir. Bu anlamda Akbelen direnişi bir yaşam direnişidir. Tüm canlıların yaşam hakkı savunmak da yurttaş olrak her birmizin hakkıdır. Bu nedenle yaşam haklarımızı savunma hakkımızı kullanırken karşılaştığımız her türlü engelleme, kötü muamele, baskı, orantısız güç kullanma ve işkence bir hak ihlalidir. Bu hak ihlaline karşı anayasal hakkımız olan yasalar ile güvence altına alınmış olan en temel insan hakkı olan seyahat etme ve ifade özgürlüğü hakları elinden alınan partili yoldaşlarımız başta olmak üzere Sadece Akbelen’de değil ülkenin her köşesinde devam eden bu hukuksuzluklara karşı mücadele etmeye ve haklarımızı savunmaya kararlı bir şekilde devam edeceğimizi tüm kamuoyu ile paylaşırız.”