DOLAR 8,86151.13%
EURO 10,40200.75%
ALTIN 499,081,69
BITCOIN 372751-3,41%
Muğla
20°

PARÇALI AZ BULUTLU

19:06

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
Tatile Çıkmadan Önce Dikkat Etmemiz Gerekenler
130 okunma

Tatile Çıkmadan Önce Dikkat Etmemiz Gerekenler

ABONE OL
Ağustos 25, 2021 15:34
Tatile Çıkmadan Önce Dikkat Etmemiz Gerekenler
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bütün bir yılın yorgunluğunu atmak ve farklı yerler keşfetmek için tatile çıkmak büyük bir fırsattır. Fiziksel ve ruhsal bakımdan kişinin kendini iyi hissetmesi, yorgunluğunu atması bakımından tatilin önemi çok büyüktür. Yalnız tatilde aksiliklerle karşılaşmamak adına kişilerin birkaç noktaya çok dikkat etmesi gerekiyor.

İlk olarak, tatil türünü belirlemeleri gerekiyor. Örneğin; havuzlu villa, otel, kamp vb. seçenekleri çok iyi araştırıp o doğrultuda yola çıkmak gerekiyor. 2. olarak gidilecek yerin kültürü çok iyi araştırılmalıdır. Tatile gitmeden önce ve gittikten sonra sorunlarla karşılaşmamak adına detaylı araştırma yapmak gerekiyor.

Yazın Tatile Çıkarken Yanınıza Almanız Gerekenler Nelerdir?

Yaz aylarında kendinize özel araçla tatil yapmayı düşünüyorsanız birtakım eşyaları mutlaka yanınıza almanız gerekiyor. Konforunuz ve güvenliğiniz bakımından yanınızda bulunması gereken eşyaların listesini mutlaka yapınız. Böylelikle hem konforunuzu hem de güvenliğinizi sağlamış olacaksınız. Uzun yola çıktığınızda aracınızda olması gerekenleri şöyle sıralayalım:

· Bol su

· İlk yardım seti

· Hava pompası

· Bardak ile telefon tutucuları

· Hijyen malzemeleri

· Güneş gözlüğü

· Şapka

· Yiyecek ve içecekler

· Kriko ve yedek lastik

· Araba camlarına güneşlik

· Araç düzenleyiciler çok amaçlı

· Bel ve boyun minderi

· Trafik seti

Özel Araç ile Tatile Gideceklerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Tatile özel araçla gitmeyi düşünüyorsanız öncelikle bakımını yaptırınız. Hem konforlu hem de güvenli yolculuk yapmak adına aşağıda sıraladığımız hususları uygulayınız:

· Araç muayenesini ve sigortasını mutlaka kontrol ediniz. Tarihleri geçen sigortaları yenileyiniz.

· Yola çıkmadan önce uykunuzu mutlaka alınız.

· Uzun yolculuklarda müzik olmazsa olmazdır. O nedenle yola çıkarken mutlaka playlistlerinizi ayarlayın.

· Yola çıkarken ilk emniyet kemerinizi takınız.

· Evcil hayvanınızla tatile gideceksiniz onun için özel hazırlık yapınız. Evcil hayvanınızın konforunu ve sağlığını düşünerek ona göre araçta ayarlamalar yapınız.

· Araç kullanırken dikkatinizi toplayabilmek için 2 saat kadar mola vermenizi öneriyoruz. Dikkatin toplanabilmesi açısından mola vermek çok önemlidir.

Tatile Çıkmadan Önce Evde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Tatil çıkarken evden ayrılmadan önce bazı kontrolleri yapmanız gerekiyor. Bu kontrolleri yaparak siz evde yokken olması muhtemel kazaları önlemiş olacaksınız. Aynı zamanda tasarrufta sağlamış olacaksınız. Tatile çıkmadan önce evde yapılması gereken rutin kontrolleri şöyle sıralayabiliriz:

· Kombi, termostat vb. sistemleri mutlaka kapatınız.

· Muslukların tümünü kapatınız. Siz yokken evi su basmasını önlemiş olacaksınız.

· Buzdolabında bozulma olasılığı olan gıdaları bırakmayınız. Buzdolabınızı tatil moduna çevirerek enerjiden önemli derecede tasarruf edebilirsiniz.

· Tüm elektrikli cihazları fişten çıkarınız. Bu sayede enerjinin boşuna tükenmemesini sağlamış olacaksınız.

· Bütün pencereleri ve kapıları iyice kapatınız.

· Güvenlik önlemleri alınız. Uzun zaman evde olmayacağınız için kesinlikle değerli eşya bırakmayınız. Evinizin kapısına mutlaka alarm sistemi kurunuz.

· Önemli belgeleriniz varsa onların orijinallerini yanınıza alın ya da yedekleyin.

Tatile Çıkarken Kontrol Edilmesi Gerekenler

Tatil için yola koyulurken birkaç hususu mutlaka gözden geçirmeniz gerekiyor.

Villanın ya da Otelin Konaklama Rezervasyonunu Kontrol Ediniz

Kiralamış olduğunuz tatil villasının ya da otelin rezervasyonunu mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor. Örneğin; Fethiye kiralık villa rezervasyonu yaptırdığınız. Fethiye lokasyonunda nereden villayı kiraladıysanız orayla iletişime geçerek rezervasyonunuzu teyit ediniz. Aynı şekilde otelde konaklayacaksanız oranında rezervasyonunu kontrol ediniz.

Havalimanlarının ve Karayollarının Yoğunluğunu Kontrol Ediniz

Karayoluyla gideceksiniz yollarının durumunu mutlaka gözden geçirin. Otobüsle tatile gitmeyi düşünüyorsanız, önceden biletiniz alın. Özel araçla gidecekseniz de güzergahın trafik durumunu gözden geçiriniz. Havayoluyla gitmeyi düşünüyorsanız, biletinizi önceden alıp, mağdur olmayınız. Ayrıca uçak, otobüs, feribot, tren gibi toplu taşıma araçlarıyla gidecekseniz; hareket saatinde en az 2 saat önce bineceğiniz yere geliniz.

Gideceğiniz Yerle İlgili Araştırma Yapınız

Tatil için rezervasyon yaptırdığınız yere ilk defa gideceksiniz orayla ilgili önceden bilgi edininiz. Gezilecek yerlerden tutunda, ulaşımına kadar pek çok konuda araştırma yapınız.

Sağlığınıza Dikkat Edin

Tatile çıkmadan önce yapılması gereken kontrollerin en başında sağlık geliyor. Eğer daha önce geçirdiğiniz sağlık problemleri varsa yola çıkmadan doktora genel kontrol için gidin. Tatile gideceğiniz şehrin hava durumunu da araştırınız. O doğrultuda yanınıza giysiler alınız. Uçakla ya da otobüsle gidecekseniz havalandırma sistemlerini göz önünde bulundurarak yanınıza giysi almanız gerekiyor. Çünkü normal alanla kıyaslandığında havalandırma sistemlerinin çok serin olduğunu söyleyebiliriz.

Yanınızda Yeteri Kadar Para Bulundurun

Tatile giderken para yanınızda mutlaka bulundurunuz. Yapmayı düşündüğünüz tatili göz önüne alarak o doğrultuda yanınıza para alınız. Tatile giderken yanınızda olan tüm parayı bir cüzdanın içine koymayınız.

Hırsız gibi durumlarla karşılaştığınızda tüm paranızı kaybetmiş olursunuz. O nedenle paranızın bir miktarını yanınızdaki cüzdana diğer kısmını da başka cüzdanın içine koyunuz. Ayrıca yanınızda taşımadığınız cüzdanı sağlam yerde saklayınız. 

Kiralık Villa mı Yoksa Otel Tatili mi?

Tatile çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de otel mi yoksa kiralık villa mı tatili olacağıdır. Son dönemlerde kiralık villa tatili çok popüler oldu. Özellikle tatilin yeni adreslerini; Fethiye, Çeşme, Muğla kiralık villa şeklinde sıralayabiliriz. Türkiye turizm ülkesi olduğundan birçok şehrinde de villa tatil seçenekleri ile karşılaşmak mümkündür. Ülkemizde villa tatilinde artma olduğu halde yine de otellerin de tercih edildiğini söyleyebiliriz. Son zamanlar tatilciler daha çok butik otelleri tercih ediyorlar. Butik otellerin tercih edilmesindeki en önemli sebep, insanların şehrin gürültüsünden kaçıp doğaya sığınmaları olduğunu söyleyebiliriz.

Özetle, tatile çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalardan biri; otel mi yoksa villa tatili mi olacağına karar verilmesidir. Karar verebilmek için ilk önce villa ile otel tatili arasındaki farkları incelemek gerekiyor.  Otel ile villa tatili arasındaki farkları şöyle sıralayabiliriz:

Otellerin Dezavantajları

Otellerin en büyük dezavantajı başkalarıyla tatil yapılmasıdır. Yalnız kalmak, doğayla iç içe olmak isteyenler için otel tatilini pek önermiyoruz. Kısaca otellerin dezavantajlarını şöyle açıklayabiliriz:

Ortak Kullanım Yerleri

Otellerin çoğu alanı ortak kullanılıyor. Otellerin ortak kullanım alanlarının başında, havuz geliyor.

Bitişik Odalar

Otellerin odaları daima yan yana tasarlanmıştır. Yan odaya ses çabuk duyulur. Buda tatilcilerin rahatsız olmasına sebep oluyor.

Kurallara Uymak Zorunludur

Otellerde toplu yaşam olduğundan kurallarla hareket edilmek zorundadır. Örneğin; yemek kuyruklarını bekleme zorunluluğu otellerde vardır. Ayrıca menüde ne varsa onu tüketme zorunluluğu vardır.

Villa Tatilinin Avantajları Nelerdir?

Otellere oranla villa tatilinin birçok avantajı bulunuyor.

O sebeple son yıllarda; Çeşme, Kuşadası, Kaş, Fethiye kiralık villa seçenekleri rağbet görmeye başlamıştır. Bu kapsamda villa tatilinin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

Özel Havuz

Villa tatilinde dilediğiniz gibi havuza girebilirsiniz. İstediğiniz saatte havuza girip çıkabilirsiniz.

Gizlilik

Tatilinizi başkalarıyla geçirmek zorunda villa tatili sayesinde kalmayacaksınız. Tatil amaçlı villalar, dışarıdan görülmeyecek şekilde tasarlandığından dolayı dilediğiniz gibi hareket edebilirsiniz.

Dilediğiniz Yemekleri Yapabilirsiniz

Otellerde, belirli saatlerde yemek sadece yiyebiliyorsunuz. Ayrıca otellerde menü neyse onu yemek zorundasınız. Fakat villa tatilinde yemeğinizi siz kendiniz istediğiniz zamanda yapıp, yiyebilirsiniz.

Kalabalık Gruplarla Tatil Yapılabilir

Villa tatilinin en büyük avantajı, kalabalık gruplarla tatil yapma olanağı sunmasıdır. Kalabalık arkadaş gruplarıyla, aile fertleriyle bol eğlenceli tatil geçirebilirsiniz. Dilediğiniz gibi kutlamalar yapıp, sessiz olma zorunluluğunuz asla yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP