DOLAR 8,4396-0.21%
EURO 10,0747-0.32%
ALTIN 492,43-0,93
BITCOIN 3521165,31%
Muğla
33°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
Tarımda üniversiteler öncü olmalı
92 okunma

Tarımda üniversiteler öncü olmalı

ABONE OL
Temmuz 28, 2021 11:13
Tarımda üniversiteler öncü olmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bundan birkaç yıl öncesine kadar tarımda kendi kendine yetebilen bir ülke olan Türkiye’nin tarımı ne yazık ki son yıllarda neredeyse bütün tarım ürünlerini dışarıdan ithal eder hale geldi/getirildi.

Tohumundan, üretimine, hasadına varıncaya kadar diğer tarım ülkeleri ile aramızdaki makas açıldı ve açılmaya devam ediyor.

Tarımsal sanayide de tablo iç açıcı değil. Ülkemizde daha yeni yeni tarımda teknolojiyi kullanır haldeyiz ve çok yetersiz.

Hep söyleyegeldim; Türkiye’nin bu durumdan kurtulması için derhal bölge bölge hatta il il tarım master planı yapması lazım. Derhal milli ve sürdürülebilir bir tarım politikası oluşturması lazım. Ve bütün bu çalışmaların içinde kesinlikle üniversiteler girmelidir. Bilimden yoksun hiçbir şeyin yapılamadığı ve başarı sağlanamadığı gibi, tarım da mutlaka bilimin içinde olmalı bilim de tarımın içinde olmalıdır. Üniversiteler tarımda öncü olmalıdır.

Üretimde uluslararası firmalarla rekabet edilebilmesi için üreticiler birlikler ya da kooperatifler çatısı altında birleşmeli. Öncelikle bunların hayata geçirilmesi şarttır.

Akabinde de şu an sayıları oldukça yetersiz olan Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezlerinin sayısı artırılmalıdır.

Tarımsal sanayimizi geliştirecek yatırımlar ya devlet eliyle yapılmalı ya da özel sektörün desteklenmesi vasıtasıyla hayata geçirilmeli. Tarımda kullanılacak ekip ve ekipmanları, iş makinelerini kendimiz yapabilir hale gelmeliyiz. Diğer ülkelerle rekabette bu da olmazsa olmazlarımızdandır.

Hangi iklimde hangi ürünler yetiştirilecek, hangi bölgede o bölgenin toprak yapısına, su rezervlerine uygun ürünler yetiştirilecek bunlar planlanmalı ve çiftçi yönlendirilmelidir.

Bir diğer eksikliğini yaşadığımız konuda çiftçinin tohumdan, toprağa, ürünün bakımından hasadına varıncaya kadar her evresinde eğitilmesidir. (Eğitimler ilgili kurumlar tarafından verilmektedir lakin yeterli değildir yaygınlaştırılmalıdır) Toprak ıslah çalışmalarına önem verilmelidir.

Son dönemlerde sevinerek takip ettiğimiz ve her geçen gün çeşidinin arttığı alternatif tarım ürünlerinin ekimi ve üretimi daha da artırılmalıdır.

Her sene binlercesi mezun olan ziraat mühendisleri işsiz gezdirilmemeli ya da başka mesleklere yönelmek zorunda bırakılmamalı gerekli planlamalar ve kaynaklar ayrılarak kırsalda çalışmaları, bu sayede sürekli olarak çiftçinin yanında olmaları ve onları daha kaliteli, daha çok verim için eğitilmelerinin yolu açılmalıdır.

Türkiye’nin geleceği tarımdadır. Daha fazla vakit kaybetmeden Türkiye’nin yeniden bir tarım ülkesi olduğu hatırlanmalıdır.

Ülkemizi ve diğer dünya ülkelerini içinde bulunduğumuz yüzyılda yaşamsal boyutlarda etkileyecek iki önemli konu vardır; su ve tohum dolayısıyla tarım.

Topraklarımızı ve suyumuzu korumak zorundayız. Toprağımız ve suyumuz varsa tarım vardır. Tarım varsa gıda vardır. Bunlar yoksa her zaman dediğim gibi aç kalırız. Bu da teslimiyeti getirir..!

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP