Tarımda toplulaştırma ve sulama

Ülkemizdeki verimli tarım toprakları; başta bilinçsiz yapılaşma, erozyon, vahşi sulama, bilinçsiz tarımsal ilaçlama gibi nedenlerde her geçen yıl daha da yok olmakta adeta ayaklarımızın altından kayıp gitmektedir.

Bilindiği gibi daha bundan 10-15 yıl öncesine kadar dünyada kendi kendimize yetebilen birkaç tarım ülkesinden birisi idik. Tarımdaki yanlış politika ve uygulamalar yüzünden ne yazık ki şimdi kendi topraklarımızda yetiştirdiğimiz ve dahi ihracatını yaptığımız yüzlerce ürünü dışarıdan ithal eder hale geldik.

Tarım girdilerinin yüksekliğine bir de ithalat darbesi inince çiftçimiz artık üretemez, ürettiğinin de karşılığını alamaz hale geldi. Hal böyle iken çiftçi topraklarını terk etmeye başladı.

Eğer tarımdaki yanlış politika ve uygulamalardan derhal vazgeçmezsek dışa bağımlılığımız giderek artacak gelecekte çok zor günler yaşayacağız.

Tarım topraklarımızdaki kayıp faktörlerinden birisinin yanlış sulama yöntemleri olduğunu belirtmiştik. Ne yazık ki son yıllara kadar tarımdaki sulamayı vahşi sulama yöntem dediğimi yöntemle yaptık. Bu hem toprağın kalitesini düşürdü hem de su kaynaklarımızı şuursuzca kullanmamıza neden oldu.

Ülkemiz öyle sanıldığı kadar su zengini bir ülke değil. Su kaynaklarımızı gözümüz gibi koruyarak kullanmalıyız.

Son yıllarda tarım alanlarından vahşi sulamanın önüne geçecek önemli çalışmalar da yapılmakta. Bunlardan birisi Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşeri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Toplulaştırma’ çalışmaları.

Yetkililerin verdiği bilgilere göre ülkemizde toplulaştırmaya uygun 14.3 milyon hektar alan bulunuyor. 8.25 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışmaları devam ediyor.

Muğla’da da toplulaştırma çalışmaları devam ediyor. Muğla’da 2020 yılında 1 adet projede toplam 10 Bin 615 hektar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 4 Bin 415 hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirildi.  Devam eden çalışmalarla 6 Bin 700 hektar alanın 2021 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedefleniyor.

Peki bir çok faydasının yanında toplulaştırma çalışmalarının sulamada ne gibi faydaları olacak?

Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanıyor Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri % 90 oranında azalıyor.

Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşıyor,  parsel sayısı azalıyor, parsel büyüklüğü artıyor. Toplulaştırma ile düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulurken,  her parsel yola ve kanala kavuşuyor. Ayrıca;  işletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalıyor, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalıyor, yakıt tasarrufu sağlanıyor. Toplulaştırma üreticiye; zirai mücadele ve gübreleme,  sulama oranı ve randımanının artması,  sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artması gibi avantajlar da sağlıyor.

Tarım ve hayvancılıkta yanlış politikalarda ısrar devam ederken böyle güzel çalışmalar bir nebze olsun sevindiriyor.

Unutmayalım, su ve toprak varsa gıda var, gıda varsa insan var…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.