Tarımda kooperatiflerin önemi

Son dönemlerde uygulanan yanlış tarım politika ve uygulamaları çiftçileri her geçen gün daha da zor durumda bırakıyor. Çiftçi artık girdilerin yüksekliği ve ithalat yüzünden ürettiğini satamaz karşılığına alamaz hale geliyor. Her geçen yıl bu ağır şartların devam etmesi sonucu da çiftçi artık toprağını ekmekten kaçar hale gelmiştir.

Bütün bu olumsuz şartlar karşısında ülke genelinde ve Muğla’da bazı belediyeler çiftçinin yaşaması, alternatif ürünlere yönelmesi, tekrar üretir hale gelmesi ve toprağını terketmemesi için önemli projeler hayata geçiriyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin üretim ve çiftçi için en önemli çalışmalarını başında Tohum Merkezi geliyor. Bu önemli projenin yanında üreticiye tohum desteği sağlanıyor. Sakız ağacı, ipekböcekçiliği, Kıl Keçisi, Sakız ağacı, Ceviz fidanı, lavanta projesi bu projelerden başlıcaları.

Öte yandan Fethiye-Seydikemer bölgesinde kurulan Yaş Sebze Meyve Kurutma Tesisleri, kurulacak olan şarap fabrikası… Bütün bu proje ve tesisler “Kooperatifleşme” ana fikrinden yola çıkılarak yapıyor. Çiftçilerin kooperatif çatısı altında üretim yapması tohumluğundan, gübresine, ilacından, pazarlamasına kadar çiftçinin elini güçlendiren, tüccar karşısında pazarlık gücü sağlayan dolayısıyla ürettiğini geçerli fiyata satabilme ve yaşama imkanı sağlıyor.

Muğla’nın merkez ilçesinin belediyesi Menteşe Belediyesi de çiftçi ve üreticiye yönelik örnek projeler hayata geçirmeye başladı. Bu sevindirici bir gelişme. Menteşe Belediyesi ata tohumlarından gerçekleştirdiği üretimi yine örnek bir şekilde ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz olarak ulaştırıyor.

Yine bu güzel çalışmalara Bodrum Belediyesi de eklendi. Geçtiğimiz günlerde Bodrum’da ata tohumlarını yaşatacak, üreticilere katkı sağlayacak Türkiye’nin 5. Tohum Merkezi açıldı ve deneme üretimleri de başarılı ile devam ettiriliyor.

Son olarak da Milas Belediyesi üreticileri bir çatı altında toplayacak kooperatif kurma girişimlerini başlattı. Milas Belediyesi öncülüğünde, 5 mahalle muhtarının katılımıyla kurulacak olan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yola çıkıyor. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, sırasıyla Çamköy, Karacahisar, Aslanyaka, Ulaş Mahallerini ziyaret ederek, vatandaşlarla bir araya geldi ve karşılıklı yol haritasını çizmeye başladılar.

Kooperatiflerin, üreticinin tüccarlara karşı elinin güçlenmesi, yüksek verimli üretim sağlaması ve yaşamasının yanında en önemli etkilerinden birisi de köylünün-çiftçinin toprağında kalarak kent merkezlerine göçü engellemesi. Bundan dolayıdır ki aynı zamanda bir tarım kenti olan Muğla’da üreticinin ayakta kalabilmesi için her alanda kooperatifleşmesi gerekiyor.

Dilerim belediyelerin bu çalışmaları yaygınlaşır ve çiftçi tekrar üretebilir, ürettiğini satabilir hale gelir. Bu açıdan yazımı Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bu alandaki çalışmalarının ana fikri olan sloganı ile noktalamak istiyorum; “TOPRAĞINI SATMA ÜRÜNÜNÜ SAT”, “ÜRETEN KÖYLE MİLLETİN TEKRAR EFENDİSİ OLACAK”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.