DOLAR 8,85261.02%
EURO 10,38740.67%
ALTIN 499,081,69
BITCOIN 369687-4,12%
Muğla
20°

PARÇALI AZ BULUTLU

19:06

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
Tarihten iki kısa not
60 okunma

Tarihten iki kısa not

ABONE OL
Eylül 13, 2021 10:25
Tarihten iki kısa not
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürk’ün Timur Yorumu

Bundan (…) sene evvel, bir adam dünyanın hâkimi olmak istedi. O,neye teşebbüs ettiyse muvaffak oldu. O adama Timur Kürkâni derler.

Timur zamanında A(vrupa) ile As(ya) hududu takrib(en) Venis’ten
geçerdi. A(vrupa) ve As(ya)’n n bir baronlar ve esirler vilayetinden başka bir şey değildi. Orada şehirler köylerden ve hayat sefaletten ibaretti.

Timur Avrupa eşiğinde görüldüğü zaman, Av(rupa) kralları Türklerin hakanı büyük Timur’a mektuplar ve sefirlerle hürmetlerini takdim ettiler.

ATATÜRK Kol. Kls. Nu.: 15; Dosya Nu.: 390; Fihrist Nu.: 1-53.

YABANCILARA “TÜRKÇE” TEPKİSİ; Vagon-Lits binası taşlanıyor.

22 Şubat 1933’te Fransız Vagon-Lits (Yataklı Vagonlar) Şirketi’nin Beyoğlu’ndaki acentesinde çalışan Naci Bey’in telefonda Türkçe konuştuğunu duyan Belçikalı Müdür M. Jannoui, şirkette resmi dilin Fransızca olduğunu söyleyerek Naci Bey’i azarladı, para cezası ve 15 gün işten uzaklaştırma cezası verdi. Bu konudaki haber gazetelerde yer alınca 25 Şubat günü Darülfünun (üniversite) ve çevredeki diğer okullardan yüzlerce öğrenci şirketin Beyoğlu acentasının önüne geldi. Öğretmenlerinin yatıştırma çabasına rağmen sakinleşmeyen öğrenciler, polisin de seyirci kalmasıyla halktan da destek alarak binayı taşladılar, camları kırdılar. Bürolara girerek Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını aldılar. Daha sonra Taksim Anıtı önünde gösteri yaptılar ardından da Karaköy’deki Vagon Lits acentasını taşladılar. Ertesi gün öğrencilerden yirmisi savcı tarafından sorguya çekildikten sonra salıverildi. Olaya karışanlara ceza verilmedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP