YEŞİL-BEYAZ FARKINDALIK

Muğlaspor, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla engelli bireyleri önce kahvaltıda, sonra statta ağırladı.

Ellerinde “En büyük engel sevgisizliktir” yazılı pankartla sahaya çıkan Muğlasporlu futbolcuların aldığı tekerlekli sandalye, Muğlaspor Kulüp Başkanı Erol Kapiz tarafından Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu’na teslim edildi.

Maç boyunca gollerde ve önemli pozisyonlarda yüzlerce taraftarla aynı anda heyecanlanan engelli bireyler, stattan unutamayacakları bir anıyla ayrıldı.

Muğla’da, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Muğlaspor Kulübü Yönetim Kurulu tarafından, engelli bireyler önce kahvaltıya, sonra da futbol müsabakasına götürüldü.

Yeşil beyazlı yönetim, Muğla Engelliler Derneği üyesi bireyler ve aileleriyle Menteşe ilçesinde bir restoranda gerçekleştirilen kahvaltıda bir araya geldi.

Daha sonra engelli bireyler ile Muğlaspor yönetimi ve futbolcuları restoran bahçesinde müzik eşliğinde dans etti.

Kulüp Başkanı Erol Kapiz ve yönetim kurulu üyeleri, etkinliğin ardından Muğla Engelliler Derneği üyesi bireylerini, Muğlaspor – Yozgatspor 1959 SK maçında tribünde ağırlayarak çok özel bir projeye imza attı.

Kapiz, karşılaşma öncesi yeşil beyazlı oyuncular tarafından alınan tekerlekli sandalyeyi, Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu’na hediye etti. Bu sırada misafir takım taraftarı ‘Kardeş takım Muğlaspor’ tezahüratı yaptı.

Yeşil beyazlı oyuncular sahaya “En büyük engel sevgisizliktir” yazılı pankartla çıktı.

İstiklal Marşı’nın okunduğu sırada Kerim Polat isimli engelli bir gencin asker selamı vermesi dikkat çekti.

Maça davet edilen yaklaşık 20 engelli bireyden bazıları, hayatlarında ilk kez maç heyecanını stadyumda yaşadı.

Atatürk Stadı’nda oynanan ve 1-1 berabere biten maç boyunca gollerde ve önemli pozisyonlarda yüzlerce taraftarla aynı anda heyecanlanan bireyler, stattan unutamayacakları bir anıyla ayrıldı.

“MUĞLA, TÜRKİYE GENELİNDE EN ÖN SAFLARDA”

Düzenlenen kahvaltı etkinliğinde konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla’da, her konuda birçok farklılıkların yaşandığını, insan yapısı ve davranışının çok farklı olduğunun görüldüğünü söyledi.

Gürün, engelli bireylerle ilgili konu da aynı farklılığın olduğuna işaret ederek, “Engelliye yaklaşım ve ailelerine olan destek, sadece kurumlarla ilgili değil yaşayan halk açısından da çok önemli ve değerli. Onu ailenin bir ferdi olarak görüyor ve ona göre davranıyor. Bu olağan üstü olumlu bir ortam.” dedi.

Kendisinin de bir hekim olarak yıllarca engelli bireylerle ilgilendiğini dile getiren Gürün, gelinen noktada Muğla’nın, halkın ve kurumların engelli bireylere sahip çıkma ve onlarla ilgili yaptığı çalışmalarla Türkiye genelinde en ön saflarda yer aldığını vurguladı.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de normal bir vatandaş, Menteşe sokaklarında hangi imkanlara sahipse, engelli vatandaşların da aynı imkanlara sahip olmaları, hayatın tüm kolaylıklarını yaşamalarını istediklerini ifade etti.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman ise engelli bireylerin farkında ve yanında olduklarını kaydetti.

“HERKES BİRER ENGELLİ ADAYI”

Muğlaspor Kulüp Başkanı Erol Kapiz de 3 Aralık Engelliler günü kahvaltı etkinliğinin her sene yapıldığını ancak geçen yıl bazı sıkıntılardan dolayı yapamadıklarını belirterek, engelli bireylerden özür diledi.

Herkesin birer engelli adayı olduğunu unutmaması gerektiğini belirten Kapiz, “İnşallah her platformda sizlerle birlikte oluruz. Buradan Muğlaspor maçına gidiyoruz. Sizleri çok seviyorum. Kalbimiz, yüreğimiz sizlerle beraber.” dedi.

“MUĞLA OLARAK ÇOK ŞANSLIYIZ”

Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu ise Muğlaspor Kulüp Başkanı Erol Kapiz’in sadece 3 Aralık’ta değil her zaman kendilerinin yanında olduğunu dile getirerek, duyarlılığından ve farkındalığından dolayı teşekkür etti.

3 Aralık ve 10-16 Mayıs’ın kendileri için özel günler olduğunu belirten Çakıroğlu, şunları kaydetti:

“Ama biz engelliler ve aileleri olarak sadece özel günlerde bir araya gelip birileri bizim yanımızda olsun ya da beraber olalım istemiyoruz. Yılın 365 günü hep birlikte hep beraber sorunları, iyi günümüzü, kötü günümüzü paylaşmak üzere tüm büyüklerimizi yanımızda istiyoruz. Bunu zaten Muğla’da yaşıyoruz. Ne yerel yönetimlerden ne kamu kurumlarından hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz. Bu anlamda Muğla ili olarak şanslıyız. Herkesin kapısı bizlere açık. Herkesle iyi ilişkiler içinde sorunlarımızı çözmeye çalışıyoruz. İnşallah daha da güzel olacak.”

Haber: Osman AKÇA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı