SON DAKİKA… MENTEŞE BELEDİYESİ ÇİMENTO FABRİKASI’NIN RUHSATINI İPTAL ETTİ

featured

Muğla’da çimento fabrikasına verilen ‘ÇED Olumlu’ kararının mahkeme tarafından iptal edilmesinin ardından bu kez de Menteşe Belediyesi yapı ruhsatını iptal etti.

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi ile Yatağan’daki Deştin Mahallesinde arasında Tekağaç mevkiinde 2021 yılında yapımına başlanan çimento fabrikasına karşı, köylülerin başlattığı hukuk mücadelesi sonuç verdi.

Yurttaşların açtığı dava kapsamında Muğla 2. İdare Mahkemesi geçtiğimiz hafta ‘ÇED olumlu’ kararını iptal etmişti. ÇED Olumlu kararının iptal edilmesinin ardından yapı ruhsatının da iptal edip etmeyeceği merak konusu olurken, 13 Eylül’de fabrika alanında inceleme yapan Menteşe Belediyesi fabrikayı mühürledi.

RUHSAT İPTAL EDİLDİ

Menteşe Belediyesi tarafından çimento fabrikasına 29 Aralık 2021’de verilen ilk inşaat ruhsatı ile müteahhit firma ve şantiye şefinin değişmesi nedeniyle de 17 Mayıs 2023 tarihinde verilen ikinci ruhsat iptal edildi.

Belediyeden yapılan açıklamada, “2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun 10. Maddesi ve 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28. Maddesi gereği Muğla 2. İdare Mahkemesi 2022/2222 Esas ve 2023/1222 Karar Sayılı Kararı ile ÇED Olumlu kararının iptal edilmesi nedeniyle Bayır – Deştin Mevkisindeki Çimento Fabrikasının Yapı Ruhsatı iptal edilmiştir. Basına ve Kamuoyuna Önemle Duyurulur”

SON DAKİKA… MENTEŞE BELEDİYESİ ÇİMENTO FABRİKASI’NIN RUHSATINI İPTAL ETTİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Muğla Yenigün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!