CHP’de seçim günü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla İl Başkanlığı 37 Olağan Kongresi yarın Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Mevcut başkan Adem Zeybekoğlu, düzenlediği basın açıklamasıyla il başkanlığına adaylığını açıkladı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün, “Bereketli Topraklar Üzerinde – Akıllı Kentlere Doğru” adlı programa katılmak için Adana’da olması nedeniyle yer almadığı toplantıda, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Süleyman Girgin, Suat Özcan, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Cumhur Çoban, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Ula İlçe Başkanı Hüseyin Özcan, Köyceğiz İlçe Başkanı Hüseyin Erol, Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak, Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan, Dalaman İlçe Başkanı Sezer Durmuş ile partililer hazır bulundu.

Zeybekoğlu’nun “Ben hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğim.” diyerek başladığı basın toplantısına, Milletvekili Burak Erbay, Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, Marmaris İlçe Başkanı Zekican Balcı, Datça İlçe Başkanı Aytaç Kurt, Seydikemer İlçe Başkanı Cemil Daydır, Milas İlçe Başkanı İlgin Göktepe, Yatağan İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz ve Kavaklıdere İlçe Başkanı Mehmet Gülhan’ın yer almaması ise dikkatlerden kaçmadı.

“BEN HİÇ KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİM”

Zebekoğlu, milletvekilleri, belediye başkanları ve ilçe başkanlarının toplanarak, kendisinin il başkanı olması yönünde bir uzlaşma sağladığını belirterek, “Her bir üyenin, gönlü CHP’de atan her bir yurttaşın emeğiyle alnının teriyle büyüttüğü CHP Muğla İl başkanlığına adaylığımı açıklıyorum. Şunu kesinlikle bilin ki eğer il başkanı seçilirsem tüm Cumhuriyet Halk Partililerin, tüm Muğlalıların il başkanı olmak için elimden gelen her şeyi yapacağım. Ben hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğim.” dedi.

Ülkenin içinde bulunduğu koşulları göz önünde bulundurduğunda, talip olduğu görevin ağır sorumluluğunun bilincinde olduğunu dile getiren Zeybekoğlu, “Harcı Cumhuriyetin temel değerleriyle karılmış Muğla’mız için Cumhuriyetin temel direği ve teminatı partimiz CHP’nin yeri kuşkusuz başkadır. Şimdi bir yandan Cumhuriyetin temel kazanımlarını demokratik ayakları güçlendirilmiş bir parlamenter rejime geçerek tek adam rejiminden geri alacağız, bir yandan da Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandıracağız. CHP’nin önündeki tarihi misyon budur. Bu misyonu gerçekleştirecek koşulları yaratmak hepimizin sorumluluğundadır.” diye konuştu.

Zeybekoğlu, Türkiye genelinde yerel seçimlerden aldığı güçle iktidara yürüyen bir partinin emekçileri olduklarını ve günden güne sorumluluklarının arttığını ifade etti.

“TÜRKİYE’Yİ CHP İKTİDARINA KAVUŞTURMA ZAMANI”

Türkiye’nin büyük bir eşitlik, özgürlük, adalet ve demokrasi atılımının eşiğinde olduğunu savunan Zeybekoğlu, şunları kaydetti:

“31 Mart-23 Haziran yerel seçimleri halkımızın bu atılıma yönelik teveccühünü göstermiştir. Şimdi yerel seçimlerde başladığımız işi tamamlama zamanı! Türkiye’yi CHP iktidarına kavuşturma zamanı. Tek adam rejiminin yarattığı tahribatı, demokrasiyle taçlanmış bir Cumhuriyet çizgisiyle yok edecek ve halkımızın eşitlik özgürlük adalet özlemini hayata geçireceğiz. Bütün bunların hayata geçirebilmesi için il örgütlerimizi güçlü bir mücadele ruhuyla teçhizatlandırmalıyız. Her bir üyemizin bu mücadele ruhuyla donanması ancak partimizin politikalarının büyük bir tutarlılıkla savunulması ile mümkündür.”

Zeybekoğlu, 2 yıllık il başkanlığı deneyiminin verdiği tecrübeye yaslanarak (kuşkusuz 2 yıllık sürecimizin öz-eleştirel bir değerlendirmesi ile beraber) CHP Muğla il örgütünü partinin iktidarına hazırlamaya talip olduğunu açıkladı.

5 MADDELİK TAAHHÜT

Zeybekoğlu, örgütün kendisine yeniden il başkanlığı görevini vermesi halinde şu konularda taahhütte bulundu:

“1) Muğla il örgütünü gençlerin enerjisi, kadınların yaratıcılığı ile bezemek için elimden geleni yapacağım. İl örgütümüz yoluna daha çok gençle ve kadınla yürüyecek.

2) Muğla il örgütü bütün karar alma süreçlerinden mali konulara kadar tam bir şeffaflık içinde yönetilecek.

3) Artık ülkemiz siyasetinde parlamenter rejime geçmek isteyen partilerin büyük çoğunluğunun fiili ittifakı vardır. CHP bu ittifakın ana omurgası, temel belirleyenidir. Genel merkezimizin bu konuda belirlediği politikaları Muğla’da büyük bir şevkle uygulayacağım.

4) İl örgütümüzü işçilerin, memurların, çiftçilerin ve esnafın dayanışma kapısı haline getirecek, bu kesimlerinin sorunlarının siyasetin merkezine ulaşması için elimden geleni ardıma koymayacağım.

5) Bu halka demokrasi sözümüz var, bu sözün gereği örgütümüzü aşağıdan yukarıya tam bir eşitlik anlayışıyla inşa etmektir. Göreve geldiğimin ertesi günü bu konuda canla başla çalışacağım. Bir kere daha ‘Türkiye’yi CHP iktidarına kavuşturma zamanı’ diyor, CHP Muğla il başkanlığına adaylığımı açıklıyorum.”

600 İL DELEGESİ OY KULLANACAK

600 delegenin oy kullanacağı kongrede ilçelere göre delege dağılımı ise şu şekilde: Bodrum 133, Milas 94, Fethiye 77, Menteşe 74, Marmaris 64, Ortaca 31, Yatağan 28, Köyceğiz 21, Seydikemer 20, Dalaman 19, Datça 19, Ula 18 ve Kavaklıdere 5.

Haber: Osman AKÇA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: