DOLAR 8,3615-0.92%
EURO 9,9470-0.93%
ALTIN 486,28-1,20
BITCOIN 330626-5,39%
Muğla
36°

AÇIK

17:09

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
Sığır Uruguay’dan, saman Bulgaristan’dan, ayran Türkiye’den!
2040 okunma

Sığır Uruguay’dan, saman Bulgaristan’dan, ayran Türkiye’den!

ABONE OL
Temmuz 17, 2021 11:09
Sığır Uruguay’dan, saman Bulgaristan’dan, ayran Türkiye’den!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkemizde et fiyatları yıldan yıla artış göstermiş, et tüketimi de ters orantılı olarak azalış göstermektedir. Et fiyatlardaki bu artış her Kurban Bayramı döneminde daha çok tartışmaya açılır. Türkiye 1980 yılından bu tarafa tarım ülkesi konumundan sanayi ülkesi olma yoluna gitmiştir. Bu tercih ilk bakışta doğru olsa da gelişmiş ülkeler her iki alanda da orantılı büyüme yoluna gitmişlerdir. 1980 yılında Türkiye nüfusu 44 milyon iken hayvan sayımız 87 milyon civarında idi, buna karşılık günümüzde nüfusumuz iki katına çıkarken hayvan sayısı 58 milyon civarına düşmüştür.

Bu sayısal verilerle birlikte, insanımızın hayvancılık konusunda bilinçlenmemesi, besi konusunda desteklenmemesi ve göreve gelen hükümetlerin yanlış politikaları et üretiminde geride kalınmasına, doğal olarak kıtlaşan kaynaklar et fiyatlarının yükselmesine neden olmuştur.

Ak Parti, 19 yıllık iktidarında geçtiğimiz hükümetler gibi uyguladığı yanlış politikalarla kurbanlık canlı hayvan fiyatlarını yaklaşık 10 ‘a katlamış. Ülke olarak hayvancılıkta net ithalatçı konumuna düşürülerek, son dönemlerde Angus, Limuzin ve Hereford tosunu ithal etmek zorunda kaldık.

Günümüzde karkas et dana ve kuzu fiyatları 43 ila 60 TL arası değişmektedir. Kurban Bayramı sonrası bu fiyatlar burada duracak gibi görünmüyor. Üreticiler, maliyetlerin çok arttığını bu fiyatların da kendilerine zarar ettirdiğini söylüyorlar. Son 3 yılda kesim fiyatları yüzde 47 artarken, yem fiyatları yüzde 106 artmış. Et ve Süt Kurumu (ESK) verilerine göre; bir besici 3 yıl önce 1 kilo et karşılığında 26 kg yem alabiliyorken, günümüzde 1 kilo et karşılığında 18 kg yem alabiliyor.

Bir iddiaya göre geçtiğimiz günlerde Bakan Pakdemirli, üreticilerle internet üzerinden bir araya gelmiş. Sorunlarını anlatan ve fiyat artışının yapılması gerektiğini söyleyen üreticilere, Bakan Pakdemirli: “İthalatı açarım, fiyatları arttırdığınız ölçüde indiririm.” Resti çekmiş.

Birinin Sayın Bakana Bulgaristan’dan getirdiğimiz saman ile Uruguay’dan getirdiğimiz Hereford tosununu besleyerek elde ettiğimiz sütten yapmış olduğumuz ayranın MİLLİ olmayacağını anlatması gerekiyor sanırım.

Ülkemiz için hayati önem taşıyan hayvancılıkta büyük bir potansiyele sahip olmamıza rağmen dünyanın en pahalı etini tüketiyoruz. Daha çok Kurban Bayramlarında hatırlanan aşırı yüksek canlı hayvan ve et fiyatları, öncelikle girdi maliyetlerini düşürecek akılcı politikalarla makul seviyelere çekilmeli; Türk halkının et tüketimi ileri ülkeler seviyesine çıkarılmalıdır. Et ve Süt Kurumu (ESK) daha etkin hale getirilmelidir. Besicilik sektörüne yönelik destekler arttırılmalı ve işlevsel hale getirilmelidir. Sektör maliyetlerinin aşağı çekilmesi için kullandıkları girdilerde KDV ve ÖTV alınmamalı ya da en azından düşürülmelidir. Hayvan ıslahı çalışmalarına ağırlık verilmelidir. Küçük ve orta ölçekli tarım işletmeleri yani aile çiftliklerine destek olunmalı, bu tarz işletmelerin ölmesine izin verilmemelidir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP