Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

SENDİKA BAŞKANINDAN ‘ADALET KERVANI’NA TEPKİ

TES-İŞ Sendikası Yatağan Şube

TES-İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, termik santrallerin kapatılması talebiyle ‘Adalet Kervanı’ adıyla başlatılan yürüyüşe tepki gösterdi. Erçelik, “Termik santrallerde çalışan binlerce işçi kardeşimizi, santrallerin faaliyet gösterdikleri bölge esnafını ve insanını düşünmeyen söz konusu örgütlerin yanında yer almamız mümkün değildir” dedi.

Muğla’daki termik santraller hakkında verilen kapatma kararının uygulanması talebiyle ve termik santrallerin doğa ve insan sağlığına verdiği zararlara dikkat çekmek, toplumda farkındalık yaratmak amacıyla, Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK), Muğla Çevre Platformu, İklim Adaleti Koalisyonu ve Ekoloji Birliği tarafından Muğla Adalet Kervanı oluşturuldu.

Adalet Kervanı yürüyüşü, dördüncü durağı Menteşe’deyken, Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri (TES-İŞ) Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik’ten yürüyüşe tepki geldi. Erçelik, yaptığı yazılı basın açıklamasında tepkisini şöyle dile getirdi;

“Son günlerde bölgemizdeki Termik Santrallerin kapatılması ile ilgili yalan. yanlış ve uydurma bilgilerle halkımızın kafası bulandırılıyor. Hava kirliliği ve ortaya atılan Termik Santral ilintili kanser iddialarının hiçbir bilimsel karşılığı yok. Sanki ülkede sadece Muğla’da Termik Santral var. Kendilerine çevreci diye adlandıran bu kişiler 30-40 yıl önce verilen mahkeme kararlarının uygulanmasını istemektedirler. Bundan daha saçma bir şey yoktur. Bunun için 20 Ekim tarihinde Datça’dan Akbelen’e yürüyeceklerini açıkladılar. 1994 yılında Aydın İdare Mahkemesinin verdiği süresiz kapatma kararı Yatağan Termik Santralinde uygulanarak Santral kapatılmıştı. Ne oldu? Çalışan işçiler süresiz ücretsiz izne gönderildi. bölgede enerji kesintileri baş gösterdi. O günleri hatırlayanlar bilir, Santralin tekrar çalışması için işçilerin yaptığı eylemlerle Yatağan Belediyesi, Yatağan halkı ve bölgemizdeki çevreciler de destek vermişti. O gün herkes ‘Filtre takılsın. Santral çalışsın’ sloganı altında birleşmişti. Santral kapatıldıktan 10 gün sonra Bakanlar Kurulu kararıyla tekrar devreye alındı. Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin Bacagazı Arıtma (Desülfürizasyon) filtreleri 2002 yılından itibaren devreye alındı. Yani 2002 yılından bu yana halkın ve çevrecilerin talep etliği gibi filtreler takıldı, santraller çalıştı, çalışıyor, çalışacak.

“SÖZ KONUSU ÖRGÜTLERİN YANINDA YER ALMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Çevreciler filtreler takılmadan önce verilen mahkeme kararlarını, filtreler takıldıktan sonra uygulatmanın derdindeler. Toplumsal mutabakatla alınan ‘Filtre takılsın, santral çalışsın’ hedefi yerine getirildiği halde hala santrallerin kapatılımasını talep etmek tamamen art niyettir. Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Santralleri çevre mevzuatına uygun olarak çalışmakta ve Muğla Çevre İl Müdürlüğü tarafından da 7/24 online olarak denetlenmektedir. Ayrıca TES-İŞ, çevre ve doğanın korunmasında en ön saflarda yer alan bir sendikadır. Ancak Türkiye’nin enerji üretimindeki çıkarlarını, istihdamı, termik santrallerde çalışan binlerce işçi kardeşimizi, santrallerin faaliyet gösterdikleri bölge esnafını ve insanını düşünmeyen söz konusu örgütlerin yanında yer almamız mümkün değildir.

“DURUŞUMUZ BELLİ VE NETTİR”

TES-İŞ olarak: İthal kömüre bağımlılığı, istihdamda ve enerji üretiminde dışa bağımlılığı azaltmada önemli bir zenginlik olan yerli kömür madenlerimisin çalışması ve çevrenin korunması ile ilgili şartları dikkate alınarak kömürle çalışan santrallerimizin faaliyetine devam etmesi noktasında duruşumuz işimizin, aşımızın ve Türkiye’nin çıkarlarının korunması çerçevesinde belli ve nettir. Enerji ve Maden işçileri olarak uyarıyoruz. çevre örgütlerinin işy erlerimizi kapatmaya yönelik aldıkları yürüyüş kararının karşısında işçilerin olacağını bilmelerini ve bunun sebeplerini düşünerek politikalarım gözden geçirmelerini istiyoruz.”