• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
Seçimler büyük ihtimalle Ak Parti’nin yenilgisiyle sonuçlanır!
349 okunma

Seçimler büyük ihtimalle Ak Parti’nin yenilgisiyle sonuçlanır!

ABONE OL
Aralık 2, 2021 12:44
Seçimler büyük ihtimalle Ak Parti’nin yenilgisiyle sonuçlanır!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

2018 yılında Ak Parti’nin aldığı oy oranı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok gerisinde kalmıştı. Parti olarak özeleştiri de yapmışlardı. 2018 seçimlerinden sonra Erdoğan’ın “Metal yorgunluğu var, teşkilatları yenileyeceğiz.”  sözleriyle kadrolar da büyük ölçüde değişmişti.

Parti, aradan geçen 3 yılda metal yorgunluğunu atma hedefi gerçekleştiremediği gibi döviz kurunun yükselmesi, yüksek enflasyon, hayat pahalılığı, işsizlik gibi birçok nedenle duraklama ve düşüş dönemine girdi. Ak Parti’yi destekleyen seçmenin azımsanmayacak kadarı araçlarını sağa çekmiş bekliyor. Kararsızların oranı yüksek ama oylar muhalefete tam olarak kaymış değil.

Ak Parti’nin sahada görünürlüğü azaldı. (20 yıldır saha siyasetini diğer partilerden daha iyi yaptığı için seçim kazanıyordu.) Hatta son dönemlerde muhalefet halkla bire bir temas konusunda İktidara fark attı diyebiliriz. Ak Parti artık vatandaşın gözünün içine bakarak şikayetini dinlemekten iyice uzaklaştı. Erdoğan’ın gündem belirleyen kurmaylarının etki gücü eskisi kadar kalmadı. Acaba Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ilk olarak Ak Parti’yi silikleştirmiş olabilir mi?

Son dönemde Ak Parti kurmaylarının vatandaşın gündeminin dışında, zaman zaman gerçeklikten uzak açıklamaları birçok kesim tarafından tepki toplamıştı. Bunların üzerine Türk Lirasının hızlı bir şekilde değer kaybetmesi, vatandaşın alım gücünün düşmesi tepkileri daha da arttırıyor. Hatta geçtiğimiz Salı günü İstanbul ve Ankara’nın farklı bölgelerinde vatandaş sokaklara indi ve hükümeti protesto etti. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomik Kurtuluş Savaşı” diye adlandırdığı yeni ekonomik modeli ilan etti. “Bu politikayla biz ne yaptığımızı, niçin yaptığımızı, nasıl yaptığımızı, hangi risklerle karşı karşıya bulunduğumuzu, sonunda ne elde edeceğimizi gayet iyi biliyoruz.” sözleriyle de sorumluluğu üzerine aldı.

Ben ekonomist değilim ama iktidarın yapmaya çalıştığını kısaca özetleyecek olursak; faizleri düşürerek kuru yükseltelim. Bu yolla ihracatımızı arttıralım. Dışarıya sattığımız mallar sayesinde ülkeye daha fazla döviz girer, kur ve enflasyon kendiliğinden düşer. Ayrıca kur yüksek olunca yabancı yatırımcı gelir.

Erdoğan, bu çok inandığı ekonomik modeli milliyetçi – muhafazakar ideoloji ile de bütünleştirmeye çalışıyor. Onun için “Ekonomik Kurtuluş Savaşı”  adıyla tarif ediyor. Kendisine oy veren seçmende de bu mücadele karşında sabırlı olmasını istiyor. Ak Parti kulislerine göre şimdi EYT ve 3600 Ek Gösterge ile ilgili çalışma yaptırıyor. Asgari ücreti de 4 bin TL seviyesine çekerek vatandaşın şikayetlerini azaltmayı ve piyasayı canlandırmayı planlıyor.

Seçime 1.5 yıl var.

Eğer asgari ücret konusunda beklentileri karşılar, EYT ve 3600 Ek Gösterge sorununu çözer, yeni ekonomik model de 1 yıl içerisinde sonuç verirse 2023 seçimlerinde eli oldukça güçlenir.

Aksi takdirde2023 seçimleri büyük ihtimalle Ak Parti’nin yenilgisiyle sonuçlanır.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP