DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 585175-0,46%
Muğla
11°

AÇIK

12:53

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
SAYLAK: “GELECEĞİMİZİ ÇÖPE ATMAYALIM”
93 okunma

SAYLAK: “GELECEĞİMİZİ ÇÖPE ATMAYALIM”

ABONE OL
Eylül 29, 2021 15:31
SAYLAK: “GELECEĞİMİZİ ÇÖPE ATMAYALIM”
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak her yılın 29 Eylül’ünde Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından, kutlanan Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü’ne ilişkin açıklama yaptı. Saylak, “Gıda israfına yönelik mücadelede ülke olarak dünyaya örnek bir çalışma sergiledik” dedi.

Eylül’ünde Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü her yılın 29 Eylül’ünü, Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü olarak kutluyor. Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak’ta Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü’ne ilişkin açıklama yaptı.

“ÜLKE OLARAK ÖRNEK BİR ÇALIŞMA SERGİLEDİK”

İl Müdürü Saylak şu ifadeleri kullandı:

“Tarım ve Orman Bakanlığımızın koordinesinde de bir yıldan fazla süredir Türkiye’de gıda kayıp ve israfı ile mücadele kapsamında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) desteği ile hayata geçirilen “Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık” projesi ile ilgili çalışmalarına devam ediyoruz. Gıda israfına yönelik mücadelede ülke olarak dünyaya örnek bir çalışma sergiledik. Dünyada bir taraf obezite ile mücadele ederken bir taraf açlıktan ölüyor. Dünyanın bir yanında obezite tehdidi altında olan ülkeler ve ciddi gıda israfı varken, bir diğer yanında maalesef açlık çeken ve hatta açlıktan ölen insanlarımız var. Dünyada son otuz yılda obez kişi sayısının 857 milyon insandan 2 milyar insana ulaştığını, obezli bir kişinin sağlık harcamasının diğerlerine göre 2,5 kat daha fazla olduğunu OCED kayıtlarında görebiliyoruz. Ayrıca OECD ülkelerinde obezite kaynaklı hastalıkların tedavisinin, toplam sağlık harcamalarının yüzde 8,4’ünü oluşturduğu ve yine raporuna göre, 2020’den 2050 yılına kadar obezite kaynaklı harcamaların sağlık harcamalarına ayrılan bütçenin yüzde 20’sini kapsayacağı tahmin ediliyor. Dünyada üretilen gıdanın üçte birinin israf edildiğini (1,3 milyar ton), ülkemizde de yaklaşık 26 milyon ton gıdanın çöpe atıldığını, bunun karşılığının 240 milyon TL olduğunu  biliyor muydunuz? Bunun Sadece israf edilen gıdanın üçte birini önleyerek 830 milyon açlık çeken insanı doyurabiliriz. İsraf olmasaydı açlıkta olmazdı. Sorunların çözümü için bazen küçük dokunuşlar yeterlidir.

“GIDA İSRAFINI ÖNLEYEREK HAYAT KURTARABİLİRİZ”

Bakanlığımızın başlattığı ‘Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık’ projesi ile toplumumuzda bu konuda farkındalık yaratmaya çalıştık. Başta Sayın Valimiz Orhan Tavlı’nın katılımı ve desteği ile tüm ilçelerimizde kampanyamızı tanıtarak bu proje kapsamında yürütülen ‘Sende Söz Ver’ kampanyasına vatandaşlarımızı dahil ettik.  Ayrıca sosyal medya hesaplarımız üzerinden sık sık bilgilendirme çalışmaları yaptık. Kampanya iletişim kitlerinden bastırdığımız 5000 adet afiş ve 2000 adet lifleti tüm İlçelerimizdeki gıda işletmelerine ve tüketicilerimize dağıttık. İl Müdürlüğümüz tarafından ‘’Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık’’ kampanyası kapsamında 2000 adet bez çanta yaptırarak pazar yerinde hem bilgilendirdik hem dağıttık. İlimizdeki tüm İlkokul öğrencilerine yönelik olarak ‘Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık’ kampanyası kapsamında gıda israfının önlenmesi ve farkındalığının arttırılması için resim yarışması düzenlendik ve dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenledik. Ayrıca Bakanlığımızın bu proje ve kampanya süresince kullandığı maskotumuz Cano’nun 1.yaşını çocuklarla kutladık, eğitim filmlerini yayınladık.

“GIDA İSRAFI DEMEK SU İSRAFI DA DEMEK”

Toplumumuzun her kesiminin bu konuda yapabileceği çok şey var. Çünkü gıda israfı demek su israfı da demek. Üretilen her gıda için ciddi su kaynaklarımızı da kullanıyoruz. Mesela 1 TL süt için 800 TL suyun, 1 elma için 70 TL suyun kullanıldığını hesap ettiğimizde gıda israfını önlemekle su kaynaklarımızın da israf edilmesini de önlemiş oluruz. Hiçbir kaynak sonsuz değildir. Bu bilinçle hareket etmek zorundayız. Gezegenimize, ülkemize sahip çıkmak zorundayız. Toplumun her kesimini duyarlı olmaya davet ediyorum. Gıda israfına ve kaybına hep birlikte dur diyelim. Geleceğimizi çöpe atmayalım.”

Haber :Esma Turan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP