Şair Hüseyin Atılgan’ın -ÇIKIŞ-adlı şiir kitabı üzerine-(III)

Şair Hüseyin Atılgan, kentli bir şair kimliğindedir. Köy dünyası ve insanının yaşantısına şiirlerinde yer vermez. Kentte yaşayan insanın çeşitli durumlarını kendi bireysel duygularıyla ele alıp anlatmayı yeğlemiştir. Bu şiir kitabına aldığı şiirlerinden “Defin” başlıklı şiiri hariç, hiçbirinin kendine özgü başlığı yoktur. Bazı şiirlerine nükte öğesi vermiş, okurunu bu konuda güldürmekten çok düşündürmeyi amaçlamıştır. Ayrıca yazdığı şiirlerin altına tarihler koymayı da ihmal etmemiştir.

Şiirlerinde yer yer Atilla İlhan tarzı dizeler kullansa da bazı şiirlerinde Orhan Veli’nin sürrealist (gerçeküstü) öğelerle donanmış dizeleri çıkar karşımıza.

“İhtimalsiz zamanlardan geldim…

Bir elimde Güneş’i,

Öbür elimde Ay’ı taşıyıp;

Yalınayak ateşlerde yürüyerek..

Ve olanca renkleri çalınmış,

Siyah beyaz bir resmin tam ortasında..

Yırttım attım resmi ve zamanları,

İğreti sevgilerle birlikte…”

28 Şubat 2016

Şair, şiirinde “bir eline Güneş’i” diğer eline “Ay’ı alması”, “zamanları yırtması” gibi söylemleri, olağanüstü anlatımlar taşımaktadır. Bu tür kullanımlar, okura şaşırtıcı gelse de şiirin dünyasını, ufkunu açan, aynı zamanda okuru, yeni söylemlerle tanıştıran olağanüstü motifler olurlar.

Atılgan’ın şiir dili oldukça yalındır. Şiirlerini serbest ölçüyle yazmış, şiir kompozisyonunu bu bütünlük içinde oluşturmaya çalışmıştır. Bütün dizelerinde bir uyum vardır. Şiirinin evreninde temasal olarak aşk olsa da, özlem, yalnızlık, arayış içinde olma, hatırlanma, unutmama gibi temalara rastlanır.

Şiir dilini ustaca kullanır. Sözcüklerini, dizelere yerleştirmede titiz davrandığını ve bu yolda bir arayışın içinde olduğunu anlayabiliyoruz. Şiirinin dili bireyseldir. Toplumsal konulara pek yer vermez. Şiirinde büyük laflar etmez, ele aldığı konuyu, kendi dünyasından nasıl görüp anlamışsa, öyle vermeye çalışır.

Şairin şiirleri hakkındaki bu değerlendirmeler onun “ÇIKIŞ” adlı şiir kitabına aldığı bütün şiirlerinin genel hatlarıyla incelenmesiyle yapılmıştır. Görülen ve anlaşılan şudur ki, Atılgan bu kitabına aldığı şiirlerini, içinden geldiği gibi, samimi bir anlatım içinde vermiş, ruhunda kopan fırtınaları, okurlarıyla paylaşmak istemiştir. Çok karamsar ve isyankar olmasa da şiirlerine, yüreğine sinmiş hüznü hissettirmeyi de ihmal etmemiştir.

Kitabında buraya alamadığımız, okunduğunda, okuyanına haz verecek önemli şiirlerinin de bulunduğunu belirtelim ve onun şu dizeleriyle yazımızı bitirelim.

“…

Hiçbir şey konuşmadım bu Pazar

Herkes her yerde

Her şeyi konuşuyor

Lüzumlu lüzumsuz her ses var zaten

Ben konuşmasam da olur bu Pazar

Hatta ben bu Pazar sevmedim de

Herkes herkesi seviyor zaten

Ben sevmesem de olurdu..” (*)

2 Ağustos 2015

(*) Hüseyin Atılgan-ÇIKIŞ-Platanus Publishing Yay. 2021, Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.