Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Sahibinden’de ‘alan adı’ krizi! Domaini ABD’li firma satın aldı iddiası

Sahibinden.com‘a bugün sabah saatleri

Sahibinden.com‘a bugün sabah saatleri itibarıyla erişim sağlanamıyor. Yaşanan sorunun ardından sahibinden.com’un ödeme yapmayı unuttuğu ve ABD’li bir firmanın sitenin alan adı hakkını satın aldığı iddia edildi. Söz konusu iddialar üzerine açıklama yapan sahibinden.com, ‘teknik bir sorun yaşandığını’ belirtti.

Türkiye’nin en bilinen ikinci el gayrimenkul, vasıta ve alışveriş satış platformlarından biri olan sahibinden.com’da erişim krizi yaşanıyor. Siteye, 3 Ocak Çarşamba günü sabah saatleri itibarıyla erişim sağlanamıyor.

İDDİA: ABD’Lİ FİRMA SATIN ALMIŞ OLABİLİR

İhlas Haber Ajansı’nın haberine göre; Sahibinden.com’un domain süresinin dolması ve domaini başka birinin satın alması sonucu siteye erişilmediği öne sürüldü. İddialar arasında domaini ABD’li bir şirketin aldığı ve yüklü miktarda bir bedel istediği de var.

SAHİBİNDEN AÇIKLAMA YAPTI

Sahibinden.com’un Instagram hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Alan adı hizmeti sağlayan firmayla yaşadığımız teknik bir sorun nedeniyle platformumuza şu anda erişim sağlanamamaktadır. Sorunun en kısa sürede giderilmesi için ilgili firmanın çalışmaları devam etmekte olup konu çözüldüğünde yeniden bilgilendirme yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyururuz”

DOMAİN STATÜSÜ CLIENTHOLD

Sahibinden’in alan adını sorgulayan kullanıcılar, domain statüsünün ClientHold şeklinde göründüğünü fark etti. ClientHold statüsü, bir alan adının kaydının geçici olarak askıya alındığını ifade ediyor. Bu durum, genellikle alan adı sahibinin kaydı güncellememesi veya domain kaydının geçerlilik süresinin dolması gibi nedenlerle oluşabiliyor.

Alan adı kaydı ClientHold durumuna alındığında, alan adı hizmetleri etkileniyor ve web sitesi, e-posta hesapları ve diğer ilgili hizmetler kullanılamaz hale geliyor. Bir alan adının ClintHold statüsüne girmesinin başlıca nedenleri arasında ödeme ve yasal sorunlar yer alıyor.