Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’nda Tüberküloz’a dikkat çekildi

5-11 Ocak tarihleri arasındaki Verem Eğitim ve Tüberküloz Haftası nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen etkinliklerde, Tüberküloz hastalığına dikkat çekilirken, bu hastalığın sebepleri, yayılması ve tedavisi hakkında halka aydınlatıcı bilgiler verildi.

Hafta nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü Tüberküloz İl SKoordinatörlüğü’nden yapılan açıklamada; “Tüberküloz (TB-Verem) önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen halen dünyanın en ölümcül enfeksiyon hastalığı olmaya devam etmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre 2017 yılında dünyada yaklaşık 10 milyon tüberküloz vakası ortaya çıkmış, 1,5 milyon kişi de bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Dünya nüfusunun yaklaşık dörtte biri tüberküloz basili ile enfektedir. Bu kişilerin %10’unda, hayatlarının bir döneminde, TB hastalığının ortaya çıkması beklenmektedir. Bağışıklık sistemini zayıflattığı için dünyada HIV/AIDS enfeksiyonunun artması da küresel TB tehdidini artırmaktadır.  Her gün, 30.000 kişi tüberküloza yakalanmakta ve 4500 kişi tüberkülozdan ölmektedir.  Dünyada, küresel çabalarla, 2000 yılından bu yana 54 milyon kişinin hayatı kurtarılmış ve tüberküloz %42 oranında azaltılmıştır.
“TEDAVİ HİZMETLERİ ÜCRETSİZ”
Ülkemizde Tüberküloz hasta sayısı her yıl yaklaşık %4-5 oranında azalmaktadır. Tüberküloz insidansı yüz binde 29,4’den yüz binde 14,6’ya düşmüştür.       
Ülkemizde tüberküloza yönelik tanı ve tedavi hizmetleri tüm sağlık kuruluşlarında Ücretsizdir. TB ve dirençli TB hastalarının tedavisinde kullanılan birinci ve ikinci seçenek tüm ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilerek ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarına ve hastalarımıza ulaştırılmaktadır.
İlimizdeki tüberküloz hastalarının teşhis, takip ve tedavileri; Menteşe ve Fethiye ilçelerimizdeki iki verem savaş dispanserimiz tarafından İlçe Sağlık Müdürlükleri, Aile Hekimlikleri, Devlet ve Özel Hastaneler ile koordineli bir şekilde yürütülmektedir.
Verem hastalığı TB mikrobunun solunum yolundan alınması ile oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık en sık akciğerler olmak üzere tüm organları tutabilir. “ denildi.
TÜBERKÜLOZ BELİRTELERİ
Yapılan açıklamada Tüberküloz hastalığının belirtileri de şekilde sıralandı:
-2-3 hafta yada daha uzun süren öksürük
-Kanlı balgam
-Göğüs, sırt, yan ağrısı
-Ses kısıklığı (Özellikle gırtlak tüberkülozu)
-Halsizlik
-Kilo kaybı
-İştahsızlık
-Gece terlemesi
-Ateş
2018 yılından itibaren Tüberküloz hastalarına nakdi yardım verildiği de hatırlatılan açıklamada şöyle denildi:
“Sağlık Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında bir protokol imzalanmış, ekonomik ve sosyal güçlükler yaşayan tüberküloz hastalarına 2018 yılı Şubat ayından itibaren düzenli nakdi yardım verilmeye başlanmıştır. Bu programla tüberküloz hastalarının düzenli tedavi, takip ve kontrollerinin sağlanması, tedaviye uyumun artırılması, hastalarımıza ve ailelerine ilgili uzmanlar tarafından psiko-sosyal destek verilmesi hedeflenmiştir. Bu program kapsamında 2 bin 250 Tüberküloz ve SSPE hastasına destek sağlanmaktadır.”
Haber: Elif Ertan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: