DOLAR 8,6470-0.04%
EURO 10,34150.03%
ALTIN 497,540,58
BITCOIN 2930799,57%
Muğla
27°

AZ BULUTLU

20:41

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
Roma’yı ve Roma uygarlığını Türkler kurmuştur

Roma’yı ve Roma uygarlığını Türkler kurmuştur

ABONE OL
Mayıs 7, 2021 15:20
Roma’yı ve Roma uygarlığını Türkler kurmuştur
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bize her zaman dayatılan ve dahi okul kitaplarında bile Türklerin göçebe bir toplum olduğu safsatalarına inandık(!) hep. Oysa Türkler göçebe bir toplum değil, dünya coğrafyasının farklı noktalarında hatta zor iklim koşullarında bile kentler kuran, medeniyetler kuran bir millettir.

Biz hep biliyorduk da bilmeyenler için her geçen yıl yeni keşifler Türklerin medeniyetler kuran bir millet olduğu gerçeğini gün yüzüne daha da çok çıkarmaktadır. Şimdi, dünya insanlığına başta mimari olmak üzere bir çok yenilik sunan Roma ve Roma imparatorluğu hakkında Prof. Dr. Ekrem Memiş hocadan özet bilgiler:

“Sakalar’ın ile daha önceden İtalya’ya göç etmiş olan Anadolulu Troyalılar, İtalya’da karışıp kaynaşmışlar ve bizim Etrüskler ya da Tursakalar dediğimiz kavmi oluşturmuşlardır. Bir başka deyimle Etrüskler adı verilen kavim, Troyalılar ile Sakalar’ın birleşmesiyle oluşmuş yeni bir Türk topluluğudur.
Etrüskler, o zamana kadar köy kültürü yaşamakta olan İtalya’ya Anadolu ve Ege kıyılarının şehir kültürünü getirmişlerdir. Çağdaş kavimlerden çok daha yüksek bir yaşam standardına sahip Etrüskler, kısa zamanda bölgedeki diğer kavimleri egemenlikleri altına almışlardır.
Etrüskler, İtalya’ya sadece şehir yaşamını getirmekle kalmamışlar, ziraat ve madenciliği de getirmişleridir. İtalya’da bağcılığı ve zeytinciliği bunların ilerlettiği söylenmektedir. Deniz ticaretini de kısa zamanda geliştiren Etrüskler, uzun süre Akdeniz ticaretini ellerinde tutmuşlardır.
Hellenler, Akdeniz’in batı kısmına Turhan Denizi (Tyrhen Denizi) adını vermişlerdi. Zamanla bu isim diğer milletler tarafından da benimsenmiştir.Turhan ismi bize “Turan” kelimesini çağrıştırmaktadır ki, İranlılar Türklere ” Turanlılar” ismini vermişlerdi. Demek oluyor ki, Hellenlerin  vermiş olduğu isimle Turhan Denizi, aslında “Turan Denizi”, yani “Türk Denizi” anlamına geliyordu.
M.Ö. 753 yılında dünya tarihinin önemli olaylarından biri gerçekleşmiştir. Etrüsk soyundan olan ROMULUS ve ROMUS kardeşler Tiber nehri kenarında bir kent kurmak isterler. Ancak şehrin kuruluş aşamasında iki kardeş arasında bir anlaşmazlık olur ve Romulus Romus’u öldürür. Bu yüzden Romulus, yeni kenti tek başına kurar. Bu kent Roma kentidir.
“Roma vatandaşlığı” hakkını elde eden Lâtinler, zamanla “Senato” denilen Yaşlılar Meclisi’ne de üye olmuşlar ve politik gücü ele geçirmişlerdi.
Bu arada Roma şehrine tüccar sıfatı ile giren çıkan Hellenler, Lâtinleri sürekli Etrüskler aleyhine kışkırtıyorlardı. Bir başka ifade ile her alanda Etrüskler’i kıskanan ve onlarla rekabet edemeyen Hellenler, Etrüskler’e karşı, Roma’daki Lâtin çoğunluğa iş birliği öneriyorlardı.
Nitekim M.Ö. 509 yılında bu emellerine nâil oldular. Son Etrüsk kralı II. Tarhan’ın şehir dışında bulunduğu bir sırada bir dedikodu yaydılar ve şehirde isyan çıktı. Senato, sorunu görüşmek üzere olağanüstü toplantıya çağrıldı. Lâtin üyelerin çoğunlukta olduğu Senato, kralın Roma’ya sokulmaması kararını aldı. Böylece Roma’da Etrüsk dönemi son bulmuş ve Lâtin dönemi başlamış oluyordu.”

(Prof.Dr.Ekrem Memiş’den naklen)

ETRÜSK KAVMİNİN OLUŞUMUNDA TROYALILARIN VE İSKİTLER’İN (SAKALARIN) ROLÜ Makalesinden
Tarihten Bir Kesit Etrüskler Sempozyumu 2-4 Haziran 2007

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP