Poşetiyle gelene indirimli ekmek

Yatağan’da uzun yıllardır fırın işletmeciliği yapan Ersan Kocabıyık, örnek bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Ekmek almak için yanında poşetle fırına gelenlere kasada ekmek başına 25 kuruş indirim uyguluyor.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde pastane, Yatağan’da ise ekmek fırını işleten Ersan Kocabıyık, geri dönüşüme dikkat çekmek amacıyla poşetini yanında getiren müşterilerine 2 lira olan ekmeği 25 kuruş indirimle veriyor.

Fırına gelen herkesin poşet istediğini ifade eden Kocabıyık, ”Poşet israfının doğaya kötü etkisi bende rahatsızlık oluşturdu. Poşetler petrolden üretiliyor. Kendimi doğaya karşı suçlu hissediyordum. Aklıma poşet kullanımını azaltmaya ve geri dönüşümü özendirmeye yönelik fikir geldi. Fiyatı 2 lira olan ekmeği poşet getiren müşterilere 1 lira 75 kuruştan satıyoruz” dedi.

Kocabıyık, geri dönüşüm, çevre duyarlığı ve poşet alışkanlığı kazanılması için kampanyayı başlattığını belirterek, “Asgari ücretle çalışan bir ailenin 3 günlük alışverişi sonrası bir çocuğunun harçlığı çıkabiliyor. Uygulamanın büyümesini istiyorum. Çevresel olarak yüzde 15 opsiyon sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Geçmişte insanlar kendi poşetleri ve torbalarıyla alışverişe geliyordu. Bu uygulamanın yayılmasını istiyorum” diye konuştu.

Müşteriler ise, “Uygulama çok güzel ve her yerde gelişip büyümesini istiyoruz. Ben asgari ücretli olarak bu uygulamadan memnunum. Günde 6 ekmek alıyordum artık artan paralarla evimin başka ihtiyaçlarını karşılayacağım. İşletmeyi çevreye verdiği değerden dolayı kutlarım” dediler.

Haber: Cavit AKGÜN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.