• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
Pandemiden sonra verimli çalışmak
116 okunma

Pandemiden sonra verimli çalışmak

ABONE OL
Kasım 29, 2021 10:28
Pandemiden sonra verimli çalışmak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2 yılı aşkın bir süredir ülkemiz ve bütün dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgını henüz ortadan kalkmış değil. 2 yıldır ülkemiz ve dünya pandemi ile yatıp pandemi ile kalktı. Son haftalarda ise sanki bu illeti yenmişiz gibi maske ve mesafe ortadan kalkmış gibi görünüyor. Sokakta gezen her 10 kişiden neredeyse maskesiz, mesafe desen hak getire.

Gazete ve televizyonların durumu ise vatandaştan farklı değil. Yakın aylara kadar neredeyse 24 saat salgın ile ilgili haberler, açık oturumlar gerçekleşirken, şimdi vaka ve ölüm sayıları alt yazı ile geçiştirilir hale geldi.

Normalleşmeye doğru gidildiği doğru ala ne yazık ki bizim normalleşmemiz bile anormal bir şekilde oluyor yukarıda özetlemeye çalıştığım gibi.

Tabi ki geçen 2 yıl içinde alışkanlıklar değişti, çalışma şart ve şekilleri değişti doğal olarak. Eğitimden çalışma hayatımıza kadar olumsuz etkileyen salgın ve sonrası yitirdiğimiz odaklanmamızı tekrar nasıl kazanabiliriz? Uzamanlar bu konuda pratik uygulamalar ve ipuçları veriyor.

Pandeminin hayatımıza getirdiği hibrit çalışma sistemi, hem ev hem de ofis ortamında çalışma prensibini kapsıyor. Bu model tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özelden genele doğru yayılmaya başladı. Bu noktada en önemli kriter ise iş yaşantımızdaki verimliliği artıran ve günlük alışkanlıklarımıza olumlu etki edecek iyileştirmeler yapmaktan geçiyor.

Güne nasıl başlamamız, nasıl sürdürmemiz gerekiyor noktalarında bazı pratik uygulamaları da iş hayatımıza sokarak alışkanlık haline getirebilirsek, tekrar eski halimize dönmemiz biraz daha kısa zamanda olabilir.

Örneğin ilk yapılacak iş; güne başlamadan yapılması gerekenleri madde madde belirttiğiniz bir liste oluşturun. Bu liste zihninizdeki iş yoğunluğunu azaltıp, daha konsantre olmanızı sağlayacak.

Öte yandan; İnsan vücudundaki belli başlı fizyolojik sistemler ve beyinle ilgili yapılar, uyurken yenileniyor. Uykusuzluk durumunda bu faaliyetleri olumsuz etkiliyor. Güçlü bağışıklık sistemine sahip olmak için uykunun önemi oldukça büyük rol oynuyor. Uyku düzeni çalışma verimliliğini etkileyen en önemli unsurların başında geliyor. Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre; yetişkin bir bireyin günlük 7 ila 9 saatlik bir uyku süresine ihtiyaç duyduğunu araştırmalarla kanıtlıyor. Buna göre uykunun düzenli ve belirtilen aralıklarda yapılması, verimli çalışmanın da etkisini artırıyor.

Yazımın başında odaklanma sorunundan bahsetmiştim. Peki küçük dokunuşlarla bu sorunu ortadan kaldırabilir ya da azaltabilir miyiz? Kurumsal hayatın en önemli sorunlarından biri de odaklanma problemi olarak karşımıza çıkıyor. Aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışmak, işleri yarım bırakıp sonra devam etmek; işlerin daha geç bitmesine sebep oluyor. Bu konuda psikologlar tarafından yapılan araştırmalar gösteriyor ki; aynı anda birden fazla görevi yerine getirmeye çalışanlarda, zaman ve performans kaybı yaşanıyor. Bu yöntemin yerine, bir sonraki iş planına geçmeden önce tek bir göreve devam etme alışkanlığını yaratmak verimliliği artırıyor.

Çalışma hayatımızın verimliliği açısından motivasyon önemli bir faktör. Uzun süre oturarak, çalışan kişiler için en çok dikkat edilmesi gereken detaylardan biri de çalışma masasının düzeni. Düzene önem vermediğiniz takdirde alanda dikkatinizi toplamak her zamankinden çok daha zor bir hal alabilir. Bazı araştırmalar, bir ofisi estetik açıdan mutlu edecek aksesuarlarla donatmanın verimliliği yüzde 15’e kadar artırabileceğini söylüyor. Resimler, fotoğraflar, mumlar, çiçekler veya yüzünüzü güldürecek herhangi bir şey ile ofis alanınızı canlandırmanız işinizde motivasyonunu da artırıyor.

Bu birkaç pratik konuyu günlük ve çalışma hayatımıza monte edebilirsek hem pandeminin verdiği etkilerden hem de verimlilik açısından faydalı olacak diye düşünüyorum.

Görünüyor ki salgın etkisini bir süre daha devam ettirecek. Onun için gevşemeden bir süre daha maske ve mesafe başta olmak üzere salgından korunmanın yollarını asla terk etmeyelim.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP