Özdağ Muğla’da konuştu: Parti’nin kurucusu ve milletvekili olarak kararı kabullenmiyorum

İYİ Parti’nin aldığı ihraç kararı mahkemece iptal edilen İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, kendisini destekleyen Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ’ın görevden alınmasıyla ilgili partisinin Genel Başkanı Meral Akşener’e seslenerek, “İl başkanımızın sadece demokrasi ve hukuk devletinin arkasında durduğu için görevden alınmış olmasını İYİ Parti’nin kurucusu ve milletvekili olarak içime sindirmiyorum, kabullenmiyorum ve İYİ Parti tabanın yüzde 99.99’unun da kabul etmediğinden eminim. Umarım Sayın Genel Başkan müdahale ederek bu yanlış kararı en kısa zamanda düzeltir” dedi.

İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın Muğla İl Başkanlığı’nı teşekkür amacıyla ziyaret edeceğinin duyurulmasının ardından, il yönetim kurulundaki 51 üyenin istifası sonucu İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ’ın yönetiminin düşmesi ve İYİ Parti Muğla İl Başkanlığı’nın kapısının kilit vurulması gündeme bomba gibi düşmüştü.
Gelişmelerin ardından İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamaya, Özdağ’ın partiden ihraç edilmesine yönelik toplanan imza kampanyasına destek vermeyen ve il yönetim kurulundaki istifaların ardından yönetimi düşen İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ da katıldı.
Önemli açıklamalarda bulunan Özdağ, “Gerçekten çok üzüldüm. Çünkü sayın başkan sadece benim kendisini ziyaret etmemden dolayı bugün görevden alındı. Eğer gelmeseydim muhtemelen görevden alınma biraz gecikecekti ama yine gerçekleşecekti” ifadelerini kullandı. Özdağ, siyasete İYİ Parti’de devam edeceğini ve istifasının söz konusu olmadığını söyleyerek, yeniden ihraç talebi olup olmayacağı yönündeki soruları cevapsız bıraktı. Görevden alınan İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ ise kendisine gönderilen tebligatta kişi sayısı olmadığını söyleyerek, “50 istifa diyorsunuz yazıda sayı yok. Kimi kandırıyorsunuz? Kanmayan tek ben değilim. Kanmayan İYİ Parti teşkilatının da yüzde 90’ı olduğunu düşünüyorum. Bu kadar olmaz. Koray Aydın sayı vermemiş, tüzüğe uygun değildir dava mı açayım?” dedi.
“SİNDİRMİYORUM, KABULLENMİYORUM”
İYİ Parti’nin hukuk devleti talep edenlerin, daha fazla demokrasi talep edenlerin, parlamenter düzen talep edenlerin, demokrasiyi yaşamak ve yaşatmak isteyenlerin kurduğu bir parti olduğunu vurgulayan Özdağ, “Türk halkına da bu sözü vermiştir. Bu sözü yaşatmak için vermiş olduğu sözün arkasında durarak siyaset yapan bir il başkanımızın görevden sadece demokrasi ve hukuk devletinin arkasında durduğu için görevden alınmış olmasını İYİ Parti’nin kurucusu ve milletvekili olarak içime sindirmiyorum, kabullenmiyorum ve İYİ Parti tabanın yüzde 99.99’unun da kabul etmediğinden eminim. Bu sabah TBMM’de yaptığım açıklamada ifade ettiği gibi İncilay Başkanımı teşekkür etmek demokrasi ve hukuk devleti doğrultusunda tavır alması noktasında şükranlarımı iletmek için kendisini ziyaret edeceğimi ifade etmiştim. Bu hususu bundan takriben 2 buçuk ay önce benim ihracımla ilgili süreç ilk başladığı zaman kamuoyunun önünde süreç sonlandığında, nasıl sonlanırsa sonlansın Muğla’ya gelerek İncilay Başkanıma teşekkür edeceğimi ifade etmiştim. TBMMM’de basın toplantısını yaparken kendisi beni aramış eğer telefonu açsaydım bana görevden alındığını ifade edecekmiş” dedi.

ŞEKERDAĞ: ‘KİMİ KANDIRIYORSUNUZ?’
Görevden alınan İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ sürece yönelik önemli açıklamalarda bulunarak ise şu ifadeleri kullandı:
“Olay 25 Ekim’de kuruluş yıldönümünü kutladığımız İzmir’de başladı. İzmir’de dilekçe hazırlanmış ama biz ben protokele giremediğim için haberim olmadı. Ümit hocanın disipline verilmesi ile ilgili dilekçeden. Yola çıktık. İmzanız var diyerek beni aradı. İmzalayacağım kağıdın çıktısını aldım. Dilekçede kesin ihraç talebi ile disipline sevk edilmesi yazıyor. O olaydan sonra Buğra Kavuncu Özdağ’ı mahkemeye vermiş. Ben mahkemeye intikal etmiş bir konuyla ilgili yorum yapamam. ‘Sonucun beklenmesi’ tarafı olduğumu bildirdim. Bu olayla başka isimler karşılaşsaydı da tavrım aynı olurdu. Ben hakim değilim. Adli makamların vereceği karar en önemli karardır. Sabah beni göreviniz sonlandı dediler, sekreter aradı, partinin kilidini değiştirdiklerini söylediler. Tebligatı bana fotoğraf olarak sonradan gönderdiler. 50 kişinin istifa ettiği söyleniyor. Tebgilatta ‘çoğunun istifası sonucu’ yazıyor. Ey İYİ Parti’yi yönetenler, ben bu partiye demokrasi, hak, hukuk ve adalet için girdim. O günden bu yana kurucuyum. Milletvekilliği, belediye başkanlığı düşünmedim. 50 diyorsunuz yazıda sayı yok. Kimi kandırıyorsunuz? Kanmayan tek ben değilim. Kanmayan İYİ Parti teşkilatının da yüzde 90’ı olduğunu düşünüyorum. Bu kadar olmaz. Koray Aydın sayı vermemiş, tüzüğe uygun değildir dava mı açayım? Sosyal medyada ‘Ümit hocacı’ diyorlar. Biz ilk kez yan yana geldik. Lütfen sosyal medyadan hakaretvari yazmasınlar. Cumhuriyet değerlerini yaşatmak için buradayım.”

Haber : Cavit Akgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.