• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
Orhan Çakır son yolculuğuna uğurlandı
236 okunma

Orhan Çakır son yolculuğuna uğurlandı

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:28
Orhan Çakır son yolculuğuna uğurlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla’da yaşamını yitiren 23. Muğla Belediye Başkanı Orhan Çakır (76), Menteşe Belediyesi önünde düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Sosyal mesafe ve maske uyarısı yapılan törende konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, kendisi ve Orhan Çakır’ın halef-selef olduklarını belirterek, “Muğla’nın korunmasıyla ilgili değerlerinin ve kültürel değerlerinin geleceğe taşınmasıyla ilgili aynı felsefenin en önemli uygulayıcılarındandı. Biz de karınca kararınca bunun devamını getirmeye çalıştık. Bundan sonra da devam edecek. Hepimizin başı sağ olsun.” dedi.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de “Atatürkçü ve Cumhuriyet değerlerine bağlı çok iyi bir Muğlalıydı. Muğla için pek çok şey yaptı. En önemlisi de Muğla’yı ve Muğla insanının yaşam kültürünü, yaşam tarzını korumak oldu.” diye konuştu.

Orhan Çakır’ın damadı olan Tekirdağ Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise “Annem Nezahat, ablam Güzin, eşim Güliz, abim Kemal ve ben babamızın bize bıraktığı bu manevi mirası çocuklarımıza anlatacağız. Muğla’yı ve Muğlalıları severdi. Aklımızda, hafızamızda onu gülen yüzüyle hatırlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Muğla’da geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitiren eski Muğla Belediye Başkanı Orhan Çakır (76), Menteşe Belediyesi önünde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Sosyal mesafe ve maske uyarısı yapılan törende konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, kendisi ve Orhan Çakır’ın halef-selef olduklarını söyledi.

“Hepimiz faniyiz” diyen Gürün, “10 yıl süreyle belediye başkanlığı yaptı. Orhan bey, partide, aktif siyasette aldığı görevler, belediye başkanlığı ve sonrasındaki görevler ile Muğla siyasetiyle ilgili çalışmalarıyla çok farklı kesimlerden, çok farklı insanlarla çok özel ilişkiler kurdu. Kendine has samimi, dobra ve ona has tavırlarıyla insanlarla çok özel ilişkiler kurdu. Burada bulunan her kesimden insanın hepsinde ayrı, güzel hatıralar var. Ölüm hepimiz için var. Ama son bulduğunda ne şekilde onu andığı ve toplumda ne kadar derinlemesine yer aldığının en güzel işareti bu.” diye konuştu.

“KENDİSİYLE HALEF SELEFİM”

Gürün, bunu yaşayabilmenin herkese nasip olmadığını da vurgulayarak, “Orhan bey içimizde yaşamaya devam edecek. Ben kendisiyle halef selefim. Kendisi Erman Şahin’den aldığı görevi bize devretti. Muğla’nın korunmasıyla ilgili değerlerinin ve kültürel değerlerinin geleceğe taşınmasıyla ilgili aynı felsefenin en önemli uygulayıcılarındandı. Biz de karınca kararınca bunun devamını getirmeye çalıştık. Bundan sonra da devam edecek. Hepimizin başı sağ olsun.” dedi.

“ATATÜRKÇÜ VE CUMHURİYET DEĞERLERİNE BAĞLI ÇOK İYİ BİR MUĞLALIYDI”

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de “Orhan Abi’yi aktif siyasete başladığım gençlik yıllarımızdan beri tanıyorum.” diyerek başladığı konuşmasında, merhum Orhan Çakır’ın partide çok önemli görevlerde bulunduğunu, daha sonrasında Muğla Belediye Başkanı seçilerek, 2 dönem Belediye Başkanlığı yapmış çok değerli bir insan olduğunu söyledi.

Muğla halkının Orhan Başkanı çok sevdiğini belirten Gümüş, “Gülümseyen yüzü, sıcak, samimi ve babacan tavrı her zaman Muğla halkının takdirini toplamıştır. İyi günde, kötü günde insanları hep arardı. Hastalıkta, sağlıkta bir Belediye Başkanından öte, bir ağabey bir dost gibi kimseyi ayırt etmeden halini hatırını sorar, yapabileceği bir şey varsa inanın yapardı. Küsmek, darılmak, kin tutmak gibi huyları yoktu. Atatürkçü ve Cumhuriyet değerlerine bağlı çok iyi bir Muğlalıydı. Muğla için pek çok şey yaptı. En önemlisi de Muğla’yı ve Muğla insanının yaşam kültürünü, yaşam tarzını korumak oldu.” diye konuştu.

“MUĞLA HALKININ BAŞI SAĞ OLSUN”

Gümüş, aktif siyaseti bıraktığı zaman bile her zaman partinin kanaat önderlerinde biri olarak siyasetin içinde yer aldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Hem parti içi siyasete, hem de kent siyasetine çok önemli katkıları oldu. Bizlere de her zaman bir rehber, yol gösterici olmuştur. Aramızdan ayrılışı bizleri derinden üzdü. O’nu her zaman gülümseyen yüzü ve babacan tavrıyla hatırlayacağız. Çok üzgünüz. Muğla halkının başı sağ olsun. Muğla’ya kattığı değerler ve verdiği hizmetlerini hiçbir zaman unutmayacağız.”

GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Orhan Çakır’ın damadı olan Tekirdağ Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise uzaktan yakından bu acılı günlerine ortak olan herkese teşekkür etti.

Kürsüde gözyaşlarını tutamayan Akay, “İyi bir insanı kaybettik. Söyleyeceğini dosdoğru söyleyen, sevgisini de dosdoğru ifade eden birisiydi. Bizler onun evlatları, çocukları olarak bu topraklara hizmet etmiş babamızla gurur duyuyoruz. Annem Nezahat, ablam Güzin, eşim Güliz, abim Kemal ve ben babamızın bize bıraktığı bu manevi mirası çocuklarımıza anlatacağız. Muğla’yı ve Muğlalıları severdi. Aklımızda, hafızamızda onu gülen yüzüyle hatırlayacağız. İyi bir Cumhuriyetçi, iyi bir Atatürkçü ve iyi bir Cumhuriyet Halk Partiliydi. Biz onun bize anlattıklarıyla hemşehrileriyle bu topraklara hizmet etmiş bir babanın evlatları olarak onu bu şekilde anımsayacağız.” diye konuştu.    

Törende eşi Nezehat Çakır ve kızları Gülsüm Tavukçuoğlu, Güliz Akay taziyeleri kabul etti.

TÖRENE DÖNEMİN VALİSİ SERHADLI DA KATILDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da çelenk gönderdiği törene, dönemin Muğla Valisi Cemil Serhadlı, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Süleyman Girgin, Burak Erbay, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla eski milletvekillerinden Fevzi Topuz, Konak Eski Belediye Başkanı Ahmet Sarışın ile eski milletvekilleri ve belediye başkanları, siyasetçiler ve yakınları katıldı.

Eski Muğla Belediye Başkanı Çakır’ın cenazesi törenin ardından Şehir Eski Mezarlığı’nda kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi.

Haber: Osman AKÇA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP