• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
Olması Gereken
166 okunma

Olması Gereken

ABONE OL
Kasım 18, 2021 10:22
Olması Gereken
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kendine göstermen gereken saygının bilincine vardığında; Sustuklarını, boşverdiklerini, çabaladıklarını, peşinden koştuklarını, elinin tersiyle ittiklerini, yorulduklarını, sorularını, cevaplarını ve onlarca durumu yine yeniden gözden geçiriyorsunuz. Aslında olması gereken neydi? Giderken, kalırken, uzaklaşırken, susurarak boyun eğerken, bir daha olmaz diyerek boşverirken, olmayan her ne varsa zorlarken, bazı değil çoğu durumlara sergilediğimiz hal ve hareketlerde kendimizden ödün veriyoruz. Keşke bu kadarla yetinsek. Sizce de bu şekilde devam ederek kendimize olan saygımızı da ayaklar altına almıyormuyduk?

   Karşımızda ki her kim olursa olsun önceliğimiz sevgiden önce saygı görmek oluyor. Peki bizim kendimize olan saygımız yerinde miydi? Hayatın her anında kapımızı açabilecek anahtar biziz, yani özetle kendine güvenen, özgüvenli ve girişken bir birey. Mesela bir şeyler alırken kendi düşüncelerimizle karar vermek yerine her defasında birilerinin fikrini alıyoruz veya aldıktan sonra mutlaka birilerine fikrini soruyoruz. Bir şeyleri ilk kez deneyecekken bile denemeden önce başkalarına sorarak onların deneme yanılma yöntemleriyle vaziyet alıyoruz. Ne yaparsak yapalım devamlı onay görme, kabul edilme,  beğenilme yollarına başvuruyoruz. O kadar çok olması gereken değil de alışılmış olan tutumları sergiliyoruz ancak beklentimiz dışında cevaplar görünce kırılıp dökülüyoruz. Bile isteye yıpranmanın ne manası var ki.

   Çevresindeki insanlara uyum sağlamak isterken bile  davranışlarını baştan aşağı değiştirenler var. Unutuyoruz biz özümüzdeyken, bulunduğumuz kabın şeklini almayarak başkayız. Aksini yaptığımız takdirde geriye hiçbir söz kalmıyor. Bu duruma özet geçecek olursak Bukowski şöyle der; ‘Demem o ki, kimseye gereğinden fazla anlam yüklemeyin. Unutulmayacak anı, silinmeyecek insan yok. Kimse için kendinizden ödün vermeyin. Vazgeçilmez olan sizsiniz bir başkası değil, önce kendinize değer verin kişiler gelip geçicidir, siz hep kendinizle berabersiniz..’

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP