NOHUT EKTİLER, TARİHİ ESER ÇIKTI

Muğla’nın Menteşe ilçesinde, tarımı destekleme projesi kapsamında nohut ekimi yapılan tarlada, tarihi eser bulundu. Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Tarımı desteklediğimiz yerde kültür turizmini de desteklemek bizlere nasip oldu” dedi.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde, tarımı destekleme projesi kapsamında nohut ekimi yapılan tarlada, tarihi eser bulundu. Menteşe Belediyesi ekipleri çalışmaları durdururken, müze yetkilileri kazı çalışması başlattı. 

Alınan bilgiye göre, Menteşe Belediyesi ‘Geleceğimiz için üretiyoruz’ sloganıyla tarımsal üretim projesi başlattı. Proje kapsamında, Kafaca Mahallesi’nde 10 dönümlük arazide yerli nohut ekimi planlandı.

Ekim çalışması sırasında traktör çapası bir kayaya takıldı. Yapılan incelemede kaya parçasının tarihi eser olduğu değerlendirilerek, çalışma durduruldu ve Müze Müdürlüğü yetkililerine haber verildi. Bölge şerit ile çevrilerek arkeolojik kazı çalışması başlatıldı. 

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediye olarak pandemi sürecinde tarıma daha çok önem vermeye başladıklarını söyledi.

Yetiştirdikleri yerel tohumları toprakla buluşturduklarını belirten Gümüş, domates, biber, patlıcan, soğan ve nohut dikimi gerçekleştirdiklerini anlattı.

“KÜLTÜR TURİZMİNİ DE DESTEKLEMEK NASİP OLDU”

Gümüş, Kafaca, Ortaköy ve Yeşilyurt Mahallelerinde belirledikleri noktalara nohut diktiklerini aktararak, “Kafaca Mahallemizde nohut dikimine başladığımız anda, bölgede tarihi eser çıktı. Çalışanlarımız duyarlılık göstererek, Müze Müdürlüğü yetkililerine haber vermiş. Kendilerine teşekkür ediyorum. Nohut dikim işlemini durdurduk. Müzenin bölgede çalışması devam ediyor. Nohut dikmek istedik, tarihi eser çıktı. Yani tarımı desteklediğimiz yerde kültür turizmini de desteklemek bizlere nasip oldu.” diye konuştu.

Gümüş, eserlerin gün yüzüne çıkarılmasından sonra Menteşe Belediyesi olarak kültür turizminin gelişmesi noktasında destek olmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Haber: Osman AKÇA

Bu Habere Yorum Yapın