Newlines Strateji ve Politika Enstitüsü’nün Çin Raporu

“Ulusal, etnik, ırksal veya dini grubu tamamen veya kısmen yok etme niyetiyle eylemler gerçekleştirmek bir soykırımdır”

Bu madde 1948 yılında Birleşmiş Milletlerin, Çin’in de imzasının bulunduğu “Soykırım Sözleşmesini”nden bir madde.

Newlines Strateji ve Politika Enstitüsü tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir raporda, Çin’in Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesindeki tüm hükümleri ihlal ettiğini maddelerle açıklanıyor. Ayrıca bu rapor Çin’in Doğu Türkistan’da azınlık gruplara karşı uyguladığı faaliyetleri hakkında ilk bağımsız rapor olma özelliği de taşıyor.

Raporda en önemli konu “Çin’in bölgedeki etnik grupları hedef alan politikaları bir bütün olarak görülmeli.” Bu madde Çin’in “yeniden eğitim” adı altında Doğu Türkistan’ı tamamen ya da kısmen yok etme niyeti olduğunu ortaya koyuyor.

Raporda yer alan diğer maddeleri incelediğimizde ise;

Çin’in Uygur kadınlarını zorla kısırlaştırmak için kullandığı stratejisi devlet tarafından finanse ediliyor. Azınlıkların yoğun olduğu bölgelerde çocuk doğurma çağındaki kadınlar kitlesel olarak zorla kısırlaştırılıyor. Çin yetkililerinin; “Bu kampanyalar, Uygur ve Kazak kadınlarının artık bebek yapma makineleri olmadığını gösteriyor.” Açıklamaları, Çin’in bir milleti biyolojik olarak yok etme niyetini açıkça ortaya koymuyor mu?

Raporda ayrıca “Uygur Çocuklarının Devlet Kontrolündeki Tesislere Zorla Transferi, Bölgedeki Türk Kimliğinin, Toplumunun ve Ev Hayatının Ortadan Kaldırılması, Aydınlar ve Liderlerin Hedefe Alınması” gibi başlıklar da bulunuyor.

2010 yılından itibaren bölgedeki doğum ve nüfus büyüme oranlarındaki ciddi düşüşü incelediğimizde Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı soykırımı açıkça görebiliriz.

Daha önce de dediğim gibi “Çin tehlikesi yalnızca Doğu Türkistan ile sınırlı kalmayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.