Net döviz pozisyonu açığı Eylül’de 3 milyar 127 milyon dolar azaldı

featured
service service

Investing.com –  Finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlık ve yükümlülükleri, Türkiye’de finansal kesim dışında faaliyet gösteren firmaların yurt içi finansal kesim ve yurt dışındaki yerleşiklerle olan işlemlerinden doğan kayıtları, döviz varlık ve yükümlülükleri ve taşıdıkları kur riskini kapsar.

TCMB’nin aylık olarak hazırladığı finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlık ve yükümlülükleri Eylül raporuna göre;

Ağustos verilerine göre varlıklar 1 milyar 547 milyon dolar artarken, yükümlülükler 1 milyar 580 milyon dolar azaldı. Net döviz pozisyonu açığı ise 162.276 milyon dolar oldu ve Eylül’de bir önceki aya göre 3 milyar 127 milyon dolar azaldı.

Eylül dönemi varlık dağılımı incelendiğinde; bir önceki aya göre yurt dışına doğrudan sermaye yatırımları 324 milyon dolar ve ihracat alacakları 2 milyar 587 milyon dolar artarken, yurt içi bankalardaki mevduat ise 1 milyar 359 milyon dolar azaldı. Sonuç olarak varlıklar 1milyar 547 milyon arttı. Yükümlülük dağılımında ise; bir önceki aya göre yurt içinden sağlanan nakdi krediler 2 milyar 964 milyon dolar ve yurt dışından sağlanan nakdi krediler 1 milyar 16 milyon dolar azalırken, ithalat borçları 2 milyar 500 milyon dolar arttı. Bunlara bağlı olarak yükümlülükler 1 miyar 580 milyon dolar azaldı.

Yükümlülüklerin vade yapısına bakıldığında; Eylül döneminde yurt içinden sağlanan kısa vadeli krediler Ağustos dönemine göre 1 milyar 291 milyon dolar azalırken, uzun vadeli olanlar ise 1 milyar 673 milyon dolar azaldı. Yurt dışından sağlanan kredilerde ise kısa vadeli olanlar 2 milyar 104 milyon dolar artarken, uzun vadeli krediler 720 milyon dolar azaldı.

Eylül döneminde kısa vadeli varlıklar 110 milyar 373 milyon dolar iken, kısa vadeli yükümlülükler 93 milyar 272 milyon dolar oldu. Kısa vadeli net döviz pozisyonu fazlası ise 17 milyar 101 milyon dolar gerçekleşerek Ağustos dönemine göre 410 milyon dolar arttı. Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içindeki payı %32 düzeyinde.

Yazar: Necdet Erginsoy

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Net döviz pozisyonu açığı Eylül’de 3 milyar 127 milyon dolar azaldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Muğla Yenigün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!