DOLAR 8,4403-0.03%
EURO 10,0331-0.17%
ALTIN 491,42-0,15
BITCOIN 337353-4,30%
Muğla
35°

AÇIK

04:08

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
NASİPTEN ÖTE
53 okunma

NASİPTEN ÖTE

ABONE OL
Haziran 29, 2021 17:13
NASİPTEN ÖTE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nasipten ötesi var mıdır? Var ise nedir? Yoksa hep duyduğumuz üzere, nasipten öte yol yok mudur?

Nasip dediğinizde, herhangi bir durumdan tam olarak emin değilsiniz demektir ama bu durumla ilgili ümit, hep vardır. Bu ümit de insana moral, motivasyon verir. Bu da verim sağlar. Nasip ile kısmet genellikle birlikte düşünülür. Duyarsınız hep nasip kısmet deriz. Nasip kısmet demek; bazen teselli, bazen teslimiyet, bazen tevekkülü doğurur.

Pir Sultan Abdal’ın “Ya Eceldir Ya Didardır Ya Nasip” başlıklı şiirinden alınmış aşağıdaki dörtlüklerde;

Kısmet verip bizi salan çöllere

Ya eceldir ya didardır ya nasip

Felek bizi saldı özge hallere

Ya eceldir ya didardır ya nasip

Kısmet verip çevre çevre yeldirdi

Bilmediğim hikmetlere daldırdı

Çekip ayrılığın okun doldurdu

Ya eceldir ya didardır ya nasip

Bu şiirinde şair, başına gelenlerin ya ecelden ya didardan ya nasipten geldiğini söyleyerek düşündürür. Her şeyi nasibe mi bağlamak gerekir? Her zaman nasipten midir yaşananlar… Yoksa günümüz insanının doymak bilmeyen egosu, yetinmezliği, narsistliği ile yıkım yapmak zevkinden kaynaklı ısrarından mıdır…

Eski kültürde, nasipten öte yol yok, anlayışı vardı. Bu anlayışa göre kul, plan yaparken kader gülerdi. Ancak bu anlayış zaman içerisinde bir hayli değişti. Günümüzde nasibe, kadere her şeye hükmetmeyi kendisine vazife bilen insanlar var. Bu tip insanların lugatında hayır kelimesi yok. Bunlar, görülemeyen yanıltıcılar ve kendisine yontma konusunda şaşırtıcı özellikteler. Dursun Fakih “Ey oğul! Öyle insanlar göreceksin ki… Koyunu yemek için tilkiyle plan yapacaklar, kurtla birlikte öldürecekler, çobanla birlikte yiyecekler, sahibiyle birlikte yas tutacaklar ve hiçbir şey olmamış gibi davranacaklar!” der, bu tip kişiler aynı bu sözdeki özellikleri göstererek hatta daha da fazlasını göstererek yaşantılarını sürdürürler. Bu tip kişiler her şeye hükmetmeyi kendisine hak görüp nasibe kötü yönde, zalimce hükmederler. İnsanın nasibine, hakkına, kötü niyetle kasıtla kötü yönde müdahale etmemek, önemli bir meziyet. Nasibin farkında olmak ayrı bir meziyet. Nasibe güvenen, inanan, azla kanaate de inanır. Yıkıcı hırsları yoktur. Susanna Tamaro, Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, romanında “Var olan tek gerçek ve inanılası öğretmen, insanın kendi vicdanıdır”, der. Bu bakış açısına sahip bir insan, başka bir insanın nasibine hadsizce, kasıtla hükmetmeyecektir. O hâlde Yunus Emre’nin hastalıklı durumlara çare olacak, hoşgörü çağrısı yaptığı aşağıdaki ibretlik mısraları ile bitirelim.

Benlik davasını bırak

Muhabbetten olma ırak

Sevgi ile dolsun yürek

Hoşgörülü olmaya bak.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP