Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Nar kırma ritüeli nedir, nasıl yapılır?

Bereketin ve bolluğun simgesi

Bereketin ve bolluğun simgesi olan geleneği gerçekleştirmek isteyenler, nar kırma ritüelinin ayrıntılarını araştırıyor. Peki nar kırma ritüeli nedir, nasıl yapılır?

21 Aralık Kuzey Yarımküre’de kış dönümü, en uzun gecenin yaşandığı gün. Nar kırma geleneği de 21 Aralık’ta, yılbaşından önce yapılan bir gelenek. Geleneğe göre, kırılan nar ne kadar patlarsa, taneleri ne kadar geniş ve uzak alana yayılırsa, bereket ve bolluğun evde o kadar çok bulunacağına inanılır.

Anadolu’da yerini koruyan nar kırma ritüeli özellikle yeni bir yıla girerken önem taşır. Nar kırılarak girilen senenin bolluk ve bereket içinde geçeceğine inanılır. Nar ne kadar çok dağılırsa bereketin o kadar çok olacağına inanılır.

21 Aralık Nar Kırma Ritüeli Nasıl Yapılır ?

Nar kırma ritüeli 21 Aralık veya yılbaşından önce yapılır. Ritüel öncesinde nar tanelerinin dağılacağı yere paralar konabilir. Bunun için evin eşiğinde durularak bir adet nar kırılır. Temizlemesi biraz zor olduğu için kapı önünde kırıldığı gibi mutfakta yapılabilir.
Nar patladıktan sonra ne kadar dağılırsa bereketinin de o kadar çok olacağına inanılıyor.
Nar Kırmanın saati ve zamanı var mı dır?
21 Aralık günü veya akşamı nar patlama için kesin bir saat veya zaman dilimi bulunmamaktadır. Tercihe göre istenilen saatte nar kırma ritüeli gerçekleştirilebilir.