DOLAR 8,86151.13%
EURO 10,40200.75%
ALTIN 499,081,69
BITCOIN 372751-3,41%
Muğla
20°

PARÇALI AZ BULUTLU

19:06

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
MUTSO’DA İSTİFA ŞOKU
1982 okunma

MUTSO’DA İSTİFA ŞOKU

ABONE OL
Ağustos 18, 2021 17:09
MUTSO’DA İSTİFA ŞOKU
blank
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO)  Genç Girişimciler Kurulu İl İcra Komitesi Başkanı Mehmet Yapıcı, dün gerçekleşen yönetim kurulu toplantısında istifasını sundu.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Genç Girişimciler Kurulu İl İcra Komitesi Başkanı Mehmet Yapıcı, geçtiğimiz yıl arkadaşı ile birlikte hazırladığı projesine olumlu veya olumsuz yanıt almadığını, MUTSO Yönetim Kurulu üyesi, Yusuf Kayacık’ın projeyi izinsiz kullandığını ve kendi projesi gibi hayata geçirdiğini, Muğla’da çıkan orman yangınlarında MUTSO yönetiminin gerekli girişimlerde bulunmadığını ve MUTSO çalışanlarının mobbinge maruz kaldıklarını öne sürerek, dün gerçekleşen yönetim kurulu toplantısında istifasını sundu.

“PROJEMİZİ İZİNSİZ KENDİLERİNİN PROJESİ GİBİ KULLANDILAR”

Yapıcı, istifasının ardından bugün yaptığı yazılı açıklama da şu ifadeleri kullandı: “2019 yılında MUTSO yönetim kurulunun bir bölümünün ricası üzerine başkanı seçildiğim Genç Girişimciler Kurulu’nda elle tutulur hiçbir faaliyet düzenleyemeyip, açık ve net başarısız olduğumuz bir dönemi sonlandırma zamanının geldiğini düşünüyorum. Her ne kadar bu başarısızlığın altındaki temel sebep MUTSO yönetim kurulunun içindeki yöneticilerin bir bölümünün, yapmış olduğumuz çalışmalara ve projelere karşı olan negatif ve alakasız tutumu olsa da, başarısız dönemi sadece onlara bağlamamak gerekmektedir. Yönetim kurulu toplantısında projemizi sunarken telefonunda oyun oynayanlara inat, kalıp iyi işlere imza atmak isterdim fakat yönetmem gereken bir işim var. Yaklaşık 14 ay önce, genç girişimci sıfatını tam olarak taşıyan ve aynı zamanda projesiyle tarımı ve üretimi de kalkındırmayı hedef belirlemiş olan değerli arkadaşım Erkin Aykın ile MUTSO yönetimine sunmuş olduğumuz ‘Ula Sarımsağı’ projemiz bir türlü olumlu veya olumsuz cevaplandırılmamıştır. Bu süreçte yöneticileri ve başkanı defalarca arayıp sürecin nasıl ilerlediğini sordum ve devamlı yuvarlak cevaplar aldım.

Bundan birkaç ay önce ise MUTSO’nun bizim sunduğumuz projeyi bize haber dahi vermeden sanki kendi projesiymiş gibi başlattığını sosyal medyadan üzülerek öğrendim. Yönetimden bir yetkili ile bu konu üzerine konuşmaya gittiğimde ise, Yusuf Kayacık isimli yönetim kurulu üyesinin bu projeyi alenen izinsiz kullandığını ve kendi projesi gibi hayata geçirdiğini söyledi. Bu işin ne kadar yakışıksız olduğunu da kendi ağzıyla kabul etti.  Bu projenin ise kişisel olarak mı yoksa MUTSO yönetimi ile birlikte mi izinsiz kullanıldığı sorusuna net cevap veremedi. Yine tüm çabalarıma rağmen bu konu ile ilgili MUTSO yönetiminden net bir cevap alamadım. Başta girişimci arkadaşım Erkin Aykın’a ve bana yapılmış olan bu saygısız tutumu kınıyorum. Zihniyet olarak ortak paydada bir türlü buluşamadığımız yönetimle bu süreçten sonra ilişkilerimizin iyi olması da beklenemezdi.

“MUTSO HÜKÜMETİN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPAN BİR KURUM OLARAK ÖNE ÇIKTI”

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın Muğla’da yaşanan orman yangınlarında gerekli girişimlerde bulunmadığını belirten Yapıcı; “Şahsım adına bardağı taşıran son damla ise, MUTSO’nun, Muğla’nın yaşamış olduğu yangın felaketiyle ilgili gerekli girişimlerde bulunamayan, köylerimizde usulsüzce kesilen ağaçları görmezden gelen, bir acil eylem planı olmayan, her anlamda sınıfta kalan hükümetin sözcülüğünü yapmaya çalışan bir kurum olarak öne çıkmasıdır. Ülkenin mafyatik hesaplaşmalar, çıkar çatışmaları, mülteci sorunu, ekonomik sıkıntılar ile çalkalandığı bu dönemde yanlışa yanlış diyememenin yanında, bir de yanlışı yapanlarla boy boy fotoğraf verme geleneği bu kurumu şahsım ve çevremin eleştirme sebeplerinden biridir. Bilinmelidir ki bu kadar az iş yapıp sosyal medyada bu kadar çok fotoğrafla ön plana çıkmayı istemek de komik düşürücü bir politikadır. Her yaptığınız ziyareti ve her içtiğiniz çayı görmek zorunda değiliz” ifadelerini kullandı.

MUTSO’da çalışanlara mobbing uygulandığını öne süren Yapıcı açıklamasının sonunda şu ifadelere verdi: “Son olarak değinmeden geçemeyeceğim, MUTSO çalışanlarının yönetim kurulu üyelerinden görmüş oldukları mobbing, senin işini daha düşük maaşla yaptırabileceğim bir dolu insan var tavrı, yönetimce işe alınmış olan ara idarecilerin personele takınmış olduğu yakışıksız tutum gibi pek çok sümen altı edilmiş sorun bulunmaktadır.

MUTSO’nun şahsıma ‘borcu yoktur kâğıdı’ vermekten başka bir faydası yoktur, fakat bundan sonraki süreçte beklentim çalışan personele yapılan mobbingin ortadan kalkması ve çalışma şartlarının iyileştirilmesidir. Ülkemizin köprüden önceki son çıkışı kaçırmak üzere olduğu ve her geçen gün liyakatsiz ve bencil yönetim anlayışı ile dibe battığı bu dönemde kafanızı kumun altına gömerek ve herkese şirin gözükmeye çalışarak ülkeye fayda değil zarar vereceğinizi belirtmek isterim.”

Haber: Esma Turan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP