Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

“MUSTAFA KEMAL VE PİCASSO” KONULU SÖYLEŞİ YAPILDI

Muğla Serbest Muhasebeci Mali

Muğla Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda Yazar, Şair, Akademisyen Yelda Karataş tarafından “Mustafa Kemal ve Picasso” (Öncü, Önder, Lider) konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Muğla Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda tarafından oda hizmet binasında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlaması ve Meslekte 25. Yıl Plaket Töreni kapsamında Yazar, Şair, Akademisyen Yelda Karataş, “Mustafa Kemal ve Picasso” (Öncü, Önder, Lider) konulu söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşiye, Muğla Vergi Dairesi Başkanı Mustafa İnceçayır, SGK Muğla İl Müdürü Özkan Arslan, Muğla Serbest Muhasebeci ve Mali müşavirler Odası Başkanı Servet Evran ve oda üyeleri katıldı.

Söyleşi öncesi konuşma yapan Oda Başkanı Servet Evran, “Cumhuriyetimiz daha nice 100 yılları kutlayacaktır. Bizlere düşen görevde onu yaşatmak ve ileriye götürmektir. Bugün odamızda değişik bir etkinlik yapıyoruz. Yelda hocama şimdiden teşekkür ediyorum.” dedi.

“BAŞKA BİR MUSTAFA KEMAL ANLATMAYA ÇALIŞTIM”

Söyleşinin ardından açıklamalarda bulunan Yazar, Şair, Akademisyen Yelda Karataş, şunları söyledi;

“Bugün burada, Picasso ve Mustafa Kemal’in paralel olarak hayatlarını anlatmaya çalıştım. İkisi de aynı zamanda doğmuşlar ama birbirlerini hiç görmemişler. Yaşamlarında söyledikleri ve yaptıkları, birbirine çok yakın çizgide. Hayatlarında dönüm noktası olarak söyleyebileceğim kelime, öncü, önder ve liderdi. İnsanın sanat ve bir başka alanda da bir lider olarak da aynı nazik ve insani değerleri koruyan kararları verebildiğinin anlatımıydı. Özellikle Picasso, faşizme karşı tavir almış, öbür tarafta Mustafa Kemal’de diyor ki ‘Gerekli olmayan bütün savaşlar cinayettir.’ Bu söyleşi, günümüzün haline ışık tutsun istedim. İnsanlar birbirini nasıl sevmeli, yaklaşmalı, birbirini nasıl anlamalı, hangi değerlere inanmalı, hangi insani değerler adına hareket etmeli, bunları sorgulamalı diye düşündüm. O yüzden yeryüzüne gelmiş nadir insanlardan ikisini seçtim ama aynı yılda doğan bir sürü insanda var. Başka bir Mustafa Kemal anlatmaya çalıştım. İnsan bir Mustafa Kemal ve insan Picasso’yu anlatmaya çalıştım. Keyifli bir anlatım olduğunu düşünüyorum.”