MUHALEFETE SORULAR

Son günlerde muhalefet liderlerinin dilinden erken seçimi çok sık duyar olduk. Hatta Meral Akşener Haziran 2021 olarak tarih bile verdi. Peki halk ne diyor? Geçtiğimiz günlerde yapılan bir ankete denk geldim. Erken seçim isteyenlerin oranı yüzde 24.4, seçmenin yüzde 75.6’sı ise seçimler zamanında yapılsın diyor. Seçmen, “Türkiye’nin en büyük sorunu nedir?” sorusuna ise, ekonomi, işsizlik, pandemi olarak sıralıyor. Arkasından “Türkiye’nin sorunlarını kim çözer?” diye sorulduğunda ise, yüzde 33.3’ü Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 5.3’ü Meral Akşener, yüzde 3.5’i Kemal Kılıçdaroğlu cevabını veriyor.

Erken seçim talebinin en büyük sebebi olarak sistemi gösteriyor muhalefet. Şimdiden seçim stratejisini sistem değişikliğine odaklıyor. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde gazetecilerle yapmış olduğu sohbette: “Biz parlamenter sistemi savunuyoruz. Her parti kendi mutfağında hazırlık yapıyor. Henüz bir araya gelip konuşmadık. Ancak bir araya gelinmeli, farklılıklar neler konuşulmalı. Geçiş çok uzun bir süreç olmamalı. 1-1,5 yılda Cumhurbaşkanına yetkilerinin parlamentoya devredildiği güçlü parlamenter sistemi oluşturabiliriz. Cumhurbaşkanı adayı yetkilerinin parlamentoya devredileceğini bilmeli ve katkı vermeli, tarafsız olmalı. Cumhurbaşkanı adayı sembolik olacağı için kimin olacağı çok önemli değil.” dedi.

Bu açıklamanın ardından kafamda o kadar çok soru işareti oluştu ki;

  • “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” diye bahsettiğiniz nedir? Nasıl bir model?
  • “Sembolik Cumhurbaşkanı Adayı” olarak bahsettiğiniz aday, Recep Tayyip Erdoğan gibi güçlü ve büyük kitleler üzerinde etkisi olan bir siyasetçiye karşı seçim kazanabilecek mi?
  • Muhalif seçmenin “Güçlü Aday” beklentisine cevap verebilecek misiniz?
  • Diyelim ki cumhurbaşkanlığı seçimini kazandınız. Anayasa değişikliğini referanduma götürebilmek için en az 360 milletvekili gerekiyor. Şu anki meclis aritmetiğine göre muhalefetin milletvekili sayısından yaklaşık 100 fazlası. Parlamento çoğunluğunu sağlayamazsanız ne olacak?
  • Şu anki meclis aritmetiğinde diyelim ki Parlamenter sisteme dönüldü. Cumhur İttifakını oluşturan partilerin oyları toplamı ile yeniden iktidar olacağı görülüyor. Bu durumu seçmene nasıl anlatacaksınız?

Yukarıdaki sorular gibi daha seçmenin kafasında nice sorular var. Daha muhalefetin üzerinde uzlaştığı bir sistem modeli yok. Dünyada hala lider odaklı siyaset ortada dururken, bence muhalefet erken seçim istemeden önce “Ne istiyorum?” sorusunu kendisine sormalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.