Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Muğla’nın o ilçesinde 12 ay enginar yetişecek

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) projeleri kapsamında’’12 Ay Enginar Üretiminin Yaygınlaştırılması’’ projesi hayata geçiriliyor. Bu kapsamda Dalaman’da enginar üreticiliğini arttırmak adına çalışmalar başladı.

Geçmişte tarım arazilerinde pamuk üretimi yapan Dalaman ve çevre ilçelerde bulunan çiftçiler, pamuktan yeteri kazancı sağlayamayınca narenciye ve nar üretimine ağırlık verdiler. Son yıllarda narenciye ve narda da aradığını bulamayan çiftçiler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirilen TAKE projesi kapsamında tarım arazilerini daha etkin kullanabilmek adına enginar üretmeyi deneyecek.

Tarım Bakanlığı’nın TAKE) projeleri kapsamında’’12 Ay Enginar Üretiminin Yaygınlaştırılması’’ projesi ile ilgili olarak Dalaman İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından arazi tespitleri ve istatistiki veri ağı kontrolleri yapılırken İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından da Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden teknik personelin katılımı ile Ata Sebzeleri ve Tohumları hakkında eğitim-bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Enginar üretimi hakkında yapılan eğitim toplantısına İlçe Müdürlüğü teknik personelleri ve üreticiler katıldı.

Nisan ayında uygulanması planlanan proje ile 12 ay enginar üretimi hedefleniyor.