MUĞLA’DA SAĞLIKÇILAR HAKLARI İÇİN YİNE GREVDE

featured
service service

Muğla’da sağlık emekçileri bugün bir kez daha grevde. Aile Hekimleri Federasyonu, Birlik Dayanışma Sendikası, Genel Sağlık İş, Hekim Birliği Sendikası, Hekim Sen, Muğla Tabip Odası, Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ve Muğla Diş Hekimleri Odası, yeni yasa tasarısına tepki göstererek iş bıraktı.

Meclis Genel kuruluna gelmesi beklenen yasaya karşı Türkiye’nin dört yanında ses çıkaran sağlık emekçileri Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Fethiye Devlet Hastanesi, Milas Devlet Hastanesi, Bodrum Devlet Hastanesi önünde, “Sağlıkta Şiddet Sona Ersin”, “Emek Bizim Söz Bizim” sloganları atarak eylem yaptı.

“SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÜRETENLERE KARŞI SÖZÜMÜZ VAR”

Tabip Odası Başkanı Cafer Şahin Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde, şunları söyledi:

“Emeğimizin Hakkını Aldığımız Sağlıklı Bir Gelecek İçin G(ö)REV Başındayız. Biz, “Başka Kamil Furtun’lar Ersin Arslan’lar olmasın, yaşatmak için yaşamak istiyoruz” diyenler, Biz, gecesi gündüzü olmayanlar. Biz, hastalandıran bu sağlık sistemine göz yummayan, toplum sağlıksızken nefes alamayanlar. Biz, bu gördüğünüz binalarda sistemin tüm başarısızlığının altında bırakılanlar. Biz, aylardır oyalama taktikleri ile yok sayılan, emeği hiçleştirilen, mesleği değersizleştirilenler. Biz, KHK ve güvenlik soruşturmalarıyla, aile hekimliği ceza yönetmeliğiyle baskı altına alınmaya çalışanlar. Tüm bu olumsuzluklara rağmen; Biz “giderlerse gitsinler”e boyun eğmeyenler; mesleğinin beyazını karanlığa ışık yapanlar; emek bizim, söz bizim diyoruz. Uzun mesailerde, yorucu nöbetlerde, kışkırttığınız sağlık taleplerine yanıt vermeye çalışan emeğin sahibi olarak BİZLER, milyonlar. Yoksulluk sınırı altı ödemelere, bizleri ölümüne çalıştıranlara sağlıkta şiddeti üretenlere karşı sözümüz var diyoruz. Yeni yasa teklifiyle yeniden farkına vardığınız gibi Meclis’te, ekranlarda yürüttüğünüz senaryolarınız; hem bizlerin hem de toplumun gözünde artık hükümsüzdür.

“ALAY ETTİNİZ”

Aylar süren oyalamanın ardından, yeni yasa teklifiyle emeğimizle yeniden alay ettiniz. Bizler emekliliğe yansıyacak temel ücret artışı talep ederken, nitelikli şekilde ve baskı altında olmadan çalışabilmemiz için yeterli süre ve olanaklar, sağlıkta şiddetten arındırılmış çalışma alanları, toplumun daha az hastalanması için koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini isterken; sizlerin bize reva gördüğü, performansa dayalı ödeme sistemini dayatmak, emeğimiz için ayrılması gereken bütçeyi şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli olarak gömmek oldu. Sizin bizlere dayattığınız sağlıksızlığa karşı bizler bu gidişatı değiştirmek, sağlıklı bir gelecek için birlikteyiz.

“SAĞLIKLI BİR GELECEĞİ BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ”

Bugünkü G(ö)REV eylemimiz son değil. Bu bir itirazdır! Meclis’te yürütülen senaryoyu reddediştir! Hakkımız olanı alana kadar hep birlikte, sağlıksız politikalarınızın ve emek gaspınızın karşısında olmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz. Tüm Türkiye’de hakları için, mesleğinin onuru için bir araya gelen milyonlar olarak biliyoruz ki emeğimizin hakkını aldığımız, sağlıklı bir geleceği birlikte inşa edeceğiz.”

Haber :Esma Turan

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MUĞLA’DA SAĞLIKÇILAR HAKLARI İÇİN YİNE GREVDE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Muğla Yenigün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!