DOLAR 8,86701.19%
EURO 10,47991.21%
ALTIN 499,051,70
BITCOIN 3850342,05%
Muğla
25°

AZ BULUTLU

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
MUĞLA’DA ÇAM BALI VE ARICILIK YENİDEN ŞAHLANACAK
71 okunma

MUĞLA’DA ÇAM BALI VE ARICILIK YENİDEN ŞAHLANACAK

ABONE OL
Eylül 13, 2021 14:34
MUĞLA’DA ÇAM BALI VE ARICILIK YENİDEN ŞAHLANACAK
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla’da meydana gelen ve günlerce süren yangınlar, çam balı üretimi yapılan ormanların büyük bir kısmına zarar verdi. Yangınlarda en çok etkilenen ise arılar ve çam balı sektörü oldu. Dünya çam balı ihtiyacının yüzde 92’sini sağlayan Muğla’da yangınlardan dolayı arıcılık durma noktasına gelirken, 150 bin ailenin geçimini arıcılıktan sağladığı Türkiye’de, yangından etkilenen bölgelerde 11 bin kovanla birlikte arıcıların üretimde kullandıkları malzemeler de büyük zarar gördü.

Muğla’da meydana gelen ve günlerce süren yangınlar, çam balı üretimi yapılan ormanların büyük bir kısmına zarar verdi. Çam balı üretiminin devam etmesi için acil eylem planına geçildi ve yangından zarar gören üreticiler için Tarım ve Orman Bakanlığı ve arıcı birlikleri tarafından destekler başladı.

“ARICILIĞI YENİDEN AYAĞA KALDIRACAĞIMIZA İNANIYORUZ”

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) Başkanı Veli Türk, Muğla ve ilçelerinde yaşanan orman yangınlarda özellikle çam balı alanlarında büyük zarar oluştuğunu, ancak yeni sahalar oluşturarak bunu telafi etmeye çalışacaklarını söyledi. Türk, “Bu yıl maalesef burada balcılık bitti. Ama biz yeni sahalar oluşturarak böceği nakledersek önümüzdeki yıl arıcılığı yeniden ayağa kaldıracağımıza inanıyoruz. 6 bin üyemiz için ilk kez devletten ve kamuoyundan destek istiyoruz. Yayladaki arılarımızı gelecek yıla kadar doyurmak zorundayız. O arılar ölürse genetiğimiz de kaybolur. Bir de kredi borçlarımızın 1 yıl ertelenmesi arıcılar için çok önemli. Herkes tamam mı devam mı noktasında. Biz arıcılığı bırakırsak bu bölgede arıcılık biter” dedi.

“YÜZDE 60 ORANDA BAL ALABİLECEĞİZ”

MAYBİR Başkanı Veli Türk, yanan alanlarla ilgili her zaman umutlarını diri tuttuklarını ve her şartta üretim yapmak için çaba gösterdiklerini dile getirdi. Yanmasına rağmen yıkılmayan ağaçlarda arıların uçuştuğunu gördüklerini aktaran Türk, şöyle devam etti, “Bölgede bulunan arıcılarla da görüşmelerimizde yanan alanlarda yüzde 40 kayıplarının olduğunu ama yüzde 60 oranda bal alabileceklerini söylediler. Bu durum motivasyonumuzu yükseltti. Orada ümit olduğunu gördük ve bölgeye arıcılarımızı yönlendirmeye başladık. Bazı arıcılarımız şimdi o bölgede çam balı hasadı yapacak.”

“ÇAM BALINI GELECEĞE TAŞIMAMIZ LAZIM”

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Genel Başkanı Ziya Şahin, Muğla’nın Türkiye’deki çam balı üretiminin yüzde 70-80’ini tek başına karşıladığını söyledi. Şahin, yanan alanların tekrar bal üreticilerine kazandırılması için çaba gösterdiklerini söyleyerek, “Muğla zaten çam balında bir merkez. Dünyanın merkezi. Dolayısıyla Muğla’da arıcılık yapılmak zorunda. Milli parkların artık arıcılığa açılması mutluluk verici. Tarım ve Orman Bakanımızın gerek kredi borçlarının erteleneceği gerekse desteklemelerin yüzde 100 artacağı yönündeki açıklamaları üreticilerimizin yüreğine su serpti. Bakanımıza teşekkür ediyorum. Yangından zarar gören kovanlar da inşallah en kısa sürede yenilenecek ve üreticimiz bal üretmek için çaba gösterecek. Çam balını geleceğe taşımamız lazım.”

“İLK ETAPTA 1 MİLYON ÖDEME YAPILDI”

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı ekipler tarafından yangın bölgelerinde bulunan bal üreticilerinin ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalar yürütülüyor. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, yangının ilk başladığı günden bu yana 834 personel ile sahada olduklarını söyledi. Yaklaşık 650 bin konaklama kapasiteli alanın yangından etkilendiğini anlatan Saylak, yangın afetinde 3 bin civarı arılı kovan ile bin 500 civarı boş kovanın zarar gördüğünü tespit ettiklerini vurguladı. Yangının başladığı ilk günden itibaren saha tetkikleri ile afet bölgesinde konaklayan kolonileri tespit ederek üreticilere gerekli uyarıları yaptığını dile getiren Saylak, arılı kovanların yangın bölgelerinden tahliyesini sağlayarak daha büyük kayıplar yaşanmasının önüne geçildiğini kaydetti. Arıcılara sağlanan destekler hakkında da bilgi veren Saylak, “Yangında kovanları hasar gören üreticilere 1 milyon lira civarında ödeme gerçekleşti. Ödemeler devam edecek. Ayrıca arılı kovan desteği ödemeleri, yangından etkilenen arıcılara yüzde 100 oranında artırılarak yapılacak. Bal üretimi için de ekstra destek sağlanacak.” diye konuştu.

ARICILAR, ARILARIN ÖLMEMESİ İÇİN MÜCADELE VERİYOR

Kovan sahipleri çam balı üretimi için gerekli şartlarının oluşmaması nedeniyle kovanlarına şeker şurubu ilave ederek kovanlarını ormanlık alanda bırakıyor. Muğla’nın Menteşe ilçesinde bulunan bal ormanındaki arılarına şeker şurubu veren bal üreticisi Duran Şahin, birkaç aydır arıların yaşaması için sürekli şeker şurubu verdiğini söyledi. Şahin, “Şu anda bal üretimi için ortam yok. Zaten ormanlar yandı. Özellikle çam ağaçları. Kuraklık iklim değişikliği nedeniyle sürekli sıcak oluyor. Arı bal bulamıyor. Nem olması lazım. Basra şu anda böcekler küçük diyorlar, nem olmayınca gelişmiyor. Arılarımızı şu anda şeker ile besliyoruz. Eylül ayındayız. Eylül ayının 10-15’lerinde sağım yapmamız lazım. Daha bal yok. Kovanların içi boş.” dedi.

ÇAM BALI ŞİFA KAYNAĞI

Çam balının en önemli özelliği kıvamı bozulmadan veya kristalleşmeden uzun süre saklanabilmesidir. Çam ballarının glikoz ve früktoz içeriği çiçek ballarına göre daha düşüktür. Daha az tatlıdır ve boğazda yakıcı bir his bırakmaz. Şifa kaynağı olan çam balının faydaları saymakla bitmiyor. Çam balının solunum yollarına ve sindirim sistemine olan olumlu etki ve yararları tıpta kabul görmüştür.

Çam balları çiçek ballarından daha fazla miktarda enzim, aminoasit ve mineral madde içerir. Antioksidan etkisi vardır. Yetersiz beslenmeden kaynaklanan demir eksikliği ve benzeri durumlarda çocukların sağlıklı gelişimi için çam balı tüketmek faydalıdır. Her sabah bir bardak ılık su ile karıştırılarak aç karnına içildiğinde kilo verdirme özelliğine de sahiptir.

Haber :Esma Turan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP