Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

MUĞLA’DA “BÜYÜK FİLİSTİN YÜRÜYÜŞÜ” DÜZENLENDİ

Muğla’da, İsrail’in Filistin’deki saldırılarına

Muğla’da, İsrail’in Filistin’deki saldırılarına tepki göstermek amacıyla “Büyük Filistin Yürüyüşü” düzenlendi.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde bazı sivil toplum örgütlerinin çağrısı ile vatandaşlar, İsrail’in Filistin’deki saldırılarına tepki göstermek ve Filistin’e destek vermek amacıyla Kurşunlu Meydanı’nda toplandı.

Meydanda toplanan gruplar, Filistin lehine çeşitli sloganlar attı. İsrail’in saldırılarına tepki gösteren gruptakiler, bu ülkeyi sloganlarla protesto etti.

Kadın, çocuk, yüzlerce kişi ellerinde bayraklarla ve “Filistin de olanlara susmayın, Kudüs’e selam, direnişe devam” yazılı pankartlarla yürüyüşe hazırlandı.

Cuma namazının kılınmasının ardından cami avlusunda toplanan vatandaşlar, Muğla İl Müftüsü Yaşar Çapcı eşliğinde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı ve dualar okudu.

Daha sonra Sınırsızlık Meydanı’na doğru “Büyük Filistin Yürüyüşü” yapıldı. Yürüyüşe, Muğla Valisi İdris Akbıyık, AK Parti Muğla Milletvekili Kadem, AK Parti MKYK üyesi Yelda Erol Gökcan, Muğla İl Müftüsü Yaşar Çapçı, MHP Muğla İl Başkanı Oğuz Akarfırat, AK Parti Muğla İl Başkanı Gültekin Akça, Yeniden Refah Partisi Muğla İl Başkanı Yılmaz Elçin, bazı siyasi parti ve STK Temsilcileri ile kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Yürüyüşün ardından meydanda basın açıklaması yapıldı. Açıklama Muğla İl Müftülüğü’nden Fatih Yaşatır tarafından okundu. Yaşatır, Bugün burada toplanmamıza sebep olan mesele hepinizin malumudur.İnsanlık tarihinin görüp göreceği en acımasız , vahşi, sistematik,yıkıcı ve can alıcı saldırıları ile karşı karşıyayız. İşgalci İsrail’in son dönemde artan saldırıları, masum ve mazlum Filistin halkının hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olmaktadır. Bizler, tecrit edilerek adeta açık cezaevine dönüştürülmüş olan Gazze Şeridi’ne yönelik İşgalci İsrail’in saldırılarını reddediyor ve şiddetle tepki gösteriyoruz” dedi.

Yaşatır, açıklamasına kısaca şöyle devam etti;

“Buradan her yıl milyonlarca yerli ve Yabancı miasfiri ağırlayan Türkiye’nin İncisi, Yeryüzü Cenneti, sevgi ve hoşgörü kenti Muğla’dan açıkça İşgalci İsrail’e sesleniyoruz İsrail, Gazze’ye yönelik terör saldırılarını derhal durdurmalı ve sonlandırmalıdır. Buradan asıl görevi Barışı tesis etmek olan Birleşmiş Milletlere de sesleniyoruz, Birleşmiş Milletler Dünya’nın gözü önünde insanlığın katledilmesini önlemelidir. Ve yine İslam Ülkelerine ve Arap devletlerine sesleniyoruz. İslam ülkeleri ve Arap devletleri İşgalci İsrail’in kural tanımazlığı ve şımarıklığı karşısında net, kararlı, cesur adımlar atmalıdır.

“YAŞANAN KATLİAMA SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

Türkiye olarak, bölgede kalıcı bir barışın tesisi için iki devletli vizyon temelinde yapılan diplomatik girişimleri destekliyoruz. İşgalci İsrail’in saldırılarına karşı duruşumuzu sergilemek ve barışçıl bir çözüm için çalışmak, insan hakları ihlallerinin soruşturulması ve Gazze’deki sivillerin insani yardıma erişiminin derhal sağlanması için uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyoruz. Gazze’de saldırılardan etkilenen masum sivillerin acil insani yardıma, temel gıdaya, tıbbi malzemelere ve güvenli barınmaya erişimi sağlanmalıdır. Yine buradan haykırıyoruz, Başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti derhal kurulmalıdır. Filistin yalnız değildir ve yalnızlığa terkedilmeyecektir. Özellikle Türk Halkı maddi ve manevi her zaman tüm imkanlarıyla mazlum ve mağdur Filistin Halkı’nın yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir, Bizler Filistin davasını sarsılmaz şekilde savunmayı sürdüreceğiz. Yaşanan katliam ve soykırıma sessiz kalmayacağız.”