• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
Muğla’da atık sularda korona inceleme sonuçları açıklandı
63 okunma

Muğla’da atık sularda korona inceleme sonuçları açıklandı

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:28
Muğla’da atık sularda korona inceleme sonuçları açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de 81 ilden alınan atık su numunelerinde yapılan koronavirüs incelemesinin ilk sonuçlarına göre, Muğla’da alınan numuneler dedeksiyon limitinin altında çıktı.

Türkiye’de koronavirüsün atık sulardaki varlığının araştırılması için devam eden çalışmalarda ilk sonuçlar alındı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de koronavirüsün dağılımına ilişkin detaylı bilgi edinmek ve olası erken uyarı sistemini geliştirmek amacıyla, Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı koordinatörlüğünde çalışma yapılacağını duyurmuştu.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Alpaslan Kocamemi, Haziran ayı itibarıyla turistik bölgelerden numune almaya odaklandıklarını dile getirdi.

Türkiye genelinde şu anda yazlık bölgelere odaklandıklarını anlatan Kocamemi, “Oralardan rutin olarak analiz almaya başlayacağız. Almadan önce, ilk önce bütün Antalya’yı taradık ve bazı atık su arıtma tesislerinde virüse rastladık. Ama hepsinde değil, çok az bir bölgede. Muğla ve Aydın bölgesinde yani Bodrum, Göcek, Datça, Marmaris, Fethiye, Ölüdeniz bunların hepsinden numuneler aldık. Haziran ayı itibarıyla, bunlar dedeksiyon limitinin altında çıktı. Şimdi önümüzdeki haftadan itibaren bu illerden rutin olarak, numuneler alarak inceleyeceğiz. Ama Haziran ayı itibarıyla, bu bölgelerde atık sularda ciddi anlamda bir SARS-CoV2 konsantrasyonu gözlemlenemedi.” dedi.

Kocamemi, Bodrum’da da dedeksiyon limitinin altında çıktığını fakat şu anda durum nedir bilmediklerini belirterek, “Yazlık siteler ve oteller dolmaya başlamış. Haziran ayı itibarıyla tatil beldelerinde kötü bir durum gözlemlemedik” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP