Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk EKOS İşlemi Yapıldı

Muğla Eğitim ve Araştırma

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kardiyoloji uzmanları Doç.Dr.Volkan Doğan, Doç.Dr.Oğuzhan Çelik ve Prof.Dr.Özcan Başaran’ın bulunduğu ekip tarafından ilk EKOS işlemi anjiyo ünitesinde 87 yaşındaki hastaya başarıyla uygulandı.

EKOS (Acoustic Pulse Thrombolysis-Akustik Sinyal Tromboliz) tedavisi işlemi; Akciğere pıhtı atan, şok tablosunda olan hastalarda, pıhtı açıcı ilaç uygulaması yapılamayan grupta tercih edilen toplardamardan, akciğer damarlarına direkt yerleştirilen bir katater işlemiyle; kateterden düşük doz pıhtı açıcı uygulanan bir sistem,
Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Volkan Doğan, bir hastaya ilk defa uygulanan EKOS işlemi hakkında şu bilgileri verdi;
“Pulmoner emboli artık her yaşta da görülebilir rahatsızlıktır. Nefes darlığı, düşük tansiyon ve çarpıntı şikayetiyle hastanemize başvuran hastamıza yapılan ekokardiyografisinde (kalp ultrasonunda) akciğerinde pıhtı (emboli) olduğu tespit edildi. EKOS işlemi için gerekli ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra anjiyo ünitesinde işlem başarıyla uygulandı. Bu özellikte ileri yaştaki hastalarımızda yaşam konforunu arttırmak ve mevcut şikayetlerini gidermek için tercih ettiğimiz bir yöntemdir. İşlem sonrası yakın takibe alınan hastalar yoğun bakım ünitesinde izlenmekte ve trombolitik ilaç katater içinden yavaş bir şekilde uygulanmaktadır.

“YAŞ KRİTERİ DE BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”
Akciğer damarına pıhtı attığı zaman normalde pıhtı eritici ilacı damardan uyguluyorduk. Bu işlemde akciğer damarına direk ulaşarak oradan yavaş infüzyon şeklinde pıhtı eritici ilacı direk pıhtının üzerine uyguladık. Komplikasyon oranı ve kanama ihtimali daha düşük olan bu yöntemi yüksek doz pıhtı eritici ilaç kullanamadığımız için tercih ettik. Kontrol ederek pıhtının eriyip erimediğini de kontrol edebileceğiz. Yaş kriteri de bizim için önemli. Yaşı yüksek hastalarda veya bazı gruplarda bu ilaçları kullanamıyoruz. Bu ilaçları kullanamadığımız hastalarda da bu işlemi başarıyla gerçekleştirebileceğiz.

“BAZI HASTALARDA EKOS KULLANILAMAMAKTADIR”
EKOS işlemi sonrasında hastalarda nefes darlığının devam edip etmediği, kan tahlililerinde kötü prognozu gösteren tetkiklerin yüksek çıkıp çıkmadığı, oksijen saturasyonun düşük olup olmadığı, en önemlisi nefes darlığının olup, olmadığının kontrol edilmesi gereklidir. Özellikle kalp ultrasonunda akciğer basıncının yüksel kalıp kalmadığı, kalbin sağ tarafında yetmezlik olup olmadığının takibi çok önem arz etmektedir.
Bazı hastalarda EKOS kullanılamamaktadır. Örneğin son altı ay içerisinde beyin kanaması geçiren hastalarda, kanama diyatezi olanlarda, ciddi tansiyon yüksekliği olanlarda, yine üç ay içerisinde kafa travma öyküsü veya intrakranial/spinal cerrahi müdahale öyküsü olanlar ile son iki hafta içerisinde gastrointestinal kanama öyküsünün bulunlarda bu pıhtı eritici ilaç uygulanamaz. Kullanamadığımız için pıhtı erimediği sürece ilerleyen dönemde o pıhtı taşlaşarak akciğerde tansiyon yüksekliği dediğimiz hastalığa neden olabiliyor. Bu da bizim hiç istemediğimiz, ilerleyen dönemlerde tedavisi zor, hastanın yaşam kalitesini bozan, nefes darlığına neden olan ciddi bir hastalığa sebep olmaktadır. Düşük ihtimalde olsa böyle hastalarla da karşılaşıyoruz. Bu işlem sayesinde onun da önüne geçmiş olacağız.”
Hastane Başhekimi Prof. Dr. Turhan Togan ise; “EKOS işleminde emeği geçen Anjiyo Kateterizasyon Laboratuvarı, Koroner Yoğun Bakım ve Kardiyoloji Kliniğinde görev yapan tüm çalışma arkadaşlarıma ve kardiyoloji hocamıza kurumumuzda bir ilki daha gerçekleştirdikleri için teşekkür ederiz” diye konuştu.