Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

MUĞLA ADALET KERVANI YARIN YOLA ÇIKIYOR “TERMİK SANTRALLER KAPATILSIN”

Muğla’da termik santrallerin mahkeme

Muğla’da termik santrallerin mahkeme kararlarına uyularak kapatılması ve toplumda farkındalık yaratmak amacıyla oluşturulan Muğla Adalet Kervanı, 20 Ekim Cuma günü (yarın) Datça’dan yola çıkıyor.

Muğla’da mahkemece kapatılmasına karar verilen termik santrallerin doğa ve insan sağlığına verdiği zararlara dikkat çekmek, toplumda farkındalık yaratmak ve santallerin mahkeme kararlarına uyularak kapatılması için Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK), Muğla Çevre Platformu, İklim Adaleti Koalisyonu ve Ekoloji Birliği tarafından Muğla Adalet Kervanı oluşturuldu.

20-28 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan Adalet Kervanı, 20 Ekim’de Datça’dan başlayarak, Marmaris, Akyaka, Menteşe, Yatağan, Milas, Bodrum ve Ören ziyaretinin ardından 28 Ekim’de Akbelen’de sona erecek.

Muğla Adalet Kervanı adına yapılan ortak açıklamada şöyle denildi:

“Muğla’ya adalet için yollardayız. Hukuk devleti ilkesi yargı kararlarının uygulanmasını gerektirir. Mahkemelerin verdiği kapatma kararı uygulanmıyor. Türkiye’nin Muğla’daki santrallerin ürettiği elektriğe ihtiyacı yok. Kamu kaynakları termik santrallere aktarılıyor. Termik santraller usulsüz çevre izinleri ile çalıştırılıyor. Termik santraller aşırı hava kirliliğine yol açıyor. Termik santraller aşırı su tüketiyor. Kömür sahaları köylerimizi yok ediyor, insanları göçe zorluyor. Kömür sahaları ormanlarımızı yok ediyor. Kömür sahaları zeytinliklerimizi, tarım alanlarımızı yok ediyor. Termik santraller Muğla’da 68 binden fazla insanın erken ölümüne neden oldu. Mahkemenin Muğla’daki termik santraller için verdiği kapatma kararı uygulansın, doğaya ve insana yapılan bu zulüm bitsin. Tüm Muğla halkının desteğini bekliyoruz.”