• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
MUCİT ÖĞRETMEN DESTEK BEKLİYOR
120 okunma

MUCİT ÖĞRETMEN DESTEK BEKLİYOR

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:27
MUCİT ÖĞRETMEN DESTEK BEKLİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Makine Teknolojisi Alan Şefi Emin Necat Doğan, yaklaşık 10 yıl önce incir ağacından düşmesi sonucu kaburga kemikleri ve beli kırıldı. Hastanede tedavi sürecinde sedyeden yatağa taşınırken hasta bakıcıların çarşafla yaptığı taşıma sırasında kaburga kemikleri kırık olduğu için acı çeken öğretmen, hastaneden taburcu olduktan sonra geliştirdiği makineyle hastayı kıpırdatmadan hidrolik sistemle havaya kaldırarak istenilen yere konulmasını sağlayan makine icat etti.

Emin Necat Doğan, ağaçtan düştükten sonra yaklaşık 1 ay hastanede yattığını, bu süre içinde sedyeden yatağa yatırılırken ve yataktan röntgene götürülürken hasta bakıcıların kendisini kaldırması sırasında kemikleri kırık olduğu için canının çok yandığını söyledi.

Çarşaf yardımıyla kaldırıldığı için hem kendi canının yandığını hem de kendisini kaldıran hasta bakıcıların zorlandığını belirten Doğan, “Tedavi gördüğüm süre boyunca hastaların canının yanmadan, hasta bakıcıların hastaları kaldırmalarına gerek kalmayacak bir makine yapmayı düşündüm. Hastaneden taburcu olduktan sonra bu makineyi yaparak ‘faydalı model’ patentini aldım.” dedi.

Doğan, geliştirdiği projenin Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı olarak değerlendirildiğini ve KOSGEB tarafından desteklendiğini, amacının Türkiye’deki hastanelere kolaylık sağlayacak bir makineyi kazandırmak olduğunu ifade etti.

“Hasta Kaldırma ve Taşıma Makinesi” adıyla patentini aldığı icadının çalışma prensibini anlatan mucit öğretmen Doğan, “İçinde çelik halatların bulunduğu paletler, yatağında yatan hastayı kıpırdatmadan altına yerleştiriliyor. Bu bantları hidrolik kaldırma gücüne sahip makinemize kancayla sabitliyoruz. Hidrolik sistemle yatağından kaldırdığımız hastayı, istediğimiz yerdeki bir başka yatağa yada sedyeye zarar görmeden indirebiliyoruz.” diye konuştu.

Projeyi daha da geliştirmek konusunda sanayi kuruluşlarının desteğini beklediğini dile getiren Doğan, buluşunun hastanelerde taşıma sırasında ağrılar çeken hastalara ve onları kaldıran hasta bakıcılara kolaylık sağlayacağını vurguladı.

Doğan, makinenin yoğun bakımda yatan hastalar ve obezite hastaları için de kolaylık sağlayacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Yoğun bakımda hastalar uzun süre yattıkları için yataklarında kirlenme meydana gelebiliyor ve çarşafların değiştirilmesi gerekiyor. Hastalar yoğun bakımda yattığı için titizlikle kaldırılması gerekli. Bu makine yoğun bakımda yatan hastalar için de çok büyük kolaylık sağlayacak. Makinemize yaptığımız testlerde 300 kilograma kadar kaldırma gücüne sahip olduğunu tespit ettik. Bu makinenin bir diğer avantajı da obezite hastalarının taşınmasında kolaylık sağlaması.”

Makine sayesinde 5 kişinin yapacağı işi bir kişinin yapabildiğini n de altını çizen Doğan, makinenin hastane, huzurevleri, geriatri ve diyaliz merkezleri, özel sağlık kurumları ve tıp fakültelerinde kullanılabileceğini ifade etti.

Doğan, patentini 2011’de aldığı makinenin denemesinin başarıyla yapıldığını ve daha estetik hale getirilmesi için değişikliğe gidildiğini ifade etti.

Haber: Osman Akça

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP