• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
MUÇEV’İN İSMİ AKMUÇEV OLSUN
115 okunma

MUÇEV’İN İSMİ AKMUÇEV OLSUN

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:29
MUÇEV’İN İSMİ AKMUÇEV OLSUN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak ihaleye çıkılmadan MUÇEV’e 20 yıllığına verilen Akbük Koyu’ndaki ormana ait 25 dönümlük arsayı ve bu bilgilendirmeyi neden AK Parti İlçe Başkanı’nın yaptığı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Kavak; “Devlet bankalarına, devlet kurumlarına liyakatsız atamalar yapan AK Parti  MUÇEV’in de ismini değiştirerek AKMUÇEV yapmalı, ilçe başkanını da yönetim kurulu başkanı yapmalıdır. “dedi.

Muğla ili genelinde 14 kıyısal alanın MUÇEV adlı şirkete verilmesinin düşündürücü olduğunu söyleyen CHP Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak son olarak Akbük Koyu’ndaki ormana ait 25 dönümlük arazinin ihalesiz MUÇEV’e verilmesi ve açıklamayı AK Parti İlçe başkanın yapmasının bardağı taşırdığını belirtti.

    CHP Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak; “Muğlamızın Menteşe ilçesinin güzeller güzeli Akbük Koyu’nda ormana ait 25 dönüm arazi sessiz sedasız MUÇEV adlı şirkete veriliyor. Dahası günübirlik tesislerin devri içinde çalışmalar sürüyormuş. Açıklamayı yapan kim AK Parti  Menteşe İlçe Başkanı. Hangi sıfat ve unvanla bu açıklamayı yapmayı kendinizde buluyorsunuz. MUÇEV adlı şirketin hangi dönemde niçin kurulduğu belli iken, kıyılardaki bu tesislerin yerel yönetimlere bırakılması ve halka hizmet için kullanılması gerekirken AK Parti ilçe başkanının çıkıp 20 yıllığına MUÇEV’e verildi açıklaması yapması ne yazık ki AK Parti siyasetinin ve zihniyetinin ne kadar çürüdüğünün bir göstergesidir. Bu tıpkı AK Parti il başkanının yerli ve yabancı turistlere sokağa çıkma yasağından muaf tutturduk açıklaması yapması gibi devlet kurumlarını partinin altında görmek demektir.

 “MUÇEV’in kazancı ve bu kazancı nereye harcadığı belli değildir”

      MUÇEV adlı şirketle ilgili Muğla Milletvekillerimizin TBMM’de verdiği soru önergesinde, hangi mevzuat gereği bu kıyılar bir sermaye şirketi ve özel hukuk tüzel kişisi olan bu şirkete veriliyor, kıyı alanlarının MUÇEV’e devredilemeyeceğine dair kesinleşmiş yargı kararları ve sayıştay bulguları varken neden hala bu şirkette ısrar ediliyor, MUÇEV kurulduğu 2014 yılından itibaren ne kadar gelir elde etti, gelir nerelere harcandı, MUÇEV’in işlettiği alanlarda çöp toplama, bakım, deniz araçlarının atıkları, bertarafı kimler tarafından yapılıyor, MUÇEV spor kulüplerine destek sağlıyor mu gibi sorular bakanlığa yöneltilmiş, alınan cevaplar ise kesinlikle Muğla’yı ve vatandaşlarımızı tatmin etmemiştir.

     2014-2018 yılları arasında net karı 18 Milyon 532 bin TL açıklanan MUÇEV’in bu parayı bakanlığın ve valiliğin uygun gördüğü yerlere çevrenin kirlenmesi ve korunması için harcandığı gibi komik bir cevap verilmiştir. Oysa son Akbük örneğinde çevre, temizlik ve çöplerle ilgili tüm temizliği Menteşe Belediye’miz yapmakta, koydaki yapıların resmi kayıtlı olmaması nedeni ile ilçe belediyemiz hiçbir katı atık bedeli almamaktadır. Akbük’te işletmelerin kiraya verilmesi nedeni ile yaşanan mafyavari olaylar da hala hafızalarımızdadır. Geliri, gideri, içeriği belli olmayan bir şirketin Muğla gibi cennet koylara sahip bir şehirde 14 kıyısal alana sahip olması, işletmesi ve buraları kiraya vermesi hukukla ve kanunlarla açıklanamayacak niteliktedir. Asıl önemli olan MUÇEV ile ilgili açıklamanın AK Parti  İlçe başkanlığında ilçe başkanı tarafından yapılması ve devlet kurumlarının hiçe sayılmasıdır. Devlet bankalarına, devlet kurumlarına liyakatsız atamalar yapan AK Parti  MUÇEV’in de ismini değiştirerek AKMUÇEV yapmalı, ilçe başkanını da yönetim kurulu başkanı yapmalıdır.

“Büyükşehir MUÇEV’e 20 dava açtı”

CHP Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi’nin Muğla’ya Hizmet Vakfı (Muğla Valiliği) ile Türkiye Çevre Koruma Vakfı (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) ortaklığında 04.04.2014 yılında sermaye şirketi ve özel hukuk tüzel kişisi olarak kurulduğunu söyledi ve aynı yıl 30 Mart’ta Muğla’nın da Büyükşehir statüsüne geçtiğini hatırlattı. Büyükşehir’in MUÇEV’e devredilen yerlerle ilgili 20 dava açtığını söyleyen Mustafa Aytaç Kavak kıyılardaki bu alanların yerel yönetimlere devredilmesi gerektiğinin bir kez daha altını çizdi.

“Kıyılar halka daha iyi hizmet için yerel yönetimlere bırakılmalı”

Muğlamızın tüm güzellikleri, kıyıları işletilmesi ve korunması bakımından yerel yönetimlere devredilmeli, bakanlık tarafından denetlenmelidir. Hangi partinin belediye başkanının görevde olduğuna bakılmadan kıyılar yerel yönetimlerin hizmet alanında olmalı, halka en iyi hizmeti vermek için uğraşılmalıdır. Yerli ve yabancı misafirlere en iyi hizmeti vermek, yerel yönetimlere ekonomik katkı sağlamak için belediyelerin buralarda söz sahibi olması vatandaş için ve bu güzelliklerin korunması için son derece önemlidir.

Akbük’ün ihalesiz, sessiz sedasız MUÇEV’e verilmesi ve açıklamayı AK Parti İlçe başkanının yapması Muğlamıza yakışmamaktadır. Usulsüz yapılan devrin iptal edileceğini, bu güzel kıyıları halk yararı gözetilerek yerel yönetimlere devredileceğini düşünerek takdiri halkımıza bırakıyorum.”

HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP