• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
MUÇEV’den iddialara cevap
40 okunma

MUÇEV’den iddialara cevap

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:28
MUÇEV’den iddialara cevap
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MUÇEV’e ait kıyı alanlarının “ Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi A.Ş’ye devredildiğine yönelik olarak basında çıkan haberlerle ilgili olarak bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Son günlerde çeşitli yerel gazetelerde kurumumuzun adını da dahil eder şekilde, MUÇEV’e ait sorumluluk alanlarının yeni kurulan “Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi A.Ş.”ye devredildiği yolundaki asılsız haberler üzerinden kurumumuz hakkında bir karalama kampanyası yürütülmekte olduğu gözlemlendiğinden gerekli düzeltmeyi yaparak kamuoyunu bilgilendirmek zarureti doğmuştur.

Söz konusu haber ilk ve asıl olarak 22 Mayıs 2017 tarihinde Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Fatih Çekirge’nin “Sahillere Yeni Düzen Geliyor” başlıklı köşe yazısında yayımlanmıştır. Mezkur haberde, Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi A.Ş.’nin 16 Mayıs tarihinde kuruluşunun ticaret sicil gazetesinde ilan edildiği belirtilmektedir. Adı geçen şirketin varlığı ve kuruluşu 4 yıl öncesine dayanmakta olup, maksadı hasıl olmayan bu şirket bahsi geçen işlevleri hiçbir zaman üstlenmemiştir ve üstlenmeyecektir. MUÇEV, eskiden olduğu gibi, bugün ve bundan sonra da sorumluluk sahalarında vazifelerini aynı şekilde yerine getirmeye devam edecektir.

Aynı konuya ilişkin olarak IMEAK Deniz Ticaret Odası’nın 09/07/2020 tarihli açıklamasında da yukarıda belirtilen hususlar teyit edilmiş, hiçbir güncelliği olmayan söz konusu asılsız haberleri yapanlar ve yayanlar eleştirilmiştir.

Olguların doğruluğu ve adı geçen şirket bakımından kuruluş tarihi olarak belirtilen tarihin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı, tüm vatandaşların erişimine açık şekilde ilanen yayınlanan ticaret sicil gazetesinde tahkik ve teyit edilebilecekken, gazeteci sorumluluğu ile bağdaşmayacak şekilde bu gerçeğe aykırı haberi yayınlamanın basın etiğine uyar bir tarafı bulunmamaktadır.

Tüm bu hukuka aykırı fiillere ilişkin olarak tekzip haklarımız ile hukuki ve cezai anlamda yasal müracaat haklarımızı saklı tuttuğumuzu kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla arz ederiz.”

HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP