• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
MUÇEP: “Ormanlar ağaçlandırma adı altında
70 okunma

MUÇEP: “Ormanlar ağaçlandırma adı altında

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:27
MUÇEP: “Ormanlar ağaçlandırma adı altında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Milas Beçin ve Çamovalı Köylerinde 2 bin dönümlük orman arazisinde, köylülerin direncine rağmen kızılçamların kesildiğini öne sürerek imza kampanyası başlattı.

MUÇEP üyeleri, ormanların ağaçlandırma adı altında kesilerek özelleştirildiğini ileri sürdü.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Milas Beçin ve Çamovalı Köylerinde 2 bin dönümlük orman arazisindeki kızılçamların kesildiğini öne sürerek imza kampanyası başlattı.

MUÇEP’ten yapılan yazılı açıklamada, Milas’ın Beçin ve Çamovali köyü sınırlarında içinde Denizcik Gölü’nün de bulunduğu kızılçam ağaçlarıyla kaplı 2 bin dönümlük dağ yamacındaki orman arazisinin, Anayasa’da “orman arazileri amaç dışı kullanılamaz“ diye belirtildiği halde, gece gündüz demeden endüstriyel plantasyon (ağaçlandırma) kurmak ve ormanı gençleştirmek gerekçeleriyle kesildiği ileri sürüldü.

Sadece Beçin’de, Milas’ta da değil, Muğla’nın birçok bölgesinde Fethiye’de Koruköy ve Üzümlü, Gökova’da Taşkesik ormanlarının endüstriyel plantasyon için kesilme ve ormancıların deyimiyle traşlanma girişimleri olduğu belirtilen açıklamada, “Bölgede yaşayanlar ise, ‘bizlerin bireysel çıkar hedeflemeyen çığlığımıza kulak vermenizi, orman ekosistemimize daha fazla zarar verilmeden Milas Beçin/Çamovalı bölgesinde Endüstriyel Plantasyon projesini iptal etmenizi talep ediyoruz’ diyorlar.  MUÇEP de bu amaçla bir imza kampanyası başlattı.” denildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Türkiye’de doğal ormanların hızla tahrip olmasında inşaat sektörünün özellikle 2000’li yılların başlarından beri karlı bir yatırım alanı olarak görülmesiyle inşaat odaklı büyüme stratejisi sonucu yapılan siteler, sanayi bölgeleri, köprüler, yol yapımı, kıyılarda ve orman içlerinde inşa edilen oteller, marinalar, havaalanları, en zengin doğal ormanların bulunduğu Doğu Karadeniz’de yeşil yol projesi, rüzgar ve güneş enerji santrallerinin orman içlerine yapılması, yeni termik santraller ve ormanlık alanlarda maden arama ve çıkarma izinlerinin hızlı artışı büyük rol oynamaktadır. Sadece orman yasasında değil, diğer yasalarda yapılan tamamlayıcı düzenlemelerle bu yatırımlar kolaylaştırılmakla kalmamakta, çoğu stratejik yatırım kapsamına alınarak çok çeşitli teşviklere konu olmaktadır.”

“AĞAÇLANDIRMA ORMAN DEMEK DEĞİLDİR”

Ormanın doğal süreçte kendisini yenilemesinin önemli olduğuna dikkati çekilen açıklama, şu ifadelerle sonlandırıldı:

“Doğal yaşlı ormanların korunması karbon tutumu ile atmosferin korunması, toprak koruma, su rejimini düzenleme, sel ve çığlardan koruma, mikro iklim oluşturma fonksiyonlarının yanı sıra genlerin, türlerin, ekolojik süreçlerin ve ekosistemlerin korunması anlamına gelir. Oysa endüstriyel plantasyon bütün bu açılardan doğal ormanlara göre daha zayıftır. Ormanların ağaçlandırılarak değil, kendi doğal sürecinde kendini yenilemesi önemlidir. Orman ekosistemi toprak, hava, su, çalı, farklı türlerde hayvanlar, mantar, bitki, yosun vs. yüzlerce yılda oluşmaktadır. Oysa endüstriyel plantasyon üzerinde kuşların bile yaşamasına izin vermeyen bir monokültürdür.”

Haber: Selahattin Birgili

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP