Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Milletvekili Özcan: “Cumartesi Anneleri’ne yapılan müdahaleler Anayasa Mahkemesi Kararları’na aykırıdır”

CHP Muğla Milletvekili Avukat

CHP Muğla Milletvekili Avukat Gizem Özcan, yıllardır kaybolan yakınlarını arama mücadelesi veren ve her Cumartesi günü Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri’ne yönelik engelleme girişimlerini ve gözaltıları Meclis gündemine taşıd


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Avukat Gizem Özcan, yıllardır kaybolan yakınlarını arama mücadelesini sürdüren Cumartesi Anneleri’ni İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yazılı olarak cevaplaması için soru önergesi vererek Meclis gündemine taşıd
“AYM Cumartesi Anneleri’ne yapılan müdahaleleri hukuka aykırı buldu”
Milletvekili Özcan, Cumartesi Anneleri’nin 27 Mayıs 1995’ten bu yana her cumartesi günü İstanbul’un Beyoğlu İlçesi’nde bulunan Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemleri düzenleyerek gözaltında kaybolan yakınlarını arama mücadelesi verdiğini söyledi. 699 hafta boyunca Galasaray’da yapılan basın açıklamalarının 25 Ağustos 2018 tarihindeki 700. Hafta buluşmasına polis şiddeti ile engellendiğini hatırlatan Özcan, “Galatasaray Meydanı demir ve beton bariyerlerle, silahlı polislerle Cumartesi Anneleri ’ne ve halka kapatıldı. Bu yasaklamanın evrensel hukuka, Anayasa’ya ve ilgili yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle Cumartesi Anneleri’nden Maside Ocak Kışlakçı Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. AYM 2022 tarihli kararında ‘…Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir’ diyerek Cumartesi Anneleri’ne yapılan müdahaleleri hukuka aykırı buldu” dedi.
“AYM Cumartesi Anneleri’nin eylemleri demokratik bir toplumda saygı ile karşılanması gerektiğine hükmetti”
Özcan, AYM’nin Cumartesi İnsanı Gülseren Yoleri’nin başvurusuna istinaden, 2023 tarihli kararında “kaybolan kişilerin bulunması ve kamuoyunda farkındalık yaratılması amacına yönelik oturma eylemi ve basın açıklaması yapmak istenilmesinin demokratik bir toplumda saygı ile karşılanması gerektiği”ni söylediğine dikkat çekti. Özcan şöyle devam etti: “Anayasa Mahkemesi kararının gereği olarak Galatasaray’daki toplanma ve basın açıklaması yapma özgürlüğünü kullanabilmek için 8 Nisan 2023 tarihinde Galatasaray’da basın açıklaması yapmak isterken kolluk gözaltı yaptı. Bu gözaltı işleminin sonrasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, Mayıs 2023’te ‘Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar’ çıktı. AYM Kararına ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Kovuşturmaya yer Olmadığına Dair Karar’ına rağmen, Beyoğlu Kaymakamlığı “…kamu düzeni ve milli güvenliğin sağlanması” gerekçesiyle Cumartesi Anneleri’nin eylemlerine izin vermemekte, kolluk da buna istinaden gözaltı yapmaktadır. Bu açık bir hukuksuzluktur.”

Özcan’dan Bakan Yerlikaya’ya 4 soru
Muğla Milletvekili Avukat Gizem Özcan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya yazılı olarak cevaplandırması için şu soruları yöneltti;
1) AYM ve Savcılık kararlarına rağmen Beyoğlu Kaymakamlığı’nın uyguladığı yasak için kamuoyundan gizlenen yazılı veya sözlü bir talimat var mıdır?
2) Kamu gücünü kullanan tüm aktörler, kesin ve bağlayıcı nitelikteki Anayasa Mahkemesi kararlarına uymak zorunda iken, İstanbul Valiliği, Beyoğlu Kaymakamlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün, konu Cumartesi Anneleri olunca, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına uymamasının nedeni nedir?
3) 968. Haftada basına yansıyan görüntülerden de anlaşılacağı üzere ortada bir direnme yokken savunmasız insanlara acı çektirmek üzere 6 kelepçe üst üste takarak, çığlık çığlığa gözaltına alınmaları işkence değil midir?
4) Cumartesi Anneleri’nin gözaltı sonrası emniyette verdikleri ifadelerinde kötü muamele, hakaret ve işkence iddiasında bulundukları kolluk mensupları hakkında bugüne kadar herhangi bir araştırma, soruşturma başlatılmış mıdır?