DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5668832,81%
Muğla
11°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

18:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
MİLLETVEKİLİ GİRGİN’DEN ŞEHİT AİLELERİ VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ’NE ZİYARET
94 okunma

MİLLETVEKİLİ GİRGİN’DEN ŞEHİT AİLELERİ VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ’NE ZİYARET

ABONE OL
Eylül 28, 2021 12:10
MİLLETVEKİLİ GİRGİN’DEN ŞEHİT AİLELERİ VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ’NE ZİYARET
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla Şehit Aileleri ve Yardımlaşma Derneğini ziyaret etti. Girgin, ziyarette şehit yakınları ve gazilerin güncel sorunlarını dile getirmeye devam edeceklerini belirterek; sorunlar ile ilgilenecek, Şehit Yakınları ve Gaziler Yüksek Kurulu’nu kuracaklarını belirtti.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla Şehit Aileleri ve Yardımlaşma Derneğini ziyaret ederek Dernek Başkanı Kazım Alsan ile şehit yakınları ve gazilerin yaşadığını sorunlar ile ilgili bilgi aldı.

“ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLER YÜKSEK KURULU’NU KURACAĞIZ”

Girgin, ziyarette gazi ve şehit yakınları ile ilgili yapacakları hizmetleri dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

“Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi yeri geliyor şehitlerimizi, gazilerimizi yere göğe sığdıramıyoruz ama uygulamaya gelince tam tersi bir tablo ile karşı karşıyayız. Kore gazisi”, “Kıbrıs Gazisi”, “15 Temmuz Gazisi” gibi farklı isimlendirmeler bulunuyor. “Neden her biri ayrı statüde? Gazi gazidir, şehit de şehittir. Aralarındaki farkların nedeni nedir? Şehit yakınları ve gaziler arasında var olan farklılıkların tümü giderilmelidir. Anayasa’nın 10’ncu ve 61’inci maddelerinde şehit ve gazi yakınları arasında eşitlik ilkesine aykırı işlem yapılamayacağının ve onlara yaraşır bir hayat tarzının sağlanması gerektiği yazılıyor. Şehit yakınları, gaziler ve gazi yakınlarının sorunlarının çözümünde koordinasyon görevi yapacak, sorunları ile ilgilenecek, Şehit Yakınları ve Gaziler Yüksek Kurulu’nu kuracağız.

“MİLLETVEKİLLERİ GİBİ ONLARDA AYNI HİZMETTEN YARARLANMALI”

Şehitlerimizin eşlerinin, eşleri yoksa anne ve babalarının ve gazilerimizin net aylık gelirinin en düşük net memur maaşının altına düşmemesi lazım. Bunu eşitleyeceğiz. Şehitlerin 18 yaşından büyük olan ve öğrenci olmayan çocuklarının kişi sınırlaması olmaksızın kamu kurumlarında istihdam edilebilmesini sağlayacağız. Gazi ve şehit çocuklarının eğitim hayatlarını burslu sürdürebilmeleri için de gerekli desteği sağlayacağız. Milletvekilleri sağlık şartlarından hangi şartlarda yararlanıyorsa gaziler, maluller ve şehit yakınları da aynı şartlarda sağlık hizmetinden yararlanmalılar. Bu milletvekilleri için de bir onur vesilesi olur. 3713 ve 2330 sayılı kanun kapsamı dışındaki şehit yakınları bazı özel hastanelerde tedavi muayene ücret ödemek durumunda kalıyorlar. Bu konuda bazı şikâyetler geliyor. Bunun takipçisi olacağız.

Haber :Esma Turan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP