Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile spor üzerine

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’le spor üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşi teklifimizi geri çevirmeyen ve sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Başkan Gümüş’le belediye olarak ilçe genelinde spor faaliyet ve yatırımlarından Muğlaspor’a kadar konuştuk. Keyifli okumalar
Fatih Arslan
-Sayın  başkan sporla ilginiz nedir? Spor yapıyor musunuz? Gönül verdiğiniz takım var mı? Futbol dışındaki branşları takip ediyor musunuz?
 Lisanslı bir sporcu olmasam da hem sporla iç içe olduk. Köyde olmam köyde yaşamak bile o doğal hayat bir spor oluyor. Burda ortaokul lise hayatım da pansiyon da kaldım. 120 kişiydik biz herkes ailesinden uzak hafta sonları tek yaptığımız şey ders bittikten sonra hep spor olurdu, futbol olurdu. Maçlar yapardık. Basketde iyi bir branştı basketbolda oynardık. Abilerimizi takip eder izlerdik. Şuan yaptığım spor yürüyüş sağlık için vazgeçilmez üniversite hayatımdan bu zamana kadarda salon sporlarını kendi sağlığımız için devam ettiriyoruz ama spora karşı ayrı bir sevgimiz vardır. Evde eşimle hep televizyonu ayırıyorduk eşim film bakıcam derdi bende olmaz derdim. Şuan pandemi döneminde futbol maçlarını basket Euro ligi maçları kadınlar voleybolu çok iyidir. Onları takip ederim. Buz pateni kayak sporunu da severim kayak sporunu anlatan rahmetli Kenan ONUK un anlatımıyla takip ederdim. Her zaman sporun içindeyim. Küçüklüğümden bu yana iyi bir Fenerbahçeliyim Ama fanatik bir Muğlasporluyum, sporla iç içe hayatımız devam ediyor.


-Peki Menteşe Belediyesi’nin spora bakış açısı nedir?
 Şöyle bir şey ben gerçekten sporu çok önemsiyorum birde Menteşede şöyle bir durum var. Muğla’da hayat akşam başlar ne kadar çok spor tesisi varsa o kadar çok insan spor yapıyor. Menteşe Belediyesi kurulduğundan bu yana spora önem verdik. Ama eksiğimiz var mı var yeni bir belediye olmamızdan dolayı birde bütçeler yeterli olmadığı için spor tesisleri olarak eksikler var. Biz yazın kurslar açıyoruz sporculara yönelik gerçekten çok fazla katılım oluyor. Spor müdürlüğümüzü aktif hale getirdik. Kadınlarımıza yönelik zumba dansına inanılmaz rağbet var 1000 kişi müracaat ediyor buda bizi sevindiriyor. Herkesin spor yapmasını istiyoruz. Kötü alışkanlıklardan uzak olmasını kardeşliğin arkadaşlığın dostluğun gelişmesinde öz güveni arttırmada sosyal faaliyetleri çok önemsiyorum bunun başında spor geliyor. Özellikle evdeki kadın ve kızlarımıza spor yaptırmak gerekiyor. Amacım biraz daha pozitif ayrımcılıkla kadınlarımıza kızlarımıza yönelik sporları arttırmak kadınlar futbol takımı, voleybolda kızlar voleybolu olsun basketbol takımı olsun Muğla’da şu anda bunların hiçbiri yok ilçelerde birkaç yerde var insan imreniyor bunların gelişmesini istiyorum. Kızlarda hokey takımı kuruldu burada özveriyle çalışanlarımız hocalarımız var o kız çocuklarımıza bakıyoruz pırıl pırıl her gelir grubundan insanları birleştiriyor hayatta tutuyor keyif aldırıyor. Spor sayesinde gitmedikleri yer kalmıyor ülke dışına da gidiyorlar. Kendilerini geliştirip derslerine de yansıtıyorlar. Biz bu sporcularımıza belediye olarak destek veriyoruz. Aş evinde yeme içmelerinde destek sağlıyoruz. Gelip yemeklerini yiyebiliyorlar o kadar memnun oluyorlar ki, onun dışında amatör sporlara desteğimiz devam ediyor, Menteşe belediyesinde kurulduğumuz günden bu yana iyi şeyler yapıldı eksiklerimizi görüyoruz, voleybol takımı kuruyoruz farklı salonlarda tesislerde antrenman yapıyoruz. Menteşeye bir tesis kazandırmayı düşünüyoruz. Önceliğimizi kızlarımıza vererek daha fazla insanımızın spor yapmasını istiyoruz.


-Başkanım Menteşe Belediyesinin spor faaliyetleri kaç branşta ve kaç sporcu ile yürütülüyor?
Şuanda 12 branşda sportif faaliyetlerimiz var. Futbol Saburhanespor Muğla’nın saburhane mahallesi, eski Muğla dediğimiz yer spor-futbol olmasa o çocuklar kötü alışkanlıklara yönelebilirler. Sporla beraber onları ordan çekiyorsunuz hep beraber bir araya gelip arkadaşlıklarını dostluklarını geliştirip birde derslerinde başarılı oluyorlar birde çok iyi sporcular çıkmaya başladılar. Muğlaspor altyapısı gibi Muğlaspora da oyuncu gönderiyor. Sayıları çok fazla olunca bizde bazı oyuncuları 13/14 yaş gruplarından transfer ettik. Menteşe belediyesi futbol takımı olarak destek veriyoruz. Karatede şehirlerarası turnuvalara katılıyoruz. Satranca çok önem veriyoruz, zeka oyunu olduğundan dolayı aktifiz, halk oyunlarımız, dans, atletizm, bisiklet, masa tenisi, judo, voleybol 700’e yakın sporcuyla Menteşe belediyemizin spor müdürlüğü faaliyetlerini sürdürüyor ama bu yeterli değil hedefimiz daha iyi yerlere gelmek.
-Menteşe Belediyesinin amatör spora destekleri nelerdir?
Her yıl düzenli olarak ilçemizde faaliyet gösteren amatör spor kulüplerine ayni ve maddi yardım yapmaktayız. Başarılı sporculara aş evimizden yemek desteği sağlamaktayız, ilçemize müsabakaya gelen amatör spor kulüplerine gezgin bisikletçilere konaklama desteği sağlamaktayız. Deplasmana gidecek olan amatör spor kulüplerine araç ve yakıt desteği sağlamaktayız. İlçemize müsabakaya gelen amatör spor kulüplerine, gezgin bisikletçilere konaklama desteği sağlamaktayız. İlçemiz genelinde başarılı olan sporculara hayatlarını idame etme anlamında maddi destek veriyoruz. (Gıda yardımı-Kömür yardımı- Öğrenci yardımı)

Başkanım Menteşe Belediyesinin spor ile ilgili projelerinden bahseder misiniz?
Pandemi sürecinde spordan uzak kalan halkımıza spor yapmaları adına online kurslarımızı başlattık. Yeşil alanlarda halkımıza uzman antrenörler eşliğinde sabah sporları yaptırdık. Kanser hastaları ve yakınlarının bir nebze hastalığı unutmaları adına Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi işbirliğiyle kanserle dans projesi hayata geçirdik. Çocuklarımızın sağlıklı beslenmeleri adına çocuk bilim parkını ziyaret eden öğrencilerimize Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi sağlıklı beslenme konusunda eğitimler verdik. İlçemizde 7 den 70 e bisiklet eğitimleri gerçekleştirdik. İlçemizdeki gençlere örnek olması adına branşlarındaki üst düzey sporcuları misafir ederek spor söyleşileri düzenledik. (Ergün PENBE, Tunç FINDIK, Feridun EKMEKÇİ, Pınar PİNZUTİ, Nasuh MAHRUKİ) Kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik öz savunma atölyesi kurarak 18-55 yaş arası 80 kadına özel ders verdik. Belediyemiz bünyesinde pandemi sürecinde vatandaşlarımızın aktif spor yapabilmeleri adına  spor branşında turnuvalar düzenlemek için çalışmalara başladık.
Belediyemizin sosyal ve sportif tesisleri hakkında bilgi verir misiniz? Tesisleşme anlamında yeni projelere imza atacak mısınız?
Menteşe belediyesi Akyol sosyal tesislerinin yapımını tamamlayarak halkın hizmetine sunduk. (Halı saha, tenis kordu, voleybol sahası, basketbol sahası)  Kötekli mahallemizde iki adet halı saha, basketbol sahası ve voleybol sahası.  4 ay sonra hazır hale gelecek. Yerkesik mahallemizde bir adet suni çim saha, Deniz ova mahallemizde bir adet halı saha, Gazeller mahallemizde bir adet halı saha,  Gülağzı mahallemizde bir adet basketbol sahası, Bayır mahallemizde bir adet halı saha.
-Valilik turnuvasını yakından takip ediyor musunuz turnuva ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Çoğu yerde yok olsa bile bizimki kadar aktif olmuyordur. Dedim ya Muğla’da ki herkes spor yapmayı seviyor. Valilik kupasının en güzel yanlarından bir tanesi bu baharın başlangıcında Menteşe ve Menteşenin çevrelerinde 18-20 takımın katılımı oluyor. Bir defa seyircisi çok oluyor herkes maç izlemeye, dinlenmeye geliyor ve geçmişte spor yapmış veteran dediğimiz kişiler o gün birlikte olup spor da yapabiliyor. Tam bir sosyal proje ödevi gibi, hem çekişmeli maçlar oluyor gerçekten bir renk katıyor. Bir buçuk ay devam ediyor ama bir sene boyunca o valilik kupası konuşuluyor o yüzden bunu önemsiyor ve beğeniyorum. Dediğim gibi Düğerek sahasında restorasyon çalışması yapılacağını duydum. Suni çim olacakmış Gençlik spor müdürlüğü tarafından yapılması çok iyi olur. Valilik kupasında biz kendi belediyemizle takım olarak katılıyoruz diğer yönlerden de destek vererek valilik kupasını destekliyorum. Akşamları yoğun çalışmadan sonra valilik kupası maçı varmış hadi gidelim diyoruz, insana yoğun günün ardından stres attırtıyor çok güzel bir etkinlik devam etmesini istiyoruz.
-Gerçekleştirmiş olduğunuz birinci ayak tenisi turnuvası Muğla genelinde güzel tepkiler aldı gelecek yıllarda diğer ilçelerimizde de yapılacağına haber aldık. Gelecek yıllarda da bu etkinlik devam edecek mi?
Pandemi döneminde çoklu sporlar yasaklandı bildiğiniz gibi halı sahalar, futbol maçları, basket maçları yapılamıyor. Spor da ihtiyaç bu noktada ne yapabiliriz diye konuştuğumuzda biz her yıl 29 Ekim olsun,30 Ağustos olsun, 19 Mayıs olsun, milli bayramlarımızda hem kutlama hem de sportif faaliyetlere etkinliğin içine koyuyoruz. Bu konuda ne yapabiliriz diye konuştuğumuzda spor yapan eski futbolcularımızdan sizlerin de görüşleriyle birlikte Spor İl Müdürlüğümüz ayak tenisi diye bir turnuva yapalım 29 Ekim de dediler. Bende tam nasıl olduğunu bilmiyordum, birkaç maçı izlemeye gittim gerçekten çok zevkli ve ilgide görüyor. Ayak tenisi halı saha gibi ilgi görmeye başladı. Maçı izlemesi zevkli heyecanlıda oluyor. Bizde Akyolda ki tesisimizi, tenis sahamızın bir tanesini ayak tesisi haline getirdik, çok ilgi gördü çokta iyi takımlar katıldı. Bu yakın zamanda 23 Nisan olmayabilir ama 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında tekrar yapabiliriz devam ettirmeyi düşünüyoruz.
-Sayın başkan Muğlaspora her zaman destek olduğunuzu ve yakından takip ettiğinizi biliyoruz. Zor şartlarda 3.lige çıkılmıştı şuan ki Muğlaspor’un durumu ile ilgili ne söylemek istersiniz?
Tabi Muğlaspor çok farklı, 53 yıllık bir kulüp. Muğla’da merkezde yüz bin kişi yaşar. Elli altmış bin hane vardır. Her hanenin ortak değeri nedir? diye sorsan Muğlaspor der sokağa çıktığın zaman ne olacak bu Muğlaspor der. Gerçekten bugün ki bulunduğumuz noktada iyi değiliz, ne oldu neden buralara geldik. Masaya yatırıp değerlendirmek gerekir artık kulüpleri dernek olarak yürütmek imkansız hale geldi. Bütün büyük kulüplere baktığımızda hepsinin formasının önünde arkasında bir sponsor ismi var. Fenerbahçe bugün Euro ligde basketbolda başa baş gidebiliyorsa dünya takımı olabiliyorsa Fenerbahçe Beko eskiden Fenerbahçe Ülker’di. Öncelerden geldiler Muğlaspor için ama biz çok fazla tutucuyuz yani destek almaktan. Muğla’nın yanına bir isim gelmesinden çekiniyoruz ama kolay değil, şirketleşmek için bizle de öncülük yaptık iki üç sene önce Muğla Büyükşehir başkanımız öncülük yaptı. Eski başkanlarımızı ikna etmek kolay olmadı ama Bodrumspor yaptı. Çok kötü durumdaydı şuanda play-offa doğru gidiyor. Yani dernek olarak yönetimi devam ettirmek zor. Başkanlarda, yönetimde elinden geleni yapıyor ama sabit gelirler olmayınca tıkanılıyor, alt yapıya- amatöre yatırım yapamıyorsun bu seferde alt yapıdan A takıma oyuncu alınmıyor. Her geçen sene maddi açıdan kötüye gidiyor. Bu sezon için ilk yarı kötü geçti, ikinci yarı dokuz on oyuncu aldık dün de çok kritik maç vardı şanssızlık son dakikada golü yedik. İşimiz kolay mı gerçekten değil ama ben yine de Muğlaspor’un ligte kalacağına inanıyorum ama çözüm bulmak gerekiyor. Bu yıl ligte kalıp gelecek yılı değerlendirmek gerekir, alt yapıya yatırım yapmak kendi oyuncunu oynatmak, daha az paralar harcamak gerekir.
-Sayın Başkan, bize vakit ayırıp düşüncelerinizi ve çalışmalarınızı gazetemiz okurları ve bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

-Ben de size ve gazeteniz Yenigün’e bu fırsatı verdiği için teşekkür eder, yayın hayatınızdaki başarılarınızın devamını dilerim.

Bu Habere Yorum Yapın