DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 585175-0,46%
Muğla
11°

AÇIK

12:53

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
MARMARİS KENT KONSEYİ’NDEN SİNPAŞ’A KARŞI EYLEM
116 okunma

MARMARİS KENT KONSEYİ’NDEN SİNPAŞ’A KARŞI EYLEM

ABONE OL
Ekim 14, 2021 14:10
MARMARİS KENT KONSEYİ’NDEN SİNPAŞ’A KARŞI EYLEM
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla’nın Marmaris İlçesi İçmeler Mahallesi Kızılcabük Mevkiinde devre mülk yapımına devam edilen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “ÇED gerekli değildir” kararıyla çevrecilerin de tepkisine neden olan SİNPAŞ şirketine karşı tepkiler büyüyor. Marmaris Kent Konseyi de inşaatın devam ettiği alanda basın açıklaması ile eylem yaptı. Açıklama da, “Bir yere böylesine büyük bir proje yapılıyorsa önceden halk bilgilendirilir, talepleri ve itirazları dikkate alınır” denildi.

Muğla’nın Marmaris İlçesi İçmeler Mahallesi Kızılcabük Mevkiinde devre mülk yapımına devam edilen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “ÇED gerekli değildir” kararına çevrecilerin tepkisi sürüyor. Marmaris Kent Konseyi de inşaatın devam ettiği alanda basın açıklaması ile eylem yaptı.

“TOPLUMSAL ÇIKAR MI? BİRİLERİNİN ÇIKARI MI?”

Açıklama da şu ifadeler kullanıldı:

“Hepimizin bildiği gibi Marmaris’imizin iki değeri var. Yemyeşil ormanı ve masmavi denizi. Maalesef ormanımız yandı, her yer simsiyah, denizimiz büyük kirlilik riski altında. Kıyılarımız ise işgal edilmiş, kum görünmüyor. Her şey turizm adına hoş görülüyor. İlçemizin turistik değerinin bu doğa ve deniz sayesinde olduğu bilinçli olarak görmezden gelinerek. Rant çevrenin, adaletin, halkın ve bir arada yaşamanın da önüne geçiyor. Bir virüs gibi yayılıyor, iyi ve güzel olan her şeyi yok edip yozlaştırıyor. Böyle bir anlayışa esir olmak istemiyoruz. Burada olan bizler doğamıza, insanımıza, hakkımıza ve Marmaris’imize sahip çıkıyoruz.

Kamuoyuna yansıdığı şekilde Marmaris de Sinpaş Kızılbük GYO tarafından projelendirilen ve yapımı tüm yaz boyunca devam etti.  İçinde 205 otel odası, 1407 devre mülk, yat yanaşma yeri, alışveriş merkezi, kaplıca, aqua park olacağı beyan edilen inşaat için verilen “çed gerekli değildir” kararının iptali için Muğla 3.İdare mahkemesinde bir dava açtık. İstemimizin tamamını şirketin kendi web sayfasından, borsaya sunduğu izahnameden, değerleme ve hukuk raporundan nedenlendirdik. Ne bir yorum ne de bir tahmin ilave ettik.

“İNSAN HAKLARIYLA İNSANDIR”

Peki, bugün burada neden toplandık derseniz? İnsan, haklarıyla insandır. Yasalar herkesi bağlar. Bir yere böylesine büyük bir proje yapılıyorsa önceden halk bilgilendirilir, talepleri ve itirazları dikkate alınır. Kişilerin değil toplumun faydası gözetilir ve kanunlara uygun davranılır. Seçilenler ve atananlar bu süreçlerin sağlıklı olarak yapılmasını sağlar ki; hemşerileri, yaşadıkları yerde neler oluyor, ne yapılmak isteniyor, faydası, zararı ve riskler nedir bilsinler ve doğru bilgilensinler. Marmaris Kent Konseyi olarak varoluşumuzun ana nedeni olan “kentin hak ve hukukunu korumak”, “çevreye duyarlılık” ve “hesap sorma – hesap verme” ilkeleri ışığında defalarca şikâyette bulunmamıza rağmen valilikten izin aldık diyerek “inşaat yasağına” uymayan ve inşaat sahası buradan yüzlerce metre aşağıda olmasına karşın, kendisine ait olmayan devlet arazisine tabelasını asarak, işgalin resmi olan kapıyı kaldırmayışını protesto etmek için toplandık.

Bildiğiniz üzere inşaat yasağı Cuma günü son buluyor. Marmaris Kent Konseyi bileşenleri ve Marmarisliler olarak yasalara sahip çıkıyoruz ve bugüne kadar uygulatılmayan inşaat yasağının bir gün dahi olsa uygulanmasını sağlamak için ısrar ediyoruz. Ayrıca orman ve milli parklar tarafından kendisine hiçbir tahsis yapılmamasına rağmen şirket tabelası asılan bu kapının da kaldırılmasını istiyoruz. Böylelikle kaldırmayan bu kapının ardında yapılanların halk tarafından görülmesini istiyoruz. Halkımız görsün ne olduğunu. Buna hakkı var. Ormanı, milli park alanı mı zarar görmüş, ağacı mı kesilmiş, yollar mı açılmış, koylarımı işgal edilmiş.

“MÜCADELEYİ BİRLİKTE YAPALIM”

Kanunlar ülkelerin ve toplum düzeninin dayanağıdır. Böylesine çevre saldırısı altında bulunan turistik bir ilçede gücü ve arkası olana kanunlara uyması konusunda ses çıkarılmaz ise yozlaşmanın ve suiistimalin önüne geçilemez. Bütün kanunsuzluklar “ona gücünüz yetmedi bana mı gücünüz yetiyor” denilerek meşru kılınmış olur. Toplumsal çıkar ve demokratik katılım medeniyetin bir ölçüsüdür. Bugün burada bizler demokratik hakkımızı kullanarak Marmaris’e ve yasaların uygulanmasına sahip çıkıyoruz. Yasaların uygulanması konusunda görevini yapmayanları halk nezdinde mahkum, yasalar önünde de sorumlu ilan ediyoruz. İstiyoruz ki nasıl yangında birlikte mücadele ettiysek bugünde bu mücadeleyi birlikte yapalım.”

Haber :Esma Turan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP