DOLAR 8,85261.02%
EURO 10,38740.67%
ALTIN 499,081,69
BITCOIN 369687-4,12%
Muğla
20°

PARÇALI AZ BULUTLU

19:06

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
Lütfen anız yakmayın
135 okunma

Lütfen anız yakmayın

ABONE OL
Ağustos 30, 2021 10:43
Lütfen anız yakmayın
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkemiz daha 10-15 yıl öncesine kadar dünyadaki kendi kendine yetebilen 7 tarım ülkesinden birisiydi. Ne yazık ki tarımda uygulanan yanlış politikalar bizi bu konumdan uzaklaştırdı, uzaklaştırdığı gibi de dışa bağımlı hale getirdi.

Tarımdaki verimliliğin ve kalitenin düşmesinin altında şüphesiz bir çok neden yatıyor. Ama ben malumunuz olduğu üzere yangın mevsimindeyiz. Akdeniz ve Ege bölgesinin neredeyse tamamında çıkan orman yangınlara geleceğimizden büyük bir parça daha koparıp gitti. Bu yangınların eko sistemden tutun insan sağlığına varıncaya kadar bir çok olumsuz sonucu var.

Söz tarımdan açılmışken, ben çiftçilerimizin yıllardan bu yana alışageldiği yanlış bir uygulamadan yani anız yakılmasından bahsetmek istiyorum.

Toprak verimlilik unsurlarına uzun vadede ciddi zararlar veren anız yakma yanlış bir uygulamadır. Anız toprağın geleceği, toprak ise bizim geleceğimizdir. Anız yakmak geleceğimizi, bize emanet edilen en değerli varlığımızı yakmaktır. Bu gerçek asla unutulmamalıdır.

Aslında anız yakma olayının ülkemizde 1993 yılından beri yasak. Lakin uyan kim. Bu sebepledir ki her hasat sonu anız yakılması ciddi bir şekilde hem havadan hem karadan takip edilmelidir. 

Hasat sonrası tarlada kalan bitki saplarının sürülerek temizlenmesinin masraflı olduğu düşünülerek bazı üreticiler bu artıkları yakmayı tercih ediyor. Fakat unutulmaması gereken bir durum var; anızın yakılması esnasında toprakta sadece hasat sonrası kalan kökler yakılmıyor, toprağın önemli biyolojik, fiziksel ve kimyasal özellikleri de zarar görüyor.

Anız yangınlarıyla yüzey toprağının organik maddesi yok oluyor. Organik madde, yağış sularının emilmesini ve tutulmasını sağlar, erozyonla toprak taşınmasını önler ve toprağın havalanmasını sağlar. Ülke genelinde yaşanan kuraklık sonrası üreticilerimizin anız yakmanın toprağa ve biyoçeşitliliğe verdiği zararları düşünerek hareket etmeleri gerekmektedir. Anız yangınlarının toprak yapısına verdiği zararın geri kazanılması uzun yıllar almaktadır. İlk birkaç santimetre kalınlıktaki toprakta oluşan yüksek sıcaklık, verimlilik için en önemli unsurlardan biri olan organik maddeleri yok ediyor. Anızı yakılan toprağın üst kısımlarında 250 derece civarında sıcaklık oluşarak toprak yüzeyinde bulunan küçük canlıları da öldürmektedir. Hâlbuki toprakta bulunan ve gözle görülmeyen bu canlıların faaliyetleri sonucunda organik maddeler parçalanarak toprak verimliliğini artıran humusa dönüşmektedir.

Anız yakıldığında özellikle topraktaki karbon ve azot dengesi yok olmakta, organik madde miktarı azalmakta, mikrobiyolojik aktivite gerilemekte, toprağın su tutma kapasitesi azalmaktadır. Topraktaki mikro organizmaların yüzde 70’i zarar gördüğünden toprak verimliliği azalmaktadır.

Sevgili çiftçiler hem orman yangını mevsimindeyiz. Anız yangınlarından dolayı çıkan orman yangınları azımsanmayacak sayıdadır. Lütfen hasadınızı yaptıktan sonra anız yakmayın. Bunu yapmaya devam ettiğiniz takdirde hem toprağınızı öldürüyorsunuz, hem kazancınızı öldürüyorsunuz, hem de geleceğimizi yok ediyorsunuz. Lütfen anız yakmayın…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP