Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Köyceğiz’de yapılmak istenen Balcılar Barajı’na itiraz edildi

Muğla’nın Köyceğiz ilçesin yapılması

Muğla’nın Köyceğiz ilçesin yapılması planlanan Balcılar Barajı projesine karşı, vatandaşlar tarafından itiraz edilerek, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne iptal dilekçesi verildi.

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde, DSİ tarafından yapılması planlanan Balcılar Barajı ve Sulaması, Hidroelektrik Santralleri, Malzeme Ocakları, Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi ve Beton Santrali Projesi’nin ÇED süreci başlamıştı.
Proje öncelikle bölgede yaşayan vatandaşlar ve birçok kesim tarafından tepki toplamıştı.
Bugün Balcılar Mahallesi Muhtarı, bölge halkı, çevre koruyucu vatandaşlar ve CHP Muğla 27. Dönem Milletvekili Burak Erbay, projeye karşı itiraz ederek, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne iptal dilekçesi verdiler.

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde açıklama yaparak, Boğa Deresi’nin üzerine yapılmak istenen barajın büyük bir baraj olduğuna dikkat çeken CHP Muğla 27. Dönem Milletvekili Burak Erbay şunları söyledi;
“Önemli miktarda yetişmiş orman varlığı kaybedilecektir. Orman varlıklarımızın ormanların daraltılması anlamına gelen bu denli büyük kesimlerle yok edilmesi, iklim değişikliği ile kuraklaşan bölgemizde daha da olumsuz sonuçlara yol açacaktır.

Baraj inşası için yapılan çalışmalar sırasında oluşacak toz hem insan sağlığına, hem de çevre ekosistemine zarar verecektir. Önemli Doğa Alanı olan bölgede doğal yapı tahrip olacak ve köylülerin geçim kaynağı olan sebze ve meyve veriminin düşmesine neden olacaktır.
Patlatmalar, nakliye, kazı gibi nedenlerle oluşacak toz, taş fırlaması, heyelan riski yollarda ve köylerde can güvenliğini ve huzurlu yaşama koşullarını tehdit edecektir. Proje alanında tüm dere kenarlarında çok sayıda sığla (günlük) ağacı mevcut olmasına rağmen projede bundan söz edilmemektedir. Sığla Ağacı, ülkemizin özellikle; Muğla Merkez, Marmaris, Köyceğiz ve Fethiye ilçe sınırlarında, Denizli Acıpayam ilçesi, Burdur ili Bucak ilçesi ile Rodos Adası’nda yetişen koruma altına alınmış endemik bir türdür. Projenin gerçekleşmesi halinde çok sayıda sığla ağacı kesilecektir. Baraj nedeniyle su rejimi değişeceğinden su ile ilişkili olarak baraj alanı dışında da su rejimi değişen bölgelerdeki sığlalar kuruyacaktır. Sığla ağacı bölgenin en önemli gelir kaynağı olan balcılık için arıların faydalandığı önemli bir unsurdur. Baraj bu yönüyle de sakıncalıdır.

“BALCILAR BARAJ PROJESİ KAMU ZARARI YARATACAK”
Bölgenin, Köyceğiz-Dalyan ÖÇK alanı doğal güzellikleri sayesinde önemli bir turizm merkezi olduğuna dikkati çeken Erbay sözlerine şöyle devam etti: “Namnam çayı ve Boğa deresi sularının akışının depolanması, kurak dönemlerde can suyu ile yetinemeyecek olan bölgeleri etkileyerek kurutacağı açıktır. Köylülerim geçim kaynakları olan tarım, hayvancılık ve arıcılık yanında bölge turizmi de de olumsuz etkilenecektir.

Baraja yaklaşık 10,5 ve 13,5 km uzaklıktaki aktif deprem fayları varken Balcılar köyünün yerleşim alanının üstüne konumlandırılan baraj önemli bir tehlike unsurudur.

Baraj havzası ve çevresinde yaban hayatı mevcuttur. Yaban keçisi, tavşan, porsuk, gelincik gibi hayvanların bulunduğu proje alanı Geyik kanyonuna 3km mesafededir. Köyceğiz ve Yılanlı Çakmak Yaban Hayatı Geliştirme Sahası arasındaki geçiş bölgesidir. Çalışmalar yaban hayatına zarar verecektir.
Ormanlar su kaynaklarının temelidir. Köyceğiz’in su kaynakları zengin orman alanlarına bağlıdır. Son yangın afetlerinde büyük zarar gören ormanlarımız baraj tesisi ile yine zarar görecektir.

Yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı Balcılar Baraj Projesi kamu zararı yaratacaktır. Köyceğiz doğal su rejiminin bozulmaması için, Balcılar Barajı Projesinin iptalini ÇED sürecinin sonlandırılmasını talep ediyorum.”

Açıklamaların ardından Erbay ve beraberinde ki heyet, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne iptal dilekçesi verdi.

İtiraz dilekçesinde ise şu sebeplere yer verildi;