Hayvanlarda tırnak sağlığı

İçinde bulunduğumuz kış aylarında sığırlar ahırda barındıklarından hareket etme imkanlarının kısıtlanmasına bağlı olarak tırnaklarda istenilen oranlarda doğal aşınma olmamaktadır. Bu nedenle tırnakların belirli aralıklarla bakımı, hayvanın genel sağlığı yanında verimleri üzerinde de etkilidir.

Sığırlarda tırnak bozuklukları, topallıklar ve bunları seyreden hastalıklar geniş ölçüde verim kaybına yol açar. Pek çok faktör genetik, barınak tipi, ekzersiz, mevsim, yaş, beslenme koşulları ayak sağlığı üzerinde etkilidir.

Tırnak da  vücutta bulunan diğer dokular gibi hastalanır. Başlıca ayak hastalıkları tırnak çatlaması, tırnak düşmesi ve tırnak kalınlaşması, tırnak ezikliği başlıca aklımıza gelen tırnak hastalıklarıdır.

Hayvanlarda tırnak kesimi uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir iştir. Usta bir tırnak bakıcısı özel aletleri kullanarak tırnak kesimi yapar. Genel olarak önce tırnak kerpeteni veya tırnak makası ile uzamış ön tırnak kısmını almak ve arkasından yontmakla şeklini verip en son törpü ile düzeltme yapılmaktadır. Boğaların tırnakları ise yılda 3-4 defa kesilmelidir. Çünkü tırnak bakımı ve ayak sağlığı aşım kabiliyetiyle yakından ilgilidir.

Tırnak dokusunun kanla beslenmesi ve kan dolaşımının düzenli olması için padok ve merada gezinmesi sağlanmalıdır. Mera dönüşü hayvanların tırnaklarının arasına sıkışabilecek sert yabancı cisimler kontrol edilmelidir.

Zamanında tırnağa gösterilen küçük bir özen ve düzeltmeler ile gelecekteki büyük bozuklukların önüne geçilmiş olur. Özellikle çok keskin kenarlı tırnaklarla, kötü kırılmış tırnaklar ve taban ezikliklerinin tedavi edilmemesi ya da yetersiz tedavi zamanla büyük bozuklukların oluşmasına sebep olur. Erken bulguların veteriner hekime bildirilmesi olabilecek bozuklukların önüne geçilmesini sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı