Hayvancılıkta sona mı yaklaşıyoruz?

Üreticiler son günlerde yem fiyatlarına ard arda yapılan zamlarla batma noktasına geldi. Saman, yonca, silaj derken üzerine bir de fabrika yemlerine gelen zamla üretici yine derin kaygılara sürüklendi.
Fabrika yemlerine yapılan zamlar et fiyatlarına yansıyacak ilerleyen dönemlerde ve doğal olarak diğer hayvansal ürünlere de yansıyacak ve tüketiciyi de etkileyecektir. Yılbaşından bu yana besi ve süt yemlerine ard arda %5 zam yapıldı. Sadece fabrika yemlerine değil mısır, arpa ve kepek gibi yem maddelerine de fiyat artışları söz konusu. Süt ve besi üreticilerinin ön önemli girdilerinin başında gelen yem fiyatları üreticiyi bitme noktasına getirdi.
Üreticiler, yem şirketlerinin aylık olarak güncellediği yem fiyatlarının artık haftalık olarak günceller hale gelmesinden büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu maliyetlerle üreticinin karlı ve sürdürülebilir bir üretim yapması mümkün gözükmüyor.
Bu maliyetlerdeki artış sadece üreticiyi ilgilendiriyor gözükse de gıda enflasyonuna yansıyınca 80 milyonu yakından ilgilendirir hale geliyor.
Havaların soğumasıyla birlikte hayvanlarını uzun süre dışarıda otlatamayan üretici, mecburen yem vermek zorunda kalıyor. Üreticinin hayvanını aç bırakacak hali olmadığına göre, ailesinin, kendinin harcamalarından kısarak hayvanlarına yem maddesi almaya çalışıyor. Fakat üreticilerin bazıları buna dayanamayarak hayvanını zararına da olsa kestirmek ya da satmak zorunda kalıyor. Bu böyle devem ederse besicilik veya sütçülük yapan üreticilerin sayısı ciddi derecede düşecektir. Artık para kazandırmadığı için de besicilik ve sütçülük yapılamaz hale gelecektir. O kadar para ve emek harcayıp bir de üzerine zarar eden üretici bu işi yapamaz hale gelecektir.
Devletimizin bu duruma bir an önce el atıp; yem, saman, silaj fiyatlarını aşağıya çekip, üreticiyi teşviklerle koruması ve kollaması lazım. Üretici zır durumda. Bıçak kemiğe dayanalı çok oldu. Üretici son dakikaları oynuyor. Devletin ve yetkililerin daha fazla vakit kaybetmeden önlem alması ve milli bir üretim politikasını hayata geçirmesi lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: