Efsanevi nar ve faydaları

Kalbin koruyucu besini olan narın insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Tanelerden oluşan nar, besin değerlerinin yüksek olduğu bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmış bir meyvedir. B vitaminlerinin hemen hemen hepsinin bulunduğu bu şifa deposu aynı zamanda bir antioksidandır. Uzun süre tokluk hissi verir. Zayıflamaya yardımcı olur. Lif bakımından zengin olan narın 1 su bardağı kadarı yaklaşık 7 gram life denk gelir. Günlük kalori oranını dengede tutar, şişmanlıkla savaşırken aynı zamanda vücudun enerjisini yükseltir.

Kuraklığa karşı dayanıklı olan nar, Akdeniz iklimine elverişlidir. Alternatif tıpta doğal antioksidan olarak kullanılan nar,  Osmanlı saray mutfaklarında et yemeklerini harmanlamada, sultanların cilt bakımında kullanılırdı.

Nar suyu ve meyvesi vücutta oluşan iltihap, hastalık ve toksinlerle mücadele eder. İçerdiği vitaminler ve antioksidanlar, kalp-damar hastaları, kanser, diyabet, yüksek tansiyon ve artrit gibi pek çok damar hastalığa karşı korur. Narın kansere karşı koruduğuna dair pek çok bilimsel kanıtlar vardır.

Nar aynı zamanda meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını engellediğini ve mama kanseri  hücre ölümünü tetiklediğini göstermiştir.  Nar suyu içen erkeklerde prostat kanseri büyümesinin yavaşladığı saptanmıştır.

Nar çekirdeği yağının, egzama ve sedef hastalığı tedavisinde yardımcı olduğu bilinmektedir. Nar aynı zamanda cildi güneşten korur, gebelik lekesinin tedavisinde yardımcı olur. Kışı havaların soğumasıyla grip ve soğuk algınlığının artmasıyla C vitamini ile beslenmek size yardımcı olmaktadır. Nardaki C vitamini miktarı grip ve soğuk algınlığına karşı vücudu korur.

Bilimsel çalışmalar sonucu narın çekirdek ve suyunda bulunan polifenollerin hafıza ve bilişsel fonksiyonlara faydaları kanıtlanmıştır. Nar, nadiren de olsa alerjiye yol açabilir. Alerjiyi ortaya çıkaran somut bir durum yoktur. Ancak yedikten sonra vücutta beklenmedik bir tepkime oluşuyorsa, vakit kaybetmeden doktora başvurun.

Nar aynı zamanda Osmanlı ve Türk mutfağının en fazla kullanılan meyveleri arasındadır. Nar meyvesinin Türkçe’deki karşılığı da Farça’dan gelen Anaar kelimesinden alınmıştır.

Sağlıklı ve güzel günler dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: